Kondicionieru uzstādīšanai savā mājoklī jāsaņem atļauja

Neraksturīgais karstums, kas Latvijā piedzīvots pēdējos gados, ne vienam vien licis apsvērt iespēju uzstādīt mājoklī gaisa kondicionēšanas iekārtu. Kādas formalitātes jāveic, lai to izdarītu?
Bez saskaņošanas uzstādītu kondicionieri var nākties novākt.

FOTO: Shutterstock.com

Bez saskaņošanas uzstādītu kondicionieri var nākties novākt.

Ja visa iekārta atrodas dzīvokļa iekštelpās, tad atvēsināto gaisu var baudīt bez bažām. Bet lielāku iekārtu, kuras paredzētas novietot mājas ārpusē, uzstādīšanai jāsaņem atļauja.
 

Lielākas un mazākas dzesēšanas iekārtu kastes arvien biežāk parādās pie māju sienām. Taču ne visas ir uzstādītas atbilstoši noteikumiem. Piemēram, Rīgā noteikts, ka iekārtas nedrīkst novietot uz ēkas ielas fasādēm bez būvprojekta izstrādes un tās nedrīkst pasliktināt ēkas arhitektonisko veidolu.

Brīvāk var justies tie, kuri iecerējuši kondicionēšanas iekārtu uzstādīt sētas pusē, tad būvvaldes atļauja nav nepieciešama. Taču visos gadījumos nepieciešams pārējo ēkas iedzīvotāju saskaņojums.

Rīgas domes Attīstības departamenta komunikāciju vadītāja Inese Pabērza norādīja: "Šāda veida sistēmas skar ēkas fundamentālo kvalitāti, ar laiku var ietekmēt pārējo dzīves apstākļus, un svarīgs visiem ir arī arhitektoniskais risinājums."

Galvaspilsētā, vēl papildus saskaņojums nepieciešams, ja ēka, kurai plānots uzstādīt kondicionieri, atrodas vēsturiskā centra teritorijā.

Ekonomikas ministrijā (EM) uzsvēra - vēl pirms kondicioniera uzstādīšana jāiepazīstas ar konkrētās pašvaldības apbūves noteikumiem.

Reklāma
Reklāma

EM Būvniecības politikas departamenta direktora vietnieks Andris Lazarevs skaidroja: "Ir pašvaldības, kur pret ēkas fasādi novietot aizliegts, ir, kur par to nekas nav atrunāts. Ja persona gribēs uzlikt pret ielu, un pašvaldība to neatļaus, nav jēgas prasīt saskaņojumu, tāpēc jāskatās, kā pašvaldība to ir noformulējusi."

Pat tad, ja atļaujas ir saņemtas, kondicioniera, kas sastāv no divām daļām, uzstādīšanai  vēl būs nepieciešams būvspeciālista konsultācija, kurš noteiks kondicioniera piestiprināšanai piemērotāko vietu. Par patvaļīgu kondicioniera uzstādīšanu būvvalde var uzdot personai to novākt.


 

 

Saistītie raksti