Ceļojam uz Latvijas pilsētām baudīt Ziemassvētku eglītes, gaismiņas un koncertus

Daudzās Latvijas pilsētās jau ir iedegtas vai šajās dienās iemirdzēsies pilsētas Ziemassvētku eglītes un iedegsies skaistie gaismas rotājumi.
Ceļojam uz Latvijas pilsētām baudīt Ziemassvētku eglītes, gaismiņas un koncertus

FOTO: Shutterstock.com

Tumšo laiku izgausmos sveces, rotājumi un dekori. Ik nedēļu var izvēlēties kādu maršrutu, lai iepriecinātu sevi un ģimeni ar jauniem iespaidiem un notvertu svētku sajūtu. 
 


Rīga staros arī šogad

Šogad gaismas noformējums koncentrēsies piecās Rīgas apkaimēs un būs vērojams līdz 9. janvārim. Tiks izgaismota lielā Dziesmu svētku estrāde Mežaparkā un pilsētvidē iekļausies četri gaismas projekti. Tie bija paredzēti festivālam “Staro Rīga”, kas epidemioloģiskās situācijas dēļ arī šogad nevarēja notikt ierastajā formātā.
Starp četriem izgaismotajiem objektiem būs brīvi stāvošā “Melnā zvaigzne” Viesturdārzā un pastaigu maršruts “Laika āderes telpa” Ziemeļblāzmas parkā. Tālāk no centra Bieriņu apkaimē Mārupītes parkā pastaigu laikā rīdziniekus priecēs gaismas akmeņi “Levitācija – meditācija”, bet alejā pa ceļam uz Spilves lidlauku – gaismu instalāciju grupa ¬”D[r]ive in Light”, kas aplūkojama veselībai pavisam drošā veidā, braucot ar auto. Gaismas noformējums šajās vietās būs apskatāms ik vakaru plkst. 17–22.
Skatītāji aicināti ievērot distancēšanos, lietot sejas aizsargmaskas un lielas pulcēšanās gadījumā izklīst. Vides izgaismošana ar “Staro Rīga” objektiem turpināsies līdz pat 9. janvārim, pakāpeniski tiem iemirdzoties Rīgas apkaimju parkos, taču iepriekš šo notikumu neizziņojot.

Līdz ar Adventes laika sākšanos, 28.novembri, Rīgas rātsnama zvani sāks atskaņot Ziemassvētku melodiju izlasi. Tās būs komponista Mārtiņa Brauna aranžētās melodijas. Programmas melodiju skaitā iekļauta arī paša komponista skaņdarbs "Veltījums", kas skanēs katru dienu plkst. 15.00.

Tāpat kā līdz šim, Ziemassvētku melodijas skanēs no deviņiem rītā līdz vienpadsmitiem vakarā, ik pēc stundas atskaņojot cita skaņdarba fragmentu:
 

 • plkst. 9.00 "Mūžam ceļams"
 • plkst. 10.00 "Pūt vējiņi"
 • plkst. 11.00 "Ziemeļtēva ledus pils"
 • plkst. 12.00 "Dvēselīte"
 • plkst. 13.00 "Ak, nāci, Dievs pie mums"
 • plkst. 14.00 "Cik esi liels, mans Kungs un Dievs"
 • plkst. 15.00 "Veltījums"
 • plkst. 16.00 "Laba slava sniedziņam"
 • plkst. 17.00 "Eglīte’
 • plkst. 18.00 "Rīga dimd"
 • plkst. 19.00 "Pacelsim balsis slavējiet"
 • plkst. 20.00 "Jēzu, saule mana"
 • plkst. 21.00 "Labu nakti"
 • plkst. 22.00 "Slavēts Dievs, visaugstākais"
 • plkst. 23.00 "Ved mani, Dievs"

 

 

Ventspils ielās kursēs Ziemassvētku vilcieniņš

27. novembrī līdz ar krēslas iestāšanos Ventspilī iedegās krāšņais svētku noformējums. Pilsētas ielās un laukumos uzmirdzēs tūkstošiem gaismiņas un izgreznotas deviņas svētku egles. Lielajā laukumā no plkst. 17.00 līdz vēlai vakara stundai darbojās audiāli teatrāla ziemas gaismu vides instalācija ģimenēm ar bērniem “Rūķa svētku jampadracis”.
Līdz ar citiem Ziemassvētku rotājumiem pilsētā, Lielajā laukumā šogad tika atklātas “Lielākās Ziemassvētku klavieres”, kuras spēli drīkstēs izmēģināt ikviens interesents. Blakus pilsētas centrālajai svētku eglei, rūķis savā caurspīdīgajā namiņā - beķerejā cepa gardumus pēc sen senām receptēm, starplaikos ieskanoties humoristiskajam “Rūķu radio”.  Lielajā laukumā pie koncertzāles “Latvija” tradicionāli vietu atradusi galvenā pilsētas Ziemassvētku egle. Kursēs arī Ziemassvētku vilcieniņš. Iekāpšana no Kuldīgas ielas, līdzās koncertzālei “Latvija”.

 

Maģiskā pastaiga Sajūtu parkā Valmierā

Valmieras Olimpiskais centrs 11. decembrī no plkst. 16 aicina uz maģisko pastaigu Sajūtu parkā, kas domāts visai ģimenei. Pastaigas laikā apmeklētājiem būs iespēja baudīt gaismu rotaļas Gaujas Stāvajos krastos, ieklausīties muzikantu radītajās skaņās, ar domām griezties līdzi dejotāju improvizētām kustībām īpašā vides objektā un tikties ar Piparkūciņu Ziemassvētku noskaņās, sola pasākuma rīkotāji. Plašāka informācija par programmu un pastaigas māksliniekiem jau pavisam drīz būs atrodama Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parka “Facebook” un “Instagram” kontos. Norises tiks organizētas trijās pusotru stundu ilgās sesijās, sākot no plkst. 16 līdz 20.30 ar ne vairāk kā piecsimt cilvēkiem katrā. Biļetes pieejamas www.valmierasoc.lv un www.bezrindas.lv.


Ziemassvētku brīnumi Siguldā 

5. decembrī Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā iemirdzēsies pilsētas centrālā egle. Pie Laimas pulksteņa savu Ziemassvētku stāstu aizsāks mākslinieka Ivara Mailīša radītais Ziemas pasaku mežs. Tajā būs aplūkojami īpaši Ziemassvētku brīnumu namiņi, kuros ceļojošais Leļļu mākslas muzejs uzburs Ziemassvētku scenogrāfijas – griezīsies karuseļi ar bērnībā iemīļotajām lellēm un rotaļlietām, noslēpumainais ēnu teātris ļaus iztēloties un radīt savu pasaku stāstu, bet mākslinieces Ināras Liepas radītās skulptūrlelles – iepazīt leļļu mākslas pasauli. No 15. decembra līdz 15. janvārim Siguldas pils kvartālā pilsētas iedzīvotājus un viesus gaidīs lielformāta gaismas skulptūras, kuras veido māksliniece Iveta Šmita, iedvesmojoties no visiem zināmajiem klasiķu Raiņa, Viļa Plūdoņa, Kārļa Skalbes un Aspazijas ziemas dzejoļiem.
No 22. decembra līdz 3. janvārim akcijas “Ziemas gaismu mežs”  būs izgaismotais Gaujas tilts, kuru rotās 340 spuldzīšu virtene, un no sešpadsmit metru augstuma ikviens varēs nolūkoties uz gaismas atspulgiem ziemīgajā Gaujā.

Reklāma
Reklāma

 

Naksnīgās Aluksnes ielas

Arī naksnīgā pastaiga pa Alūksni neliks vilties. Izgaismots ir Slavas templis – granīta rotonda Tempļakalnā, 101 pakāpiens, Dienvidu tornis Livonijas ordeņa pilsdrupās, Tempļakalna ielas gājēju tilts, kas līdz pulksten 22 katras apaļās stundas sākumā atskaņo romantiskas melodijas, Alūksnes Jaunā pils, 18. gs. agrīnā klasicisma stilā celtā Alūksnes luterāņu baznīca un piemineklis 7. Siguldas kājnieku pulka karavīriem.

 

Liepāja iedegs runājošo egli

Liepājā šogad uzstādīta īpaši kupla Ziemassvētku egle, kas 28. novembra vakarā tā kļūs arī par Runājošo egli, kas visus priecēs ne tikai ar savu krāšņumu, spožajām rotām un kuplumu, bet arī ar muzikāliem priekšnesumiem un sarunām. Kopā ar egli varēs dziedāt populāras Ziemassvētku dziesmas. Sarunās ar egli varēs iegrimt katru sestdienu un svētdienu līdz pat Ziemassvētkiem.

 

Jūrmalā iemirdzēsies Gaismas parks

Pirmajā adventē, 28. novembrī, Jūrmalā tiks iedegtas Ziemassvētku egles, tūkstošiem krāsainu lampiņu iemirdzēsies Dzintaru mežaparkā. Pilsētas galvenā Ziemassvētku egle šogad būs jūrmalnieku un viesu iecienītajā gājēju ielā – Jomas ielas sākumā Majoros. Divpadsmit metrus augstā egleir veidota no 85 mazākām eglītēm, rotāta ar sniegpārsliņām un gaismas virtenēm. Arī Dzintaru mežaparkā tiks uzstādīta egle, ko veidos vairākas mazas eglītes. Egles iemirdzēsies arī Kauguros pie kultūras nama un Dubultu Kultūras kvartālā. Decembra sākumā svētku atmosfēru pilsētā papildinās dažāda augstuma izgaismotas dekoratīvas koka eglītes Horna dārzā Majoros pie Jūrmalas Kultūras centra. Jomas ielu gandrīz divu kilometru garumā rotās izgaismoti dekori pie apgaismojuma stabiem. Dubultos, iepretim dzelzceļa stacijai, un Kauguros, Talsu šosejas rotācijas apļos, būs izvietoti lieli čiekuru dekori. Dzintaru mežaparks apmeklētājiem ir atvērts katru dienu līdz plkst. 22.00; svētku apgaismojums tiek ieslēgts no plkst.16.00 sestdienās un svētdienās, no 12. decembra – katru dienu.

 

Adventes laika pasākumi Talsos

Jau 27.novembra vakarā Talsu Pilsētas laukumā Lielā egle uzmirdzēs īpaši spoži un turpinās mirdzēt arī 1.adventes, 28.novembra, vakarā. Visu Ziemassvētku gaidīšanas laiku Talsu Tautas nama Radošā sēta rotāsies svētku noskaņās, aicinot pastaigāties un fotografēties, apskatīt audēju kopas "Talse" un tautas lietišķās mākslas studijas "Dzīpars" veidoto ziemas skatlogu un vakaros no 17:00 līdz 19:00 vērojams arī "Dzīvais skatlogs", kurā fotogrāfs Uldis Balga uz vietas rada cianotopijas, kas uzņemtas pēc Andra Kalnozola romāna "Kalendārs mani sauc" motīviem. 

No 27.novembra līdz 12.decembrim Radošajā sētā darbosies Rūķu pasts, kurā tiks gaidītas bērnu vēstulītes, zīmējumi un sveicieni Ziemassvētku vecītim. 
18.decembrī plkst.12:00 Talsu Tautas namā gaidīs muzikālā izrāde bērniem "Kā kļūt par Ziemassvētku  vecīša palīgu", kurā ķepu patruļas suņuki Čeizs un Skaja parādīs Bembijam un skatītājiem, kā kļūt par Ziemassvētku vecīša lielo palīgu.