Jautā speciālistam

Speciālistu arhīvs

Vēlos saņemt
jaunumu vēstuli

Uzdod savu jautājumu

 • Bērna uzvārda maiņa.

  Jautājums:Labdien. Mana situācija ir tāda,  es dzīvoju Lielbritānijā, mana meita ir dzimusi te. Viņa ir Latvijas pilsone un viņai ir mans uzvārds. Šovasar es taisos apprecēties ar vīrieti, kas nav viņas bioloģiskais tēvs,  bet audzina un uztur viņu no viņas divu gadu vecuma. Es gribu lai pēc manām kāzām viņai ir mana vīra uzvārds. Ar bioloģisko tēvu nav nekāda kontakta gandrīz no viņas dzimšanas,  bet viņš ir ierakstīts dzimšanas apliecībā. Es pat nezinu kādā valstī viņš tagad dzīvo. Kas un kur man jādara lai es varu nomainīt viņai uzvārdu? Vai es varu to izdarīt bez viņas bioloģiskā tēva? Vai es varu to nokārtot nebraucot uz Latviju,  jo laiks kad varam braukt uz Latviju kopā ir tikai skolas brīvlaiks, kas ilgākais ir vasarā, sešas nedēļas. Iepriekš paldies par atbildi.

  Atbilde (30.05.2017): Zvērināti advokāti Anita Rektiņa, Dana Rone, Iveta Bumbiere, Jevgenija Tverjanoviča-Bore, Jānis Kucenko, Jānis Muižnieks, Linards Baumanis

  Atbild zvērināta advokāte Dana Rone: Tā kā bērna dzimšanas apliecībā ir ierakstīts tēvs, tad lēmumu par uzvārda maiņu var izdarīt atbilstoši Ministru kabineta 2013. gada 3. septembra noteikumiem Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem”. Šo noteikumu 134.7. punktā ir noteikts, ka bērnam var mainīt uzvārdu pēc mātes laulības noslēgšanas vai mātes uzvārda maiņas. Atbilstoši šo Ministru kabineta noteikumu 135. punktam, veicot papildinājumus bērna dzimšanas reģistra ierakstā par bērna uzvārda maiņu, ir nepieciešama abu vecāku piekrišana. Gadījumos, kad vecāki savstarpēji nevar vienoties par bērna uzvārda maiņu, par to lemj bāriņtiesa saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 19. panta pirmo daļu. Bērna uzvārda maiņai ir jāatbilst bērna vislabākajām interesēm. Tas nozīmē, ka vajadzēs pamatot nepieciešamību mainīt uzvārdu un to, kā tas ietekmēs bērna intereses. Noteikti vajadzētu apdomāt, vai tiešām ir vērts mainīt bērna uzvārdu tikai tāpēc, ka bērna māte noslēdz jaunu laulību. Ja bērna un mātes nākamā vīra starpā ir izveidojušās patiesas, sirsnīgas attiecības, tad, iespējams, šāda uzvārda maiņa ir nepieciešama. Savukārt, ja bērnam ar mātes nākamo vīru nav tik sirsnīgu attiecību, tad, iespējams, uzvārda maiņa ir pārsteidzīgs solis. Bērna uzvārds ir daļa no viņa identitātes un uzvārda neapdomīga, pārsteidzīga maiņa tikai ar vēlmi parādīt bērna tēvam viņa nenozīmīgumu vai nodarīt kaitējumu bērna interesēm. Noteikti nepieciešams nošķirt uzvārda maiņas lēmuma racionālo pusi no emocionālās puses. Ja uzvārds tomēr tiks mainīts, tad pēc bērna uzvārda maiņas būs arī jāmaina bērna personu apliecinošie dokumenti. Atbilstoši vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 10. pantam, lai saņemtu jaunu personu apliecinošu dokumentu, persona 30 kalendāra dienu laikā pēc tam, kad stājies spēkā lēmums par atļauju mainīt uzvārdu, iesniedz šo lēmumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. »

 

LAPAS KARTE