Pēcdzemdību depresija

 05. decembris 2008 13:00 Viedoklis

Pēc statistikas datiem, piektdaļa dzemdējušo sieviešu cieš no dažādas intensitātes depresijas. Parasti tā ilgst apmēram divus mēnešus pēc dzemdībām, tomēr reizēm ievelkas pat uz vairākiem gadiem. Taču, saskaroties ar šo problēmu, nevajadzētu tūdaļ krist panikā; laikus atpazīta, šī depresija ir gluži labi ārstējama.Foto: Rūta Ķiploka, fotohromija@inbox.lv


Ne velti eksistē teiciens, ka no mīlestības līdz naidam ir viens solis. Tā gadās, ka vienas galējas emocijas mainās no „+” uz „-”, saglabājot iepriekšējo intensitāti. Tas pats arī šeit – cik liela pacilātība mātei ir tūlīt pēc bērniņa piedzimšanas, tik liela var būt arī negatīvā reakcija, tiklīdz zūd pirmā eiforija. Rodas desmitiem jautājumu, kas līdz tam likušies sekundāri: kā tagad bērnu audzināt, kā visu pareizi izdarīt, kā to atļauties, kā nekļūdīties utt. Var notikt tā, ka mātes psiholoģiskā stabilitāte, kas pietiekami jau izturējusi grūtniecības laikā, sagrūst zem šo jautājumu gūzmas un iestājas zināms izmisums, kas izraisa depresiju. Parādās hronisks nogurums, nespēja tikt galā ar nodomāto, vēlāk tas var izraisīt apātiju un vienaldzību.

 

Svarīgs tuvo cilvēku atbalsts

Lai novērstu šo depresiju (un jebkuru citu), jaunajai māmiņai vispirms jānostiprina kontakts ar mazuli un tieši jānosaka simptomu rašanās pamatcēloņi. Tomēr māmiņām nereti pašām nepietiek spēka tikt ar to galā, jo trūkst informācijas. Šai īsajā rakstā mēģināšu kādu drusciņu tās sniegt.

Tā kā grūtniecība un dzemdības ir viens no grūtākajiem, ja ne pats problemātiskākais periods sievietes mūžā, ļoti liela nozīme ir citu cilvēku atbalstam, ģimenes locekļu iejūtībai un pašatdevei. Ja grūtniecības laikā izjustā uzmanība tūlīt pēc dzemdībām mazinās, arī tas var būt grūdiens depresijas virzienā. Arī pēc bērna piedzimšanas sievietei vēl ļoti ilgi ir vajadzīga šī pastiprinātā uzmanība, lai uzkrātu spēkus jaundzimušā aprūpei un dzīves nodrošināšanai. To saņemot, viņa pilnībā veltīs sevi mazajam, un intensīvā saskarsmē ar viņu nekādai depresijai vieta nemaz neatradīsies. Sieviete gaida no apkārtējiem atbalstu un iespēju dalīties pārdzīvojumos. Ja tā gadījies, ka šāda atbalsta nav, – nekādā gadījumā nepalieciet viena! Meklējiet draugus un domubiedrus, meklējiet cilvēkus ar līdzīgu pieredzi – arī tā jūs varat iegūt vajadzīgo atbalstu. Ja pati būsiet aktīva, meklēsiet jaunu informāciju un padomus par bērna audzināšanu, arī tas mazinās iespēju nonākt depresijā.

Ja jums brīžiem liekas, ka viss ir apnicis, nevajag sevi vainot – tā ir normāla psiholoģiska reakcija uz stresu, nevis nez no kurienes radusies nepatika pret bērnu, kuras dēļ vajadzētu sevi šaustīt

Bez stresa un pārpūles!

Bērns ir piedzimis, grūtniecības „brīvdienas” izturētas, bet – nemetieties no jauna ar pilnu krūti mājas darbos! Pārgurusi, nervoza māmiņa bērnam nav vajadzīga. Viņam vajadzīgs miers un harmoniska labsajūta, mīloši un rāmi vecāki. Labāk palūdziet tuviniekiem, lai viņi jums palīdz. Turklāt tas palīdzēs kaut nedaudz atturēt viņus no nemitīgas uzturēšanās jūsu tuvumā, dažādu padomu došanas par bērna audzināšanu un pasargās jūs no lieka stresa. Esiet vienīgā māte savam bērnam, jums tas ir dots no dabas. Ja spēsiet dot mazulim to, ko viņš no jums gaida, saņemsiet pretī daudz mīlestības un prieka, kas palīdzēs jums atbrīvoties no negatīvām domām. Ja jums brīžiem liekas, ka viss ir apnicis, nevajag sevi vainot – tā ir normāla psiholoģiska reakcija uz stresu, nevis nez no kurienes radusies nepatika pret bērnu, kuras dēļ vajadzētu sevi šaustīt. Atbrīvojiet vismaz dažas stundas nedēļā tikai sev – aizejiet ciemos, uz kino vai apģērbu veikalu, un jūs ātri vien redzēsiet, kā mainās jūsu attieksme. Visas grūtības, kas radušās saistībā ar bērnu, ir pārejošas – bērns pieaug ar katru dienu. Atcerieties, ka jūsu bērns jūs mīl vairāk par visu!

 

Iesūtījis Džerijs Šterns, cilvēks ar putekļainu psihologa diplomu
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāma

Kategorijas