No slēpjama vēdera līdz seksīgajam puncim. Kā mainījusies grūtnieču mode pēdējos 100 gados

Mūsdienu mode ļauj topošajai mammai ar lepnumu izrādīt savu augošo vēderu. Vieni par šādu stilu ir sajūsmā – kas ir dabīgs, tas nav riebīgs; turpretim sievietes un kungi gados nosodoši groza galvas un uzskata, ka bērniņa gaidīšanas laikā nevajag punci izlikt vispārējai apskatei. Ļauna acs var noskaust, un patiesībā tas uzblīdušais vēders nav nekas skaits. Kā tad pēdējā gadsimta laikā ir mainījusies grūtnieču mode?

FOTO: Mammamuntetiem.lv

M.I.A. dodas saņemt balvu Grammy Awards 2009. gadā. Vēderu piesedz tikai caurspīdīgs audums.

 

19. Gs. beigas – 20.gs. sākums

Grūtniecību saistīja ar sievietes seksualitāti, bet tā kā šis bija laiks, kad par seksualitāti atklāti nerunāja, tad arī augošo grūtnieces vēderu centās noslēpt pēc iespējas ilgāk. Lietā tika liktas speciālas korsetes. Pārāk cieši sažņaugtas, tās mocīja ne tikai sievieti, bet arī vēderā augošo bērniņu. Tomēr stils un tā laika morāles normas bija pāri visam. Augstāka sociālā slāņa sievietes, kas varēja atļauties pārcelties uz laukiem vai vairākus mēnešus neiziet uz ielas un neiet sabiedrībā, nereti izvēlējas pazust no sabiedrības acīm uz visiem deviņiem mēnešiem un savās aprindās parādījās tikai pēc dzemdībām un jau atguvušas šmaugo vidukli, kas neliecināja par to, ka sievietei bijis sekss, grūtniecība un viņa ir māte. Tipiska 1880. gadu grūtnieču kleita bija pārveidota kāzu kleita, kurā bija iestrādāta īpaša korsete – tā tika cieši savilkta virs briestošā vēdera.

 

 


Gadsimtu mija

Joprojām plaši tiek izmantotas korsetes, kuras gatavo no vaļa sariem un elastīgas smalkādas. Jau no 7 gadu vecuma mazās dāmas tiek ietērptas veselību bojājošajās korsetēs un cieši sašņorētas. Grūtniecēm ražo īpašas korsetes, kurās gan ir paredzēta papildus vieta vēderam, tomēr vidukļa līnija joprojām tiek veidota, pateicoties ciešajam šņorējumam. Ap 1920. gadu korsetes nēsā kopā ar speciālu zeķturi, kas nosedz gurnus. Speciālās grūtnieču jostas vēlāk veidojās tieši no šiem zeķturiem – to uzdevums bija atbalstīt, nevis noslēpt vēderu.

 

 

20. gs. sākums

 

20. gadsimta sākumā priekšstats par mātes lomu joprojām saglabājās “noslēpumu plīvurā tīts”. Sieviete stāvoklī centās izskatīties pēc iespējas neuzkrītošāka. 1916. gadā uzņemtā fotogrāfijā redzama Eleonora Rūzvelta ar vīru Franklinu Rūzveltu sava piektā bērna gaidību laikā. Īpaši pamanīt augošo vēderu nevar, vai ne?

 

 

 

 

 


1920. gads

 

Vesela kustība – flaperi, attīstījās 20. gadsimta 20. gados. Tie bija līksim, vieglprātīgi, stilīgi  jaunieši – sievietes un vīrieši, kas dzīvi tvēra viegli un rūpīgi sekoja modei.  Tomēr tas nemainīja faktu, ka grūtnieces vēders joprojām bija slēpjams pat tad, ja citādi kleita knapi nosedza celīšus. Brīvi krītoši, apjomīgi volāni nosedza vēderu. Populārais žurnāls “ Good Housekeeping”, kas jau sāka iekarot mājsaimnieču sirdis, reklamēja kleitas, kas noslēps “ šo neērto dzīves posmu”.

 

 

 


1930. gads

Īso kleitiņu desmitgade beidzas. Atkal atgriežas klasiskās un konservatīvās kleitas.  ASV sāks Lielā Depresija. Pēc filmas „Vējiem līdzi” iznākšanas Skārleta kļūst par daudzu sieviešu elku un skaistuma ideālu. Modē atkal ir gari svārki, šauri vidukļi, uzpolsterēti pleci. Grūtniecēm šādas kleitas neder, tāpēc parādās pirmie speciāli sarafāni, kuros vēderu noslēpt nevar. Fotogrāfijā – speciāli radīts grūtnieču apģērba komplekts ar sarafānu un žaketi.

 

 


1940. gads

 

Otrā Pasaules kara priekšvakarā svarīgākais aspekts modē ir taupība. Apģērbos izmanto zīdu, kokvilnu, neilonu. Apģērbu var nopirkt mazumtirdzniecībā, bet joprojām ir sievietes, kas atļaujas kaut ko šūt pēc individuāla pasūtījuma. Sievietes sāk strādāt, nēsā bikses, bet topošās mammas pa virsu kleitām nēsā taisnstūra jaciņas, kas slēpj vēderu.

 


1950. gads

 

Lusilla Balla bija pirmā sieviete, kas atļāvās grūtniecību nemēģināt noslēpt, un grūtniece parādījās kinofilmā. Šāds izskatījās modernu topošo mammu apģērbs 50. gados – taisna veste, velveta bikses, askētisks krekls.

 

 

 

Reklāma
Reklāma

 

 

 

 

 

 


1960. gads

Stāvoklī ir ASV prezidenta sieva – pirmā lēdija Džekija Kenedija. Ar visu augošo vēderu viņa izskatās eleganta. Sievietes tomēr savu grūtniecību neafišē un turpina to slēpt pēc iespējas ilgāk, izvēloties trapecveida sarafānus, jakas ar lielām pogām un kapri stila bikses.

 

 

 


1970. gads

Modē ir dažāda garuma kleitas – no mini līdz midi. Grūtnieču tērpi nav izņēmums. Šajā 1971. gada fotogrāfijā nobildētas sievietes, kas piedalījās grūtnieču - modeļu konkursā. Modē ir rādīt kājas, nēsāt piegulošus džinsus. Apģērbos sāk izmantot poliesteru – audumu, kas ir ļoti elastīgs, tāpēc grūtnieces sāk nēsāt piegulošas drēbes, kas vairs necenšas noslēpt lielo vēderu. Modē ir arī zemnieku stila platas rūtainas blūzes un plati krekli.

 


1980. gads

Sievietes nēsā legingus un minisvārkus, bet grūtnieču mode nekas jauns neparādās. Tipiska grūtnieču kleita, kas vairāk atgādina milzīgu telti, ir princesei Diānai, kas stāv uz pils balkona. Vismaz rotaslietas un aksesuāri atdzīvina bezformīgos sarafānus.

 

 

 


90tie gadi

 

Revolucionārā un pārdrošā Demija Mūra pēdējās grūtniecības nedēļās kaila pozē modes un stila žurnālam "Vanity Fair". Tas izraisa gan šoku, gan apbrīnu. 1996. Gadā Pamela Andersone un viņas vīrs Tomijs Lī arī neslēpj, ka gaida bērnu. “Būt stāvoklī ir seksīgi un grūtniece drīkst justies pievilcīga,” saka Mūra. Nu arī dizaineri pievēršas grūtnieču modei.

 

 

 

 

 


2000. gads

Ap 2000. gadu demonstrēt grūtnieces vēderu vairs nev nekas nosodāms vai neparasts. Tā ir norma. Uz ielām pēkšņi parādās sievietes, kas, ak vai!, izrādās, ir stāvoklī un ne tikai ar milzīgiem vēderiem, kurus vairs nevar noslēpt. Piegulošās drēbēs viņas rāda arī mazāka izmēra punčus, kurus vēl pirms 20 gadiem centīgi slēpa zem brīvi krītošām drēbēm. Devītajā grūtniecības mēnesī dziedātāja M.I.A. dodas saņemt balvu Grammy Awards 2009. gadā. Vēderu piesedz tikai caurspīdīgs audums. Parādās speciālas apģērbu līnijas un pat kompānijas, kas ražo apģērbus tikai topošajām mammām. Grūtnieču apģērbu ražošanai pievēršas ASOS, Gap, un Target.

 

 

 

2010. gads

Kembridžas hercogiene Keita Midltone kļūst par jaunu modes noteicēju grūtniecēm, jo gaida savu pirmdzimto. Eleganta, skaista un moderna viņa apmeklē pasākumus un atļaujas vilkt drēbes, kas izceļ augumu. Ja grūtniecei Keitai ir pumpaina grūtnieces kleitiņa, tad tādu vēlas arī citas topošās māmiņas.

 

 

 

 

Avots: http://www.whattoexpect.com