Man ir Dauna sindroms. Nu un? Starptautiskai Dauna sindroma dienai veltīta fotoizstāde Rīgā

Kopš 2012. gada 21.martā visā pasaulē atzīmē Starptautisko Dauna Sindroma dienu, kuras mērķis ir kliedēt sabiedrības aizspriedumus attiecībā uz cilvēkiem, kuriem ir Dauna sindroms. Rīgā, tirdzniecības centrā "Spice" šajā dienā plkst.13 notiks Starptautiskajai Dauna sindroma dienai veltītas mākslas foto izstādes atklāšana. Izstādes nosaukums: Man ir Dauna sindroms. Nu un?, tajā līdz šā gada 6. aprīlim būs apskatāma 21 mākslas fotogrāfija - bērnu un jauniešu ar Dauna sindromu portreti.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Katrs portrets atspoguļo konkrēto bērnu kā personību, individuālu un neatkārtojamu būtni ar saviem sapņiem, talantiem un cerībām. Foto: Anna Jurkovska.

 

Fotogrāfiju autore ir talantīgā portretu fotogrāfe Anna Jurkovska, un par projekta goda patronesi kļuvusi Baiba Sipeniece-Gavare.

 

Izstādi organizē Latvijas Dauna sindroma biedrība un tās mērķis ir veicināt sabiedrības toleranci pret cilvēkiem ar Dauna sindromu un mazināt par viņiem valdošos aizspriedumus. Katrs portrets atspoguļo konkrēto bērnu kā personību, individuālu un neatkārtojamu būtni ar saviem sapņiem, talantiem un cerībām, ikviens no šiem bērniem it kā uzrunā skatītāju: „Nebaidies no manis, es esmu tāds pats bērns kā jebkurš cits. Varbūt mani sejas vaibsti ir mazliet savādāki, varbūt dažkārt man vajag vairāk laika, lai tiktu jums līdzi, bet es esmu tāds pats kā jūs. Es esmu cilvēks un vēlos dzīvot pilnvērtīgu dzīvi”.

 

„Latvijā reti kura cilvēku grupa ir tik pakļauta aizspriedumiem kā tie, kam ir gadījies piedzimt ar 21. hromosomas trisomiju - ģenētisku pataloģiju, kas ir pazīstama kā Dauna sindroms. Nespējot pieņemt tos, kas izskatās savādāk un kuru domāšanas veids daudziem šķiet neierasts, sabiedrība cenšas vēl pirms piedzimšanas iznīcināt jeb, ja tas neizdodas, pēc iespējas tālāk noslēpt katru, kas neiekļaujas tās standartos”, atzīst Latvijas Dauna sindroma biedrības vadītāja Līva Veiherte - Grīnberga.

 

Televīzijas un radio raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare, kura ir uzņēmusies izstādes „Man ir Dauna sindroms. Nu un?” projekta goda patroneses lomu, piebilst: ”Mūsu sabiedrībā vēl joprojām ir stingri uzskati, aizspriedumi un mīti par cilvēkiem, kuri kaut kā atšķiras no kopējās masas. Gribētu aicināt katru uz pārdomām: vai esam pietiekami toleranti, saprotoši un iejūtīgi, pret tiem, kuriem ir nepieciešams mūsu atbalsts. Esmu pārliecināta, ka ikviens spēj kaut nedaudz dalīties ar savas sirds siltumu, palīdzēt un pieņemt otru cilvēku tādu, kāds viņš ir. Domāju, ka tikai tādā veidā mūsu sabiedrība varēs dzīvot un attīsties.”

 

Izstādes fotogrāfiju autore Anna Jurkovska ir viena no pazīstamākajām un talantīgākajām portretu fotogrāfēm, ar savu vīziju un unikālo spēju darbos parādīt ne vien cilvēka vaibstus, bet arī dvēseli. A.Jurkovska ir studijas "Sepia" izveidotāja, sadarbojas ar pasaulē vadošajiem medijiem. Arī Latvijā viņa ir plaši pazīstama ar saviem foto projektiem.

 

Viens no izstādes darbiem.