Tētu diskriminācija — mīts vai patiesība? 11

 16. aprīlis 2009 12:15 Viedoklis

„Tam beidzot būtu jādara gals! Šim sieviešu pasaules uzskatam, ka bērnu audzināšana ir sieviešu lieta,” portāla mammam.lv/tetiem.lv forumā dusmojas kāds tētis. Kāpēc tēvi jūtas diskriminēti sabiedriskās vietās un ģimenē, pieredzē dalās mūsu portāla lasītāji.Foto: Evija Laiviņa, www.elfoto.lv


Diskusijas autors Visvaldis bijis neizpratnē, kad bērnu slimnīcā pirms pāris gadiem pamanījis diskriminējošu uzrakstu uz ledusskapja: „Nodaļā bija divi ledusskapji — uz viena uzraksts „Personālam”, uz otra – „Ledusskapis mātēm”.”  Ja šo gadījumu vēl varētu uztvert kā nepārdomātu rīcību bez ļaunprātīgiem slimnīcas vadības nodomiem, tad piedzīvotais, piesakot dēlu bērnudārzā, Visvaldi sadusmojis ne pa jokam. Visu secīgi izklāstījis vadītājai, kas tētī klausījusies „ar lielu neuzticību” un pieklājības pēc uzdevusi vien pāris jautājumus, Visvaldis saņēmis apstulbinošu atbildi: „Nu, tad lai atnāk jūsu sieva, mēs ar viņu visu sarunāsim!” Pārsteigtais tēvs aicina: „Vīri, nepieļausim, ka mūs uzskata par otrās šķiras cilvēkiem, cīnīsimies par savām tiesībām! Vajadzētu sabīdīt kādu protesta akciju. Ja sieva mani palaidīs, arī atnākšu!” Vai pēdējā piebilde ir autora ironija, spriediet paši, taču Visvalža aicinājumam sekoja citu vīru un tēvu pieredze.

„Neesmu saskāries ar tāda veida nelīdztiesību,” raksta Aivars, „drīzāk otrādi — attieksme pret mani, kārtojot bērnu lietas, ir pretimnākoša un rūpīga arī tad, ja iesaistītie cilvēki nezina, ka bērnus audzinu viens.” Aivars piebilst: satraukties, ka uz ledusskapja rakstīts „mātēm”, nevis „mātēm, tēviem, vecvecākiem vai aizbildņiem” ir tikpat absurdi, kā pārdzīvot to, ka uz gājēju pāreju ceļa zīmēm nav attēlotas sievietes.

Vīri, nepieļausim, ka mūs uzskata par otrās šķiras cilvēkiem, cīnīsimies par savām tiesībām!


„Attieksme pret tēvu bieži vien ir pat pārlieku atsaucīga,” Aivara sacītajam piekrīt Guntars. „Reizēm liekas, ka sabiedriskajā transportā kāda grūtniece varētu pat piecelties, lai tēvam ar bērnu vietu iedotu. Izturas kā pret tādu pārdabisku parādību!” Tikmēr Uldis ir pārliecināts — viss atkarīgs no mūsu pašu attieksmes: „Ja tu pats uzskati, ka tev nav vietas bērna audzināšanā, tad, iespējams, tā domās arī apkārtējie.”

Savukārt Jānis aicina neklaigāt par vīriešu diskrimināciju, jo „mēs taču esam vīrieši — stiprais dzimums”. Viņš uzsver, ka arī portālu forumos vīrieši un sievietes ir līdztiesīgi un katrs kādam var kā līdzēt ar padomu vai pārdomām. „Priecājamies, ka ir vieta, kur esam atzīti kā tētis un mamma,” viņš teic. „Rūpēsimies kopā, lai mūsu ģimenes ir laimīgas un skaistas. Varbūt pat ar laiku sadraudzēsimies un tiksimies patiesos kopējos svētkos?”

 

Reizēm liekas, ka sabiedriskajā transportā kāda grūtniece pat varētu piecelties, lai tēvam ar bērnu vietu iedotu.


Lai arī diskusija galvenokārt mērķēta uz vīriem, savs sakāmais šeit ir arī sievietēm. Piemēram, Kristīne pauž, ka vīriešu tiesības visvairāk apdraud pašas sievietes, kuras cenšas visu izdarīt viņu vietā, sākot ar mātēm, kas varonīgi cenšas uzturēt ideju par „kārtīgas sievietes pienākumiem”, un beidzot ar sabiedrību, kuras liela daļa sakarīgu tēvu uzskata teju par varoni. „Gudri cilvēki saka, ka brīvība ir mūsu attieksmē pret lietām (un reti kura sieviete tā vienkārši raus vīrietim ārā no rokām bērnu vai mājsaimniecības piederumu, ja vien viņš nebūs tiks piekusis, lai kaut ko darītu),” rezumē Kristīne.

Un kā tu domā? :)

Pilnu diskusiju lasiet šeit: Forums>Tēvu sarunas. 
11 Pievienot komentāru

Reklāma

Kategorijas