Vai bērns ir jāspiež kārtot savu istabu? Uz vecāku jautājumiem atbild Dana ar kasti

Uz sekotāju iesūtītajiem jautājumiem par kārtību mājās un prātā instagram īsajos stāstos atbild Montesori skolotāja un kārtošanas iedvesmotāja Dana Gulbe jeb Dana ar kasti.

FOTO: Shutterstock.com

Ir grūti, bet ģimenē jāmācās pieņemt, ka izpratne par kārtību ir ļoti atšķirīga, un pusaudzim ir tiesības savā personiskajā telpā (nevis visā mājā) dzīvot tā, kā ir pieņemami viņam.

Kā organizēt bezgalīgi daudzos bērnu zīmējumus?

Iesaku iekārtot izstāžu sienu, piemēram, bērnistabas durvis, kur izliek jaunos darbiņus. Kad vietas vairs nav, esošos ņem nost un izvērtē - paturēt vai nē. To, ko patur (tiešām - tikai īpašos darbiņus), organizē mapēs un tad skaistā kastē.

 

Kā trīsgadniekam mācīt salasīt savas mantas?

Ar vārdiem "es tev palīdzēšu", "darīsim kopā". Iespējams, bērns ieliks vietā tikai vienu mašīnu, taču arī to vajag novērtēt. Svarīgi nepadarīt kārtošanu par biedu un strīdu iemeslu - zinu gan, protams, cik tas dzīvē reizēm grūti!

 

Vai bērns jāspiež kārtot savu istabu?

"Piespiest" varbūt nav jauks vārds, bet es uzskatu, ka bērnam ir jāapzinās sevi kā daļu no ģimenes - ar saistībām un pienākumiem. Apjomam, kas bērnam tiek uzdots, gan jāatbilst viņa vecumam - vesela istaba vienam pašam ir daudz, ja bērns ir pirmsskolas vecumā.

 

Kā piesaistīt pusaudzi sakārtot istabu, kurš to dara tikai tad, kad uznāk iedvesma?

Man šķiet, ir jauki atzīmēt sarkanās līnijas - robežas, kur ir kopīgā telpa, kur vecāku un kur bērna telpa. Ir grūti, bet ģimenē jāmācās pieņemt, ka izpratne par kārtību ir ļoti atšķirīga, un pusaudzim ir tiesības savā personiskajā telpā (nevis visā mājā) dzīvot tā, kā ir pieņemami viņam.

Reklāma
Reklāma

 

Kā pusaudžiem iemācīt sakārtot savas lietas - drēbes, galdu u.t.t.?

Var palīdzēt skaidri norādīta vieta katrai no lietām - groziņš, dokumentu kaste ar uzrakstiem, vieta ikdienas papīriem. Pusaudžiem svarīgi sākt sarunu ar "vai tev pašam ir ērti te būt?". Jābūt gatavam, ka atbilde var būt "jā" un tad reizēm jāļauj cilvēkam pašam sajust vēlmi pēc kārtības.

 

Kā jau no mazotnes bērnam iemācīt, ka kārtot ir nepieciešams?

Ar valodu un savu piemēru! Ja bērns redz, ka mamma kārto, dusmojoties un pukstot uz mājiniekiem, visticamāk, priekšstats par kārtošanu nebūs diez ko labs. Es zinu, ka tas ne vienmēr ir viegli, bet paša piemērs ir visspēcīgākā pieeja bērnu audzināšanā.

 

Seko līdzi iknedēļas jautājumu un atbilžu dienām mūsu instagramā un uzdod jautājumu speciālistam! 

Iepriekšējo nedēļu iesūtītos jautājumus un pusaudžu psihoterapeita Nila Saksa Konstantinova atbildes par skolēnu nedienām skati šeit.