Kādi drošības aspekti jāņem vērā, iegādājoties bērnu apģērbu

Ir pārliecinoši pierādījumi tam, ka kordas (auklas) un savelces (aukliņas), ja tās ir pārāk garas vai atrodas nedrošās vietās, pakļauj bērnus nopietnam riskam, dažkārt pat ar letālu rezultātu. Kordas un savelces var izraisīt traumas vai nāvi, ja tās ieķeras vai aizķeras aiz priekšmetiem, tādiem kā spēļu laukuma aprīkojums, eskalatori, automātiskās durvis, slēpotāju pacēlāji vai velosipēdu riteņu spieķi.

FOTO: Shutterstock.com

Šādi ir tipiski savainošanās scenāriji:

* Bērnam nolaižoties pa slīdkalniņu, kapuces savelces mezgls vai garenā poga ieķeras nelielā atstarpē vai spraugā slīdkalniņa augšpusē. Brīdī, kad bērns nolaižas, aukla cieši savelkas, nožņaudzot bērnu.

 

* Bērnam izkāpjot no autobusa, vidukļa savelces garenā poga ieveras vai aizķeras durvīs, ko autobusa vadītājs neievēro. Autobusam uzsākot kustību, bērns tiek vilkts uz priekšu un pakļūst zem riteņiem.

 

* Bērnam braucot ar velosipēdu, bikšu staras savelce sapinas velosipēda riteņa spieķos. Bērns tiek norauts zemē, gūstot galvas traumu.
 

 

PADOMI VECĀKIEM


Vecāki un pieskatītāji var sekot šiem pamata ieteikumiem, lai nodrošinātu, ka kordas un savelces nepakļauj bērnus nopietniem riskiem:


* Bērniem līdz 7 gadiem (augums līdz 134 cm) jāizvairās no drēbēm ar kordām vai savelcēm kapuces un kakla zonā. To vietā apsveriet citas aizdares, piemēram,  spiedpogas, pogas vai līplenti.

* Bērniem no 7 līdz 14 gadiem, jāizvairās no apģērba ar kordām, kas ir garākas par 75 mm, kapuces un kakla zonā.

Reklāma
Reklāma

* Elastīgas kordas pie bērna sejas rada acu savainošanas risku, ja korda ieķeras un atsitas atpakaļ. Tādēļ bērnu (no 7 līdz 14 gadiem) apģērba kordas kapucēs vai ap kaklu nedrīkst būt elastīgas (izņemot plecu lences un kakla cilpas).

* Izvairieties no sasienamām jostām vai drēbes jostām, kas paredzētas sasiešanai apģērba priekšā un kas ir garākas par 360 mm. Ja tās ir pārāk garas, bērns spēlējoties var aizķerties.

* Garas auklas bērnu apģērba mugurpusē arī var radīt savainošanās risku, jo tās var ievērties vai aizķerties autobusa vai cita transportlīdzekļa durvīs. Izvairieties no kordām un savelcēm, kas karājas pie piedurknēm vai apģērba apakšmalas. Savelcēm un kordām apģērba vai garo bikšu apakšmalā jābūt pilnībā apģērba iekšpusē.

 

Ievērojiet tādas pašas prasības, lai arī mājās izgatavots apģērbs būtu drošs. Ja jums jau ir bērnu drēbes, kas neatbilst iepriekš minētajām prasībām, kordas vai savelces vajadzētu noņemt vai nogriezt.  Ja esat iegādājušies apģērbu, kas neatbilst šiem pamatnoteikumiem, varat par to informēt tirgus uzraudzības iestādi.
 

 

ATTĒLUS AR APĢĒRBU PIEMĒRIEM, KAS NEATBILST STANDARTAM, SKATI ŠEIT!

 

Lai pasargātu bērnus no traumām, PTAC aicina ziņot par bērnu apģērbu, kas izraisījis traumas! Par bīstamajām precēm Jūs varat ziņot pa Patērētāju traumu ziņojumu tālruni 67388639, sūtīt ziņu uz e-pastu ptac@ptac.gov.lv vai aizpildīt formu Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājas lapā.

 

Ieskaties: www.ptac.gov.lv