Jautā speciālistam

Speciālistu arhīvs

Vēlos saņemt
jaunumu vēstuli

Uzdod savu jautājumu

 • Tevs velas bernam atnemt uzvardu

  Jautājums:Rakstiju jums jau ieprieks par radusos problemu - Jautājums:Sveiki. Bērna tēvs piedzimstot bērnam deva savu uzvārdu, bet ir pagājis jau vairāk ka gads un ir izlēmis , ka nevēlas lai bērnam ir viņa uzvārds, kopā mēs nedzīvojam , piebilstos vai es labpratīgi nomainīšot uzvārdu vai iešot caur bāriņtiesu . Cik reāli ir panakt spriedumu , ka bērnam tiek atņemts tēva uzvards un ko bērns zaude ja viņam nav tēva uzvārds ? 

  Atbild: Zvērināti advokāti Anita Rektiņa, Dana Rone, Iveta Bumbiere, Jevgenija Tverjanoviča-Bore, Jānis Kucenko, Jānis Muižnieks, Linards Baumanis
  Atbild Zvērināts advokāts Jānis Kucenko: Pirmkārt, svarīgi norādīt, ka pie dažādiem vecāku uzvārdiem bērna uzvārdu nevar mainīt kuru katru brīdi. Jāpastāv kādam no Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 134. vai 135. punktā paredzētajiem gadījumiem. Praksē biežākais iemesls – bērnam maina uzvārdu uz tēva vai mātes uzvārdu pēc vecāku laulības noslēgšanas, vecāku laulības šķiršanas, tēva vai mātes laulības noslēgšanas, tēva vai mātes šķiršanas, pēc tēva vai mātes uzvārda maiņas. Paredzēti arī specifiskāki iemesli, piemēram, kādam no vecākiem ir atņemtas aizgādības tiesības u.c. Nepastāvot kādam no šiem apstākļiem, uzvārdu nevar nomainīt ne vienojoties, ne ar bāriņtiesas palīdzību. Diemžēl no jautājuma nav skaidrs, vai pastāv kāds no minētajiem uzvārda maiņas pamatiem. Ja tāds pastāv, tad bāriņtiesa situāciju vērtēs individuāli. Likums neparedz konkrētus kritērijus, kas piemērojami šāda jautājuma izlemšanā. Bāriņtiesa vadīsies pēc bērna vislabākajām interesēm, vērtējot abu vecāku viedokli un bērna tiesības uz identitāti, tās apzināšanos. Jāatzīst, ka praksē parasti bērna uzvārda maiņu pieprasa tas vecāks, kurš vēlas, lai viņam un bērnam būtu vienādi uzvārdi. Pie pretējas situācijas – kā jautājumā minētās – grūti iedomāties racionālus tēva argumentus, ar ko viņš varētu pamatot to, ka bērna interesēm atbilstošāks būtu mātes uzvārds, tādēļ tēva izredzes panākt vēlamo pirmšķietami vērtējamas skeptiski. Jāatzīmē, ka bērna uzvārds nekādi neietekmē bērna tiesības – ne tiesības uz uzturlīdzekļiem, ne mantojumu, ne kādas citas tiesības.

  Diemžēl no jautājuma nav skaidrs, vai pastāv kāds no minētajiem uzvārda maiņas pamatiem.  - Mēs laulība neesam bijusi, virietis uzzinot , ka esmu stavokli atteicas veidot gimeni un nevelejas , lai berns dzimst. Bernam piedzimstot vins tomer velejas dot savu uzvardu , ko ari izdarijam. Pec 1,5 gada izlemis ka berns tomer winam nav tuvs un velas ,lai uzvards tiktu mainits, jo bernam ta busot labak. Virietis diezko spekule ar savu materialo stavokli, ka varot izdarit visu. Par uzturlidzekliem uzskata ka pienakas valsts noteiktais minimalais uzturlidzeklu pabalsts un ka vairak nevart es ceret , kaut pats dzivo labi nodrosinātu dzīvi.

  Atbilde (30.05.2017): Zvērināti advokāti Anita Rektiņa, Dana Rone, Iveta Bumbiere, Jevgenija Tverjanoviča-Bore, Jānis Kucenko, Jānis Muižnieks, Linards Baumanis

  Zvērināts advokāts Jānis Kucenko: No jautājuma joprojām nevar izsecināt, vai pastāv kāds no Ministru kabineta noteikumos Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” paredzētajiem iemesliem uzvārda maiņai. Savukārt bērnam nosakāmo uzturlīdzekļu apmēru ietekmē tādi kritēriji kā abu vecāku mantiskais stāvoklis, spējas, kā arī bērna vajadzības. Strīda gadījumā jautājumu izšķir tiesa. Ceļot tiesā prasību, iespēju robežās ir jāpievieno pierādījumi minētajiem apstākļiem, taču pastāv arī iespēja lūgt tiesu, lai tā izprasa nepieciešamos pierādījumus. Lai precīzāk izvērtētu izredzes iegūt uzturlīdzekļus virs valstī noteiktā minimālā apmēra, iesaku vērsties pie zvērināta advokāta.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. »

 

LAPAS KARTE