Iesaki ārstu:

 •   Vērtējums: 5/5
  Sanita Cvetkova

  Ļoti laba vecmāte, piedalās dzemdībās, ļoti noturīga, saprotoša, mīļa, izplaīdzīga un visvislabākā :)

Skatīt visus ārstus

Bērnu anekdotes. Labākajiem - balvas!

Mammu, re kur Pežo banka!

Tad viņam bija četri gadi un Latvijā vēl bija Krājbanka. Emīls perfekti iemācījies automašīnu nosaukumus un zīmītes - Audi, Volvo, VW u.t.t. Pastaigu laikā regulāri tika nosauktas visas stāvošās mašīnas. Staigājam pa Vecrīgu un pēkšņi dēla pārsteiguma sauciens: "Mammu, re kur pežo banka!" :) Iesūtījusi: Līga Sējēja.

Skatīt visus jokus

Grūtniecības kalendārs !

1. Trimestra nedēļas

2. Trimestra nedēļas

3. Trimestra nedēļas

 

15. grūtniecības nedēļa

 

Tavs bērniņš
Veidojas galvas un muguras smadzenes, un ar krūškurvi viņš veic dažas elpošanas kustības. Aug uzacis un skropstas, bērniņa seju un ķermeni klāj sīki, pūkaini matiņi, ko sauc par lanugo. Arī uz galvas sāk veidoties apmatojums, taču tā krāsa vēlāk var mainīties. Jau viņš sāk izskatīties kā mazs cilvēciņš, kas sver aptuveni 50 - 100 gramus un ir apelsīna lielumā. Parādās pirmās mīmikas izpausmes - sejiņa var tikt saraukta, lūpas kustās, iedzerot nedaudz augļūdeņu. Augļūdens atjaunojas 10-12 reizes diennaktī.


Tavas sajūtas
Šajā grūtniecības posmā tev var aizrauties elpa — burtiskā nozīmē. It kā tas ir neliels apgrūtinājums, bet, augot dzemdei, elpas trūkums var būt biežāks, jo drīz vien dzemde spiedīs uz diafragmu, atstājot aizvien mazāk vietas, kur izplesties plaušām. Viegla aizdusa nav nekas tāds, par ko uztraukties, taču nekavējoties jāizsauc ārsts, ja tev pavisam trūkst elpas, kļūst iezilgani pirkstu gali vai arī ir sajūta, ka sirds izlēks pa muti.
Ir pavisam normāli, ka ir nelieli atmiņas traucējumi un grūtāk koncentrēties. Šīs izpausmes var saglabāties visu grūtniecības laiku un pat vēl pēc dzemdībām.

 

Tavs ķermenis
Ir palielinājies tavas sirds tilpums. Dažām grūtniecēm paātrinās sirdsdarbība, taču tas nav nekas slikts. Tavs augums kļūst arvien apaļāks, tāpēc jāsāk valkāt brīvāks apģērbs, jo, ja tas būs ciešs, var tikt traucēta normāla grūtniecības norise. Līdz otrā trimestra sākumam, iespējams, esi pieņēmusies svarā par 4-6 kilogramiem, jo augot mazulim, uzlabojas arī māmiņas apetīte.  Centies nepārēsties, drīzāk ēd biežāk un mazākas porcijas. Tas arī palīdzēs atbrīvoties no dedzināšanas pakrūtē. Uz vēdera var sākt veidoties tumša pigmentēta līnija, kas pēc dzemdībām pazūd.


Noderīgi padomi
Ar savu ārstu vari pārspriest gripas vakcīnas nepieciešamību, jo ir pietiekams nedēļu skaits, lai to drīkstētu veikt.  Pieraksti, ko tu ēd un ar ginekologu aprunājiet par to, vai nav laiks uzņemt papildus kalciju, kas šajā grūtniecības posmā ir īpaši nepieciešams. Ja naktīs kājās jūti krampjus, tā ir viena no pazīmēm, ka kalcijs būtu jāuzņem papildus. Tā kā palielinās kopējais asins tilpums organismā, ēd produktus, kas satur vairāk dzelzi.


Citu māmiņu ieteikumi
„Šajā laikā īstam grūtnieču apģērbam vēl par agru, taču nav jāskumst, ka nu jāpērk liela izmēra drēbes — tās lieliski noderēs pirmajos mēnešos pēc dzemdībām!”


Attiecības
Iesaki savam partnerim reizē ar tevi piekopt grūtniecībai atbilstīgu dzīvesveidu — ēst veselīgi, nelietot alkoholu, nesmēķēt, regulāri apmeklēt kādas fiziskās aktivitātes. Grūtniecības beigās arī viņš būs kļuvis veselīgāks un var būt pat slaidāks!
Nekautrējies lūgt palīdzību gan savam partnerim, gan citiem ģimenes locekļiem, ja tas ir nepieciešams. P.S.Nosūti šo grūtniecības kalendāru arī savam partnerim!

Dvīņi
Ziņa par diviem, nevis vienu gaidāmo mazuli arī tētim ir liels un pat šokējošs pārsteigums. Iesaisti vīru visās ar grūtniecību saistītajās lietās! Citādi tas, kā dzīve mainīsies pēc dzemdībām, viņu var sabaidīt tik ļoti, ka partneris apmulsīs, jutīsies lieks un izmisumā var meklēt atbalstu ārpus mājas…
 

Noskaties arī video, kas notiek sievietes organismā no 15. līdz 20. grūtniecības nedēļai 
Autore: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Līga Brūvere
Konsultēja: Māra Grieze, Ģimenes veselības centra "Stārķa ligzda" vecmāte un PEP mamma Līga Zelmene-Laizāne
Izmantotā literatūra: Ilona Vereša, Antje Andersa. Grūtniecības kalendārs. Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju, R.: Valters un Rapa, 2008; Māte un bērns. Enciklopēdija vecākiem, R.: Jumava, 2006.

Skaties mazuļu gaidīšanas bildes!


  Lai pievienotu komentāru, jāielogojas:


   

  LAPAS KARTE