Jautā speciālistam

Speciālistu arhīvs

Vēlos saņemt
jaunumu vēstuli

Jautājumi un atbildes

parādīt neatbildētos jautājumus

Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

Specialitāte: LU maģistra grāda klīniskajā psiholoģijā. Apguvusi smilšu spēļu terapiju, traumu terapijas metodi EMDR. Konsultē bērnus un pieaugušos.

 

Uzdod speciālistei jautājumu par bērna uzvedību, bērna audzināšanu, disciplinēšanu.

* uzdod jautājumu šim ekspertam

 • Bērna niķi 4 gadu vecumā

  Jautājums:​Labdien! Gribētu pastāstīt par sava dēla 4g. uzvedību. Viņš ir ļoti ļoti spītīgs un diemžēl galīgi neklausa. Liekot sakārtot mantas vai nolikt vietā drēbes bieži izliekas, ka nedzird. Tad parasti aiziet līdz liekiem kašķiem un lielu raudāšanu, pēc tam kādu brīdi ir ok un dara gandrīz visu ko palūdz. Bet, piemēram, palūdzot nolikt zeķes savā lādē viņš parast tās iebāž aiz skapja, gultas vai kur citur noliek, tikai ne vietā kur vajag. (It kā dara ko lieku, bet tai pašā laikā atrod veidu, lai to nedarītu.) Tad es parasti klusām paskatos kur viņš ko ir nolicis un pēc tam pārprasu: Kur ir zeķes? Viņš arī atklāti parāda, ka iebāzis aiz skapja vai kur citur, tad lieku izņemt ārā un nolikt lādē. Viņš parasti tēlo, ka nezin, kura ir īstā lāde un ver vaļā visas citas, tikai ne zeķu lādi, tā pēc vairākām reizēm atver īsto lādi un noliek vietā. Bet uzlabojumu uzvedībā nekādu jau ilgu laiku. Regulāri niķojas un taisa histērijas, uz kurām mēs nereaģējam, bet mācība nekāda. Pat nezinu ko un kā tālāk darīt. Ļoti ļoti grūti ar viņu mums iet. Histēriju var uztaisīt uz līdzenas vietas, piemēram, cimdus nevar izvēlēties ejot ārā. Tos ko dodam mēs negrib vilkt, bet pats arī neizvēlas, tikai sēž. Tā mēs jau neskaitāmas reizes esam uz dārziņu viņu no rīta ar varu ģērbuši un nesuši, jo viņš nevar izvēlēties sev drēbes vai vienkārši negrib ģērbties. Un mēs nekad nezinam kurā brīdī viņam būs nākamais niķis.Ir arī vēl viena lieta ar vakara gulēt iešanu. Viņš diemžēl ir pieradis, ka kāds viņam guļ blakus (tētis). Tagad nekādi nevaram no tā viņu atradināt un nezinām ar kādām metodēm, lietām viņu motivēt gulēt vienam.Jāpiebilst, ka ir vecākais dēls 5g. un šādas problēmas nav, visu var sarunāt, visu izdara,ko lūdz utt. Paldies jau iepriekš par atbildi.

  Atbilde 2015-04-10 10:30:31: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Paldies par jautājumu. Man būs grūti izskaidrot Jūsu dēla uzvedības cēloņus, jo tam nepieciešams detalizētāka informācija. Viens, kas jāņem vērā ir dēla temperaments, jo viņš ir jūtīgāks un enerģiskāk

  Lasīt vairāk

 • 6gadnieks zīž pirkstu

  Jautājums:Sveicināti! Mūsu 6gadnieks ir sācis zelēt pirkstu, dara to jau otro nedēļu. Zīž nepārtraukti, kad skatās multenes, puse pirksta mutē. Iepriekš nekad to nav darījis. Šogad ies skolā. Varbūt tas viņam raisa? Jāsaka, ka skolu viņš gaida ar nepacietību. Vai var būt, ka tāds slikts ieradums vienkārši tāpat parādās? Ludzu iesakiet, kā varu bērnam palīdzēt.

  Atbilde 2015-04-08 14:50:35: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Pirksta zelēšana visbiežāk ir saistīta ar nedrošību, trauksmi, jo īpaši, tad, ja bērns to ir sācis darīt pēkšņi. Jums vajadzētu padomāt par to, kas pēdējās nedēļās ir mainījies, atgadījies - varbūt k

  Lasīt vairāk

 • vēlējos padomu par pusaudzi.

  Jautājums:ir tāda problēma ka man draudzenei ir meita - ne mana.viņai patreiz ir 12 gadu.mums mājās ir dators un viņa to izmanto.brīdināta protams ir par visiem variantiem kas notikt var un tā,bet es esmu uzstādījis arī pārlūkprogrammas "spiegu" kas man parādīja ka viņa izrādās vienā sociālajā saitē ir reģistrējusies kā 19 gadus veca un sarakstās ar vīriešiem kam ir vairāk par 30 gadiem un nav pretī viņus satikt.tad nu problēma ir tāda ka tos vīriešus viņa atrod kaut kur tur kur viņa mācās - a mācās viņa vairākus km no mājām skolā kas ir citā pilsētiņā.man nav iespējas viņu tur uzpasēt un redzēt ar ko satiekas un ko dara.mājās viņa arī nevienam īsti neko neatskaitās ko darījusi un kā.skolā sekmes vidējas,ir kad ir strīdi mājās par to ka vajag to vai citu priekšmetu izlabot bet nekas kardināls.zināms ir ka viņai draudzene ir kurai ir bijušas ar šādu variantu problēmas jo viņa bija sakrājusi savu pusdienu naudu un aizbraukusi ar kaut kādu čali uz Jelgavu uz nedēļu pazudusi.tādēļ ir bail ka ar šo meiteni varētu beigties līdzīgi ja ne vēl sliktāk.Tēvs viņai dzīvo tai pilsētā kur viņa mācās bet man nav skaidrs ko viņam lai saka - tā vienkārši pasakot ka viņa sarakstās ar vecākiem vīriešiem un taisās uz kādu pirti vai līdzīgu pasākumu,var panākt ka viņš to pilsētu kājām gaisā pārraks un pēc fakta neko labu nepanāks - meita ar tēvu kontaktus neuztur.pašai viņai aizrādīt ka ir zināms par viņas sarakstēm arī nebūs variants jo panākšu tikai to ka viņa noslēdzas pret mammu un mani un sarakstās telefonā vai kā savādāk.skolas psihologam mamma neuzticas jo ir jau bijis skandāls ar to kas viņam pateikts ka pa skolu pēc tam izgāja runas.tad nu rakstu jums lai mēģinātu kaut kā saprast situāciju un atrast izeju.

  Atbilde 2015-03-25 11:34:58: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien! Atbildi uz jūsu jautājumu lūdzu lasiet šeit http://www.mammamuntetiem.lv/articles/30913/pusaudze-interneta-iepazistas-ar-vecakiem-viriesiem-iet-uz-randiniem-ka-reaget-vecakiem/

  Lasīt vairāk

 • Stāstīt vai nē meitai par bioloģisko tēvu? Ja jā, tad, kādā vecumā?

  Jautājums:Labdien! Man ir viena nepatīkama lieta, kurai pati saviem spēkiem nespēju atrast pareizāko risinājumu. 2012. gadā tika reģistrēta mana pirmā laulība un pēc dažiem mēnešiem nāca pasaulē vecākā meita. Faktiski kopdzīve ar pirmo vīru Armandu beidzās pēc gada, taču oficiāli mierīgā ceļā šķiršanos izdevās nokārtot tikai 2014. gada februārī. Laulība izjuka, jo bija pilnīga raksturu nesaderība, biju ļoti nomocījusies vienmēr atbildību par bērnu un visām saimnieciskajām lietām uzņemties viena, kā arī piedevām risināt vēl bijušā vīra problēmas, jo viņš nevēlējās rūpēties par ģimeni, strādāt, nodrošināt ar finansēm, lai būtu paēdis, apģērbts un ar pajumti kaut vai bērns... Līdz ar faktiskās kopdzīves beigām pēc laiciņa uzsāku kopdzīvi ar jaunākās meitas tēvu, savu otro vīru Ralfu(lauliba noslēgta 17.01.2015.).
  Vīrs manu vecāko meitu pieņēma un audzina kā miesīgu bērnu.
  Šobrīd esmu iesniegusi prasību tiesā par atsevišķu aizgādību man un šo tiesību atņemšanu bijušajam vīram, viņš par bērnu nav rūpējies ne kopdzīves laikā, ne arī pēc šķiršanās un aizgādības tiesības arī viņam ļoti apgrūtina ikdienas dzīvi, bērnam svarīgu lēmumu pieņemšanu, ko faktiski daru vienpersoniski, jo bijušajam ir vienalga, vai viņš visam piekrīt, taču, kad esmu lēmumu pieņēmusi, viņš izvirza pretenzijas, kaut gan viņa viedoklis vienmēr ticis jautāts un saskarsme, rūpes par bērnu viņam nekad nav bijušas liegtas.
  Problēma sākas apstāklī, ka meitai drīz būs 3 gadi, viņa par tēvu sauc manu vīru Ralfu, jo viņš ir saskarē ar bērnu jau no 11 mēnešu vecuma un bijis klāt grūtākajos mirkļos.
  Nav izslēgts, ka vīrs varētu arī manu vecāko meitu kādreiz adoptēt.
  Tā kā bijušais vīrs man un arī meitai ļoti daudz ir darījis pāri(sitis mani, kad biju stāvoklī ar vecāko meitu un arī meitas klātbūtnē, pieļāvis, ka paliekam bez pajumtes, visas nesaskaņas ar mani risinājis, iesaistot visus radus, sūdzoties par mani, sevi pataisīdams par svēto nevainību, kā arī Bāriņtiesā iesniedzis melīgas, nepatiesas liecības, kuru rezultātā meita sākotnēji nonāca bērnu namā, bet pēcāk pie viņa mātes- sektantes, kas meitai nepilna pusotra gada vecumā bija ļoti liela trauma jau pati par sevi un sektas ietekme bija stipri jūtama- meita bija kā nozāļota-apātiska, mani pat sākotnēji īsti nepazina ), personīgi es vēlos saraut jebkādas attiecības ar bijušo vīru un neļaut arī viņam jebkādā veidā piedalīties bērna dzīvē.
  Respektīvi- vai šāda izolēšana, nemaz nestāstot bērnam esošo situāciju, būtu tas pareizākais tieši meitai?
  Jo apzinos, ja bērnam nestāstīšu, tad patiesība var nākt gaismā un, iespējams, meitai radīsies negatīva attieksme pret mani.
  Bet, ja izstāstīšu, viņa var sākt meklēt saskarsmi ar manu bijušo vīru, no kā ļoti baidos, jo viņš ne tikai nespēj parūpēties par meitas drošību un dzīvību, pieņemt lēmumus patstāvīgi, bet arī var visādi kaitēt bērna veselībai, attīstībai...
  Un, ja atklāt patiesību, tad kā un kādā vecumā to labāk būtu darīt?
  Visu šo gadu, kopš meita ir atpakaļ pie manis un mana vīra Ralfa, meita izbauda saskarsmi ar mani, vīru, mazo māsu, vecvecākiem un citiem radiem(vīra radi vecāko meitu uzskata par savu radinieku), bet pret bioloģisko tēvu viņai ir samērā vēsa attieksme- ka pret jebkuru svešinieku, kas viņai nedara pāri un komunicē. Meitai labāk būtu, ja bioloģiskā tēva esamību īstenību šajā gadījumā viņa nezinātu, jo neko labu tas nenesīs, un atstāt, lai meita dzīvo ar apziņu, ka cilvēks, kuru viņa sauc par tēvu, arī ir viņas tēvs(jo uzskatu, ka tēvs ir nevis tas, kurš iesēj sēklu; bet tas, kurš audzina, ieliek bērnā visu savu sirdi un dvēseli, rūpējas, mīl, ir blakus, kad tas nepieciešams un, uz kuru vienmēr var paļauties),taču, kā būtu pareizāk no psiholoģiskā viedokļa?

  Atbilde 2015-03-23 16:50:52: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien! Atbildi uz jūsu jautājumu var izlasīt šeit http://www.mammamuntetiem.lv/articles/30889/vai-bernam-ir-jazina-kas-ir-vina-biologiskais-tevs-ja-vins-ir-darijis-pari/

  Lasīt vairāk

 • Bērna uzvedība un mājdzīvnieks

  Jautājums:Sveiki! Manai meitiņai ir 3,5 gadiņi. Bieži meita neklausa, būtu nieks, ja viņa paniķotos un nomierinātos. Tā nenotiek, viņa tik ļoti spītējas, ka nav iespējams ar viņu neko sarunāt. Bieži kliedz man virsū, uzdrošinās mani izraidīt no istabas. Tas notiek arī cilvēkos. Citās reizēs meita ir ļoti paklausīga un nosvērta. Esmu ievērojusi, ka komunikācijā ar mājdzīvnieku - kaķi vai suni, viņa nomierinās un atslābst. Paliek mierīga un izturas ļoti mīļi pret dzīvnieku, uzvedība mainās arī pret apkārtējiem. Pašiem mājdzīvnieku nav. Meita mums ir vienīgais bērniņš. Esmu iedomājusies, ka vairāk viņas uzvedība ir saistīta tieši ar to un emocionāli viņai šis dzīvnieks palīdz.

  Atbilde 2015-03-05 13:16:20: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien! Mājdzīvnieks var palīdzēt nomierināties, bet tas nebūs iemesls tam, lai viņa vairs neniķotos un nekomandētu mammu. Trīsgadnieka vecumā ļoti būtiski ir, lai vecāki noteiktu pietiekami stingras

  Lasīt vairāk

 • Problēmas ar nokārtošanos podiņā

  Jautājums:Labdien! Man ir 4 gadus vecs dēliņš un viņam ir problēmas ar nokārtošanos podiņā. Pačurāt viņš iet uz lielo podu, dara to stāvus, bet kakāšana notiek biksēs. Ne reizi nav pakakājis podā. Ja redzu, ka viņam vajag kakāt, saku, ka iesim uz poda. Tad ir kategorisks nē un viss. Ir rādīts, stāstīts un runāts neskaitāmas reizes, bet nekāda rezultāta. Spiests ar varu nekad nav, var pasēdēt uz lielā poda, bet nekas nenotiek. Dārziņu apmeklē jau otro gadu. Ko ieteiktu darīt, jo tomēr liels jau puika, vajadzētu saprast.

  Atbilde 2015-03-05 12:57:44: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien! Atbildi lasiet šeit. http://www.mammamuntetiem.lv/articles/30734/ka-pierunat-cetrgadnieku-nokartoties-podina-piekukulojot/

  Lasīt vairāk

 1. « 
 2. 1
 3. 2
 4. 3
 5. 4
 6. 5
 7. 6
 8. »

 

LAPAS KARTE