Globālā nelaime – bērnu liekais svars 9

 21. augusts 2009 16:00 Raksts

Aptaukošanās un liekā svara problēma pieaug visai draudošos apmēros, jo īpaši bērnu un pusaudžu vidū. Mazuļi vēl nekad agrāk nav bijuši tik tukli – daudzi bērni jau šobrīd palielinātā svara dēļ ir tajā riska grupā, kurai nākotnē draud nopietnas veselības problēmas, raksta nacionālais ziņu portāls www.kasjauns.lv.Foto: mammamuntetiem.lv

Bērnudārza audzinātājas sūdzas, ka bērni arvien retāk zina, kas ir zupa un iebilst pret putru brokastī, jo pirmajos dzīves gados pieraduši vien pie cīsiņiem un sausajām pārslām.


Veselīgs uzturs
Bērnu aptaukošanās nereti tiek uzskatīta par iedzimtu. Daudzkārt tā arī ir, taču tikpat bieži liekais svars ir sekas neveiksmīgi izvēlētam ēdienam, jau no agras bērnības veidojoties nepareiziem ēšanas ieradumiem, kam vēlāk pievienojas mazkustīgums. Tāds nu reiz ir modernais dzīvesveids – jau šobrīd ir skaidrs, ka tiem, kas pašreiz ir zīdainīši, jau rīt būs jāsastopas ar virkni kārdinājumu, proti, pavadīt dienas pie datora, ēdot pārsālītus vai pārsaldinātus pusfabrikātus. Ko vecāki var darīt, lai šo scenāriju atvairītu vai vismaz mazinātu? Bērna ēdienkartei jau no dzimšanas brīža ir jābūt pārdomātai un sabalansētai.

Kad svara pieaugums kļūst bīstams?
Kaut gan aptaukošanās bērniem redzama uzreiz, problēmas sākuma brīdi noteikt grūti. Ar bērniem nav tik vienkārši, kā ar pieaugušajiem, jo augot, svars neizbēgami palielinās un tas ir normāli. Mazulim pieaugot, viņš mainās vai ik dienas. Daži vispirms paaugas garumā un tad „pieaudzē” masu, bet citi – gluži otrādi: vispirms pieņemas svarā un tikai tad pastiepjas. Katrā ziņā fakts, ka bērns kādu brīdi ir ļoti tievs, vai citā – apaļīgs, nebūt nenozīmē, ka tāds viņš būs savā pieauguša cilvēka dzīvē. Svara svārstības bērniem (jo sevišķi pusaudžu periodā) nav nekas neparasts. Ja vecākiem rodas bažas, ka bērnam izveidojies liekais svars vai arī tas ir riska grupā, noteikti runājiet par to ar savu ārstu! Speciālists spēs noteikt, vai bērns attīstās normāli, vai arī viņam patiešām draud aptaukošanās.


Uzmanību!

Bērnu aptaukošanās var būt cēlonis II pakāpes diabētam, sirds slimībām, locītavu un saišu bojājumiem, kā arī psiholoģiskām problēmām. Liekā svara dēļ tuklie bērni ir fiziski mazaktīvi, tiem biežāk vērojamas depresijas un zems pašnovērtējums.


Pārbaudi bērna ēdienkarti! 
•    Vai tavs bērns katru dienu ēd dārzeņus/augļus?
•    Vai tava bērna ikdienas ēdienkartē ir piens?
•    Vai mazulis netiek pārlieku lutināts ar saldumiem, kārumiem, desertiem?
•    Vai slāpju remdēšanai tiek lietots ūdens?

Produktu izvēle
Bērna ēdienkartei, jo sevišķi, ja ir liekā svara risks, jābūt daudzveidīgai, tādēļ „pārtikas grozā” jāieliek „pārstāvji” no dažādām uztura grupām. Gluži tāpat kā pieaugušajiem, arī bērnam ik dienas jāēd dārzeņi, augļi, liesa gaļa, piena produkti ar zemu tauku saturu un pilnīgi obligāti – graudaugu izstrādājumi.
Sabalansēta uztura attiecība bērniem un pieaugušajiem atšķiras. Gandrīz puse no veselīgas ēdienkartes 6-9 mēnešu vecam mazulim būs piena produkti, kā arī liela daļa graudaugu un augļu-dārzeņu ēdieni. Speciālā bērnu pārtika ir labs veids kā ļaut mazulim saņemt vissvarīgākās uzturvielas. Produkti tiek audzēti, atlasīti, lai tie saturētu veselīgas tīras uzturvielas un pagatavoti (apstrādāti) tieši tā, lai bērniņam būtu viegli tos sagremot. Tāpēc veselīgās uzturvielas tiek izmantotas mazuļa augšanai un pilnvērtīgai attīstībai. „Milupa” putriņās graudi ir īpaši samalti, bet biezenīšos dārzeņi un augļi pagatavoti tā, ka tie viegli uzsūcas bērna smalkajā gremošanas sistēmā.

Kaitīgi ieradumi

Ja bērnam ar lieko svaru ļoti garšo saldumi vai šokolāde, to nedrīkst pilnībā liegt, taču daudzums noteikti jāierobežo. Aizliedzot kādu produktu pavisam, tas iegūst īpaši iekārojamā „aizliegtā augļa” efektu. Neturiet mājās saldumus, to vietā vienmēr pa rokai jābūt augļiem!
Neļaujiet bērnam ierast ēst pie televizora! Ēdienreizēm jānotiek tikai pie ēdamgalda un tikai ēdienreižu laikā. Ja šo noteikumu neņem vērā, tev nebūs iespēju saprast, vai bērns patiešām ir izsalcis. Proti, ja bērns vēlas ēst, bet nav gatavs pamest iemīļoto multenīti, tas nozīmē, ka izsalkums nemaz nav tik liels!

Fakts!
Pēdējās desmitgades laikā bērnu skaits ar palielinātu svaru pieaudzis par 50%. Viens no četriem bērniem attīstītajās valstīs ir ar lieko svaru.

Ēdienreizes ārpus mājas
Ne tikai bērni, arī pieaugušie visvairāk „grēko” ēdot ārpus mājas, tādēļ, ja bērnam piedevām ir liekā svara risks, īpaši jāpiedomā, kādus produktus likt līdzi somā. Cik vienkārši ir nomākt bērna apetīti ar cepumiem un saldumiem, bet noteikti ir arī labākas, veselīgākas, gudrākas alternatīvas! Pat, ja paši pusdienosiet kafejnīcā, personālām noteikti nebūs iebildumu, ja bērns tomēr ēdīs savam vecumam un veselības stāvoklim atbilstošu līdzi paņemto ēdienu.

Esiet aktīvi!
Vecākiem jāieradina bērnā vajadzību pēc aktīva dzīvesveida neatkarīgi no viņa svara! Šāda dzīvesveida priekšrocības svarīgas jebkurā vecumā. Gūstot prieku no rotaļām jau pavisam agrā bērnībā, bērni izaugot pratīs novērtēt veselīga dzīvesveida nozīmi. Organizējot aktivitātes saviem bērniem, centieties piedalīties tajās arī paši. Kopā ar bērniem var doties pastaigās, braukt ar velosipēdiem, peldēt, spēlēt bumbu spēles utt.

Pārstājiet apēst emocijas!
Pieaugušie bieži vien „apēd” savu stresu, nepatikšanas darbā un attiecībās. Jāzina, ka bērni arī dara to pašu. Neļaujiet to! Vai nav bieži redzēts, kā vecāki piedāvā vai pat uzspiež mazulim saldējumu vai konfekti, kad tas raud, žēlojas par nogurumu vai garlaicību? Šādas situācijas laiku pa laika atkārtojas, veidojot nepareizus ēšanas ieradumus visai turpmāki dzīvei.

Esiet atbildīgi!

Vecāki ir atbildīgi ne tikai par to, lai savus bērnus paēdinātu, bet galvenokārt par to, lai iemācītu viņiem pareizus ēšanas ieradumus jau no agras bērnības. Mazulīši ēd, ko viņiem dod. Tikai vēlākos gados viņi paši lems, ko apēst. Līdz šim brīdim ēdienkartes izvēle ir vecāku atbildība.

www.kasjauns.lv

 

 
9 Pievienot komentāru

Kategorijas