Cits skatījums uz problēmu: Vīrišķie hormoni un neauglība sievietei

Grūtniecība neiestājas, jo analīzes uzrāda paaugstinātus vīrišķos hormonus – savu problēmu mammam.lv/tetiem.lv uztic kāda sieviete, lūdzot padomu. 

FOTO: Shutterstock.com

Mūsu cerības attiecībā uz ģimenes pieaugumu var piepildīties, ja vien mēs saprotam, kas un kāpēc notiek/nenotiek mūsu ķermenī...

Sievietes jautā:
„Jau gadu mēģinu palikt stāvoklī, bet nevaru. Aizgāju pie ārsta, tur man uztaisīja analīzes un pateica, ka man esot paaugstināti vīrišķie hormoni. Un esot arī policistiskas olšūnas, tāpēc netieku pie bērniņa. Ko man darīt? Vai tas man būs uz mūžu un nekad vairs nevarēšu palikt stāvoklī? Vai arī visu laiku būs jādzer hormonālās tabletes, lai būtu labi? Varbūt ir kāda cita iespēja?”

 

 

Atbild Anna Suhanova, auglības veicināšanas instruktore: 

Atbildot uz šiem jautājumiem, vēlētos parunāt par hormoniem. Kas tie tādi ir un kā veidojas.

 

Hormoni ir informācijas nesēji, kas sniedz mūsu fizioloģiskam ķermenim informāciju par to, kādi esam - kādos apstākļos dzīvojam, ko domājam, ko jūtam, par mūsu bailēm un pārliecību, par cilvēkiem un situācijām, kas mums ir apkārt. Sākumā galvas garoza un zemgaroza uztver šo informāciju, sakrāj un apstrādā – katram cilvēkam individuālā veidā, jo dažādi cilvēki vienu un to pašu informāciju apstrādā dažādos veidos un veido dažādus secinājumus, kā arī lietas un apkārt notiekošo uztver ļoti dažādi. Pēc tam, kad informācija ir uztverta, sakrāta un apstrādāta, tā tiek nodota šī lielā un sarežģītā uzņēmuma izpilddirektoram hipofīzei - kas arī atrodas galvā un atbild par to, lai strādātu visa endokrīnā sistēma, visi iekšējās sekrēcijas dziedzeri, kas savā starpā ir cieši saistīti. Gan vairogdziedzeris, gan virsnieres, gan arī olnīcas u.c., strādā vienotā sistēmā un ir saistīti viens ar otru. Pēc šī īsā ievada mēs varam secināt, ka cilvēka hormoni ir ļoti individuāla un unikāla lieta, gluži tāpat kā pirkstu nospiedumi vai ģenētiskais kods.

 

Tagad īsumā par reproduktīvo hormonālo sistēmu. Sievietei ir jāsaprot, ka olnīcas nestrādātu, ja nebūtu hipofīzes, kas strādā pēc saņemtās informācijas no augstākām instancēm un apkārtējās vides. Mēnešreižu laikā normāli visu hormonu līmenis ir ļoti zems, bet pēc mēnešreizēm hipofīze, izvērtējot situāciju, sāk raidīt folikulu stimulējošo hormonu, kas stimulē olnīcās folikulu un olšūna sāk augt, olnīcas šajā laikā izstrādā sievišķo hormonu estrogēnu. 

Ir novērots, ka vīrišķie hormoni bieži parādās sievietēm, kuras ir pārlieku atbildīgas, neuzticas vīriešiem, ir valdonīgas, izteikti veido karjeru, ieņem vadošos amatus, vada biznesu, savā uzvedībā ir vīrišķīgas.

Reklāma
Reklāma

Kad estrogēns sasniedz savu augstāko punktu, būtu jābūt ovulācijai, bet arī tā nenotiek automātiski. Savā pīķa stundā, apmēram 24 stundas pirms ovulācijas, olnīcas jautā hipofīzei: "kādi laika apstākļi?". Un hipofīze, ņemot vērā šos laika apstākļus, var neapstiprināt ovulāciju. Ja tomēr hipofīze to apstiprina, tad sūta hormonu LH un ovulācija notiek, ja kaut kādu apstākļu, domu, vai emocionālā stāvokļa dēļ hipofīze uzskata, ka šobrīd nav laiks bērna ieņemšanai, tad var neapstiprināt ovulāciju un olšūna paliek olnīcā. 

 

Pēc kāda laika sāk briest nākamā olšūna. Ja ovulācija notiek, tad olnīcās folikuls, kurā olšūna dzīvoja, sāk izstrādāt hormonu progesterons, kas atbild par bērniņa implantāciju un izdzīvošanu dzemdes dobumā. Ja grūtniecība neiestājas, tad normāli pēc 10-16 dienām sākas menstruācijas, hormoni atkal nokrīt un hipofīze apstrādā informāciju nākamam ciklam. 

 

Vēl par hormoniem jāsaka, ka tie ir savā starpā ļoti konkurējoši – ja augstu ir viens hormons, tad pārējie pazemināsies. Protams, ka sievietes organismā ir nedaudz arī vīrišķie hormoni un arī prolaktīns, kas normālā ciklā, veiksmīgi strādājot, jau minētiem hormoniem ir ļoti zemā koncentrācijā. Bet bieži vien ir situācijas, kad hipofīze izvēlas palielināt vīrišķos hormonus vai prolaktīna daudzumu (prolaktīns - piena veidojošs hormons). Tas var būt dažādu iemeslu dēļ un daudzi no tiem vēl nav noskaidroti un tiek pētīti. Parasti to nodēvē par hormonu disfunkciju un izraksta hormonu preparātus, kas nekādā veidā nedarbojas uz iemeslu, neārstē to, tikai nomāc simptomus un uz laiku likvidē sekas. 

 

Viens no iemesliem var būt tīri emocionāls - tas varbūt skanēs kā fantastika, bet daudzi saprot, ka mēs esam tas, ko domājam un darām. Ir novērots, ka vīrišķie hormoni bieži parādās sievietēm, kuras ir pārlieku atbildīgas, neuzticas vīriešiem, ir valdonīgas, izteikti veido karjeru, ieņem vadošos amatus, vada biznesu, savā uzvedībā ir vīrišķīgas. Savukārt piens (palielināts prolaktīna daudzums) veidojas sievietēm, kuru organisms apzināti vai neapzināti ilgojas pēc bērniņa, grūtniecības, kurām ir pārspīlēts mātes reflekss, kas bieži tiek pārnests arī uz citiem ģimenes locekļiem. Vēl ir jāmin fakts, ka "svešie" hormoni tāpat vien nerodas, ir jābūt brīvai vietai, kur rasties - tātad kāds no normāliem hormoniem ir pazemināts, un atkal jau – jāsaprot, kurš tas ir, un jāmeklē iemesls...

 

Ceru, ka šī zinātniskā fantastika radīs jums vielu pārdomām un pozitīvas emocijas... Mīliet un iepazīstiet savu organismu!