Latvijas Brūnaļu bilžu izstāde un dziedošās gotiņas skulptūra

 05. augusts 2009 12:00 Jaunums

Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā bērnu piena svētku laikā tiks atklāta Latvijas Brūnaļu bilžu izstāde un dziedošās gotiņas skulptūra. Sestdien, 8.augustā, no plkst. 13:00 līdz 16.00 Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā norisināsies AT piena svētki bērniem. To laikā notiks konkursa Meklējam Latvijas Brūnaļu! iesūtīto bilžu stāstu izstādes atklāšana un apmeklētāju iepazīstināšana ar jauno Lauku sētas iemītnieci - neparastu, vienīgo Latvijā dziedošu piena gotiņu.Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā AT piena svētki bērniem tiek organizēti sadarbībā ar AT Piena akadēmiju www.atpiens.lv. Bērniem un viņu vecākiem būs iespēja piedalīties dažādās radošās darbnīcās un uzzināt interesantus faktus par pienu.

Izveidots bilžu stāsts par gotiņām Latvijā

Vienlaikus Latvijas Lauku sētā tiks atklāta AT Piena akadēmijas organizētā konkursa Meklējam Latvijas Brūnaļu! bilžu izstāde. Tas ir iedzīvotāju veidots bilžu stāsts par Latvijas tradicionālajām brūnajām gotiņām.
Fotogrāfijas ar brūnaļām tika iesūtītas no dažādām Latvijas vietām. Gan ar saimniecībā audzētām un vecmāmuļu iemīļotām, gan vienkārši laukos garāmbraucot nofotografētām gotiņām. Sapucētas un izdaiļotas. Ar visdažādākajiem vārdiem – Olita, Gauja (arī Zelta Zivtiņas klipos redzamā Gauja), teliņš Džonītis, Ainava, Roza, Pērse, Citadele ar teliņu Ciceronu, Irbe, Astra, Venta, Aija, Debesija, Jefiņa un citi. Katra ar savu stāstu. Jaunākā iesūtītā gotiņa ir tikai nesen dzimusi brūnaļai Astrai. Darbus var apskatīt arī elektroniski www.atpiens.lv sadaļā AT Piena akadēmija – Konkurss.
Latvijas Brūnaļu ekspozīcija Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā būs aplūkojama līdz pat augusta beigām, kad iedzīvotāji būs izvēlējušies labākās Latvijas Brūnaļas 2009.

Lauku sētā jauna iemītniece – neparasta gotiņa

    Neparasta, vienīgā Latvijā dziedošās gotiņas skulptūra kļuvusi par Rīgas Nacionālajā Zooloģiskā dārza Lauku sētas iemītnieci. Gotiņā ir iebūvēts sensors, kas ļauj tai dziedāt un priecēt Zooloģiskā dārza apmeklētājus. Ideja par gotiņas statuju radusies kampaņas par AT pienu laikā, tās mērķis ir izglītot bērnus par piena, tostarp AT piena, veselīgumu un atgādināt, ka piena avots ir gotiņa.
    Inga Pūce, veselīga dzīvesveida kluba Figūras Draugi konsultante un uztura speciāliste: „Skulptūras mērķis ir cildināt gotiņas, jo īpaši tradicionālās brūnaļas, kas ir viens no Latvijas tautsaimniecības simboliem un galvenais piena avots. Piens ir vērtīgs uzturvielu avots. Piemēram, tas ir viens no vērtīgākajiem kalcija avotiem. Ne velti eksperti cilvēkam ik dienas iesaka izdzert glāzi piena.”
    Gotiņas skulptūras veidotājs ir viens no atzītākajiem akmens tēlniecības restauratoriem un tēlniekiem Latvijā Edvīns Krūmiņš. Starp mākslinieka zināmākajiem darbiem ir atjaunotā Rolanda statuja, taču viņš ir piedalījies arī Melngalvju nama, Švābes nama, Mazās ģildes un Latvijas Universitātes skulptūru radīšanā.

Par AT Piena akadēmiju
AT Piena akadēmijā apvienojušies dažādu jomu eksperti: Inga Ciproviča (Dr.sc.ing., Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekāne), Inga Šmate (Veselības ministrijas Uztura padomes locekle), Inga Pūce (kluba Figūras draugi konsultante un uztura speciāliste), Una Statkus (Pārtikas un veterinārā dienesta Piena un olu uzraudzības sektora vadītāja), dr. Zigurds Zariņš (Rīgas Stradiņa universitātes Uztura laboratorijas vadītājs), Laila Meija (Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas dietoloģe), Ints Poškus (AS „Rīgas Piena kombināts” ražošanas un tehniskais direktors) un Dace Grava (Maxima Latvija Procesu un kvalitātes vadības departamenta direktore.
AT piens (piena kategorijas apzīmējums) ir augstā temperatūrā karsēts un īpašās pakās pildīts piens, kas ir ļoti populārs daudzviet pasaulē, jo AT apstrādes un iepakojuma tehnoloģija nodrošina, ka, to vairākus mēnešus var uzglabāt neatvērtu istabas temperatūrā, tai pašā laikā saglabājot savu dabīgumu. Latvijā pieejami trīs zīmolu - Lāse, Rimi un Optima Līnija - augstā temperatūrā apstrādāts piens.