Zīdaiņa attīstības kalendārs

Pēc jaukās, siltās un mierīgās dzīves mammas puncī, mazulis nu nokļuvis pilnīgi svešā, aukstā, trokšņainā un nepierasti gaišā vidē, kas sākotnēji viņam nemaz nepatīk. Tāpēc pirmā mēneša laikā notiek bērniņa pielāgošanās jaunajai pasaules kārtībai.

Ir grūti aptvert, cik strauji pirmā mēneša laikā attīstās tava mazuļa ķermenis un prāts. Katru dienu bērns uzzina, iegaumē un iemācās kaut ko jaunu, bet lielākais otrā mēneša atklājums bērnam ir tas, ka viņam ir rociņas un brīnišķīga balss!

Zīdainis atpazīst mammu un tēti jau uzreiz pēc dzimšanas, taču trešā mēneša laikā viņš tā pa īstam sāk iepazīt vecākus un iemācās arī kausēt jūsu sirdis, sirsnīgi smejoties.

Četrus mēnešus vecs bērns jau ir aktīvs notikumu līdzdalībnieks. Viņš sāk izpētīt apkārtējos apstākļus un daudz uzmanīgāk vēro cilvēkus un priekšmetus.

Piecu mēnešu vecumā daži bērni ir tik ļoti pieņēmušies svarā, ka sver divreiz vairāk nekā dzimšanas brīdī. Iespējams, šomēnes svara pieauguma dinamika nebūs tik strauja, jo pieaug bērniņa aktivitāte.

Daudzi mazuļi šajā vecumā apzināti veļas vai rotē ap savu asi. Iespējams, kāds jau mēģina celties rāpus. Galvenais nesteidzini viņu, ļauj mazulim attīstīties savā ritmā.

Katru dienu šķiet, ka bērns paliek arvien aktīvāks, gudrāks un saprotošāks. Daudziem vecākiem šķiet, ka mazulis saprot gandrīz visu ko viņam saka un tā tas tiešām ir! Pat tad, ja mazulis vēl nezina, katra jūsu izteiktā vārda nozīmi un skaidrojumu, jūsu seja, balss tonis un intonācija to visu bērnam atklāj. Tāpēc runājiet ar viņu un bērns jums atbildēs!

Lai ko tavs bērniņš jau prastu darīt — velties, līst, ripināties, celties rāpus vai pārvietoties atmuguriski kā vēzis, viens ir skaidrs, viņu nedrīkst izlaist no acīm ne uz mirkli! Pieaugušajiem reizēm pat grūti aptvert, cik lielus attālumus un kādā ātrumā var veikt zīdainis.

Bērnam arvien svarīgākas kļūst spēles, ko var spēlēt kopā ar mammu un tēti. Šai laikā bērns pilnveidojas ne tikai fiziski, bet arī emocionāli un viņam kļūst svarīgi, ka arī vecāki dažkārt ievēro viņa „noteikumus”.

Tavs bērns ir kļuvis vēl spēcīgāks un interesantāks — viņu sāk saistīt spēles, kur dažādi mozaīkas gabaliņi jāieliek atbilstošā vietā, viņš nenoguris cenšas izpētīt apkārtējo pasauli, pat ja tev tas šķiet riskanti.

Tavs nesen tik nevarīgais mazulis ir kļuvis par īstu razbainieku — viņš šiverē pa visu māju un ļoti aktīvi protestē pret katru tavu mēģinājumu viņam to neļaut.

Tavs mazulis daudz rāpo, staigā pieturoties pie mēbelēm, kāpelē, sāk turēties tikai ar vienu roku pie mēbelēm vai kādreiz stāv jau nepieturoties! Turklāt viņš saprot gandrīz visu, ko tu saki.

 

LAPAS KARTE