Solāriji ierindoti augstākajā vēža riska kategorijā 16

 29. jūlijs 2009 11:00 Ziņa

Starptautiskā vēža pētījumu aģentūra (IARC) paziņojusi, ka solārijus ierindo augstākajā vēža riska kategorijā, šodien raksta portāls www.kasjauns.lv.Foto: mammamuntetiem.lv


Miljoniem cilvēku visā pasaulē apmeklē solārijus, lai iegūtu iedegumu. IARC jau 1992.gadā klasificēja to lietošanu kā "iespējami kancerogēnu cilvēkiem", bet tagad to raksturo kā neapšaubāmi "kancerogēnu cilvēkiem".
"Solāriju lietošana ir kancerogēna cilvēkiem. Tā izraisa ādas melanomu un acs melanomu. Es neredzu iemeslu, kāpēc veselīgam cilvēkam tie būtu jālieto," telefona sarunā ar ziņu aģentūru AFP sacīja IARC pētnieks Vinsents Koljano.
IARC pētījumu rezultāti ir publicēti britu medicīnas žurnālā Lancet Oncology. Saskaņā ar tiem melanomas — ādas vēža nāvējošākās formas — risks pieaug par 75 procentiem, ja solāriju sāk regulāri apmeklēt pirms 30 gadu vecuma sasniegšanas.
IARC ir ekspertu komiteja, kas izsaka rekomendācijas ANO Pasaules veselības organizācijai (WHO). WHO un nacionālās veselības aģentūras jau sen ir brīdinājušas par sekām, ko var radīt solāriju lietošana un pārāk ilga sauļošanās.
"Mēs apsveicam atzinumu, ka solāriji ir kancerogēni. Ir laiks veikt pasākumus nozares regulēšanai, nepieļaut, ka solārijus lieto bērni, un nodrošināt, lai uz solārijiem tiktu attiecināti veselības iestāžu brīdinājumi tāpat kā uz zināmiem kancerogēniem," sacīja Britu dermatologu asociācijas preses sekretāre Nina Gouda.
Abas apvienības tomēr neaicināja vispār aizliegt solārijus.
Lielbritānijas Solāriju asociācija paziņoja, ka nav pierādīta saistība starp solāriju atbildīgu lietošanu un ādas vēzi. Asociācija atbalsta aizliegumu lietot solāriju līdz 16 gadu vecumam, bet uzskata, ka nav zinātniska pamatojuma aizliegt tā lietošanu pusaudžiem 17 un 18 gadu vecumā.

 

Informācija sagatavota pēc www.kasjauns.lv publicētajiem materiāliem.
16 Pievienot komentāru

Kategorijas