Katra šķiršanās ir maza nāve 1

 27. jūlijs 2009 13:00 Raksts

Šķiršanās no mīļotajiem, draugiem, domubiedriem, labiem kolēģiem, dzīvesvietas, skolas vai darbavietas ir viens no lielākajiem pārbaudījumiem cilvēka dzīvē — gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tā nes līdzi skumjas, bailes, dusmas un vainas izjūtu. Konsultē psihoterapeite Anita Plūme.

 Foto: Edgars Runcis, mammam.lv/tetiem.lv


Pie šķiršanās sāpēm nepierod

Lai gan liktenis mūs sāk pieradināt pie šā smagā pārbaudījuma mazās devās kopš mūža pirmajām dienām, kad katra mammas iziešana no istabas šķiet kā šķiršanās uz visiem laikiem, tomēr pie tās nevar pierast un to nevar viegli apgūt. Faktiski katra šķiršanās sevī slēpj nāves bailes, ka esam palikuši vieni paši uz visiem laikiem. Turklāt ne tikai tad, kad tuvākais ir aizgājis mūžībā, bet arī tad, kad mīļotais mūs pamet vai paši atstājam kādu.

Dīvainas ir dvēseles spēles, jo arī tad, kad izvēlamies kādu atstāt vai pamest, pārdzīvojums nāk līdzi, vilkdams sev pakaļ vainas izjūtu, kas rada dvēseles sāpes un vieš apjukumu sirdī, jo blakus sāpēm aug arī dusmas, pat naids, kas traucē justies labi pašam ar sevi un uztvert dzīvi. Nereti šis pārdzīvojumu jūklis ir tik liels, ka liek justies ļoti slikti. Tāpēc mēģinām slēpt savus pārdzīvojumus paši no sevis, cenšamies tos neizrādīt citiem, bet meklējam vainu otrā cilvēkā un neredzam neko sev apkārt, jo dvēseles sāpes visu padara nenozīmīgu.

 

Katra šķiršanās sevī slēpj nāves bailes, ka esam palikuši vieni paši uz visiem laikiem. Turklāt ne tikai tad, kad tuvākais ir aizgājis mūžībā, bet arī tad, kad mīļotais mūs pamet vai paši atstājam kādu.

 

Jāteic, ka reakcijas stiprums ir tiešā saistībā ar dvēseles briedumu jeb garīgo briedumu. Jo nobriedušāks un stabilāks cilvēks, jo reakcija adekvātāka un spēja redzēt citus cilvēkus ap sevi dramatiski nemainās. Protams, arī nobriedušam cilvēkam ir grūti šķiršanās un zaudējuma mirkļos saglabāt vēsu prātu un spēju iejusties citu problēmās, tomēr tas nesagrauj šo pamatu pilnībā.

 

Šķiršanās fāzes

Reakcija šķiroties ir ļoti daudz un ilglaicīgi pētīta un aprakstīta, tādēļ viegli var atainot tās fāzes.

 

Sastingums, ko parasti izraisa šoks, var ilgt no dažām stundām līdz pat dažām nedēļām. Tas pilnībā atkarīgs no katras personas psiholoģiskās uzbūves un īpatnībām, kas savukārt ir veidojušās no pārdzīvotā. Nereti šajā fāzē cilvēks ārēji izskatās līdzsvarots un rada iespaidu, ka labi spēj tikt galā ar notiekošo.

Ilze: "Uzreiz pēc šķiršanās, kad Jānis pārcēlās uz dzīvi citur, nemaz nebija tik smagi. Likās, ka esmu situācijas noteicēja un man vajag parūpēties par bērniem un sevi, jādomā, kā pārkārtot savu dzīvi. Zvanīju dažādām aģentūrām, meklēju dzīvokli, rakstīju vēstules draugiem, cēlos no rītiem uzņēmības pilna un ar visu tiku galā pat labāk nekā līdz šim. Nevienu reizi ar Mārtiņu nenokavēju skolu, kas agrāk bija gadījies šad un tad, jo nespēju izrēķināt laiku. Skraidīju pie advokātes un spriedelēju par iespējām. Tad pēkšņi sāku slikti gulēt, murgot, trūkties naktis augšā. Mundrums pazuda, nekur negribēju iet..."

 

Ilgošanās un intensīva zaudētās personas aizstājēja vai pašas personas meklēšana, lai aizpildītu radušos tukšumu (pēc laulības šķiršanas nereti tā ir strauja jauna partnera meklēšana iepriekšējā aizstāšanai), kas ilgst vairākus mēnešus, bet dažkārt arī gadus.

Ilze: "Šķita, ka vienīgā izeja no šā murga ir jauna mīlestība, jutos tā, ka, tikai mīlēta, es atkal spēšu atdzīvoties. Dažkārt man likās, ka vajag meklēt Jāni un censties viņu pavest, lai sajustu, ka patiesībā viņš mīl mani. Šīs idejas nomainīja citas, ka Jānis mani pieķer, kad kaislīgi skūpstos ar citu vīrieti, vislabāk — ar viņa draugu. Metos internetā un sāku meklēt."

 

Apjukuma un izmisuma stadija, kad nekas nav labi, grūti samierināties ar realitāti un pārņem izjūta, ka viss ir par grūtu, atstāts tikai tev vienai. Tas rada dusmas un aizvainojumu.

Ilze: "Nepagāja necik ilgs laiks, un Pauls man sāka krist uz nerviem. Nav īstais! Mēs sastrīdējāmies, un es atkal paliku viena. Atkal sākumā nekas, bet šis samērā labais stāvoklis no jauna sagāzās un biju tādā kā krēslas zonā. Par ko man tā?

Jauna iekšējās pasaules pārveidošanās, kas var būt vairāk vai mazāk veiksmīga, tādējādi paverot jaunas perspektīvas jaunām attiecibām, jo pārdzīvotais dos jaunu sapratni par personīgajām vēlmēm attiecībā uz partneri un dzīves pārmaiņām. Šis brīdis prasīs laiku — ne mazāk par gadu, varbūt pat vairāk."

 

Ceļš līdz jaunam uzplaukumam

Process ir samērā garš un emocionāli ļoti intensīvs, tādēļ šķiršanās ir smagums, kas uzgulstas skumstošajam. Mēs negribam pārāk daudz par to dzirdēt vai palīdzēt otram smagumu nest, kamēr pašiem nenākas ar to sastapties. Tad kļūst interesanti, jo gribas uzzināt, kā kāds cits to pārdzīvojis, jo daži sēro neizmērojami ilgi, nespējot atgūties no pārdzīvotā. Citi redzami nesēro un nedusmojas, bet kļūst noslēgti un izskatās salauzti. Daži jūtas pazaudējuši sevi un dzīvi, bet vēl citi pēc skumju un dusmu perioda pat uzplaukst un sāk dzīvot pavisam citādi.

Pirmajā mirkli var domāt, ka stiprāk pārdzīvo tas, kurš vairāk mīlējis zaudēto draugu, bet tas, kurš bija mazāk pieķēries, tiek visam vieglāk pāri. Jāuzsver, ka mīlestību nedrīkst sajaukt ar atkarību no attiecībām.

 

Mīlestība vai atkarība no attiecībām

Pateikt, kas ir mīlestība, precīzi nevar, jo bieži vien ar to saprotam katrs kaut ko citu. Mīlestību, kas būs mūsu pieaugušās dzīves pamatā, sajūtam pavisam agri — pašā pirmajā dzīves gadā. Māte, kura bez vārdiem saprot savu zīdainīti un viņu izjūt, uzmin viņa vēlmes un bez nosacījumiem priecājas par visu, kas ar mazulīti notiek, liek pamatu spējai patiesi un nesavtīgi mīlēt, iejusties otrā, ieklausīties, just interesi un vēlmi iepazīt. Tas ir pirmais pamatīgais un drošais pamats mīlestībai.

Seksuālās pieaugušo mīlestības pamatus apgūstam pusaudža gados. Tas ir pirmais īstais treniņš, kā mīlēt otru, ne tuvinieku, iekārot viņu seksuāli un vēlēties būt kopā fiziski. Mēs vēlamies iekāroto objektu paturēt sev un tikai sev, jo redzam viņu kā vienīgo, ideālo, bez kura vienkārši nevaram dzīvot.

Šis cilvēks ir pati pilnība, bez jelkādiem trūkumiem, īsts ideāls. Viņam nedrīkst būt nekādu citu interešu kā tikai par mums, pat par vecākiem vai citiem radiniekiem — ne, jo tas ir mūsu ieguvums, pirmā trofeja mīlas frontē.

Mēs gribam šā cilvēka nedalītu uzmanību, kas būtībā nozīmē viņu gandrīz nemaz neredzēt un neizjust kā otru — citu cilvēcisku būtni. Šajā laikā veidojas ari pamats atkarībai no attiecībām, jo tieši iepriekš aprakstītais, saglabājies pieaugušā dzīvē, mūs padarīs par greizsiržiem, neiejūtīgiem, tādiem, kuri aizraujas paši ar sevi, bet ar otru tikai tik daudz, cik viņš vai viņa mūs apbrīno un sniedz pārliecību, ka esam dievināti.

Laikam ejot, kaisle, kas pusaudzim ir sevišķi stipra, jo seksuālās jūtas vēl nav pazīstamas un nav arī prasmes tās kontrolēt, tomēr pierimst (jo arī tas ir dabisks process, tā gaita paredzama, jo katra kaisle cilvēkam ilgst noteiktu laiku, kas ir no dažām nedēļām līdz 8-10 mēnešiem, kad seksuālās intereses un uzbudinājuma dēļ galvas smadzenes darbojas specifiskā režīmā. Tā bioloģiskā izpausme atgādina nervu sabrukumu ar realitātes uztveres traucējumiem, ko izraisa hormonu līmeņa svārstības — bioķīmiska reakcija, kas rada patīkamo uzbudinājuma sajūtu, kad esam iemīlējušies). Tad redzam, ka mīlas objekts nemaz nav tik ideāls un nevainojams un labāk uz mūžu varbūt tomēr nepalikt kopā, jo ir vēl citi varianti.

Šis process atkārtojas, līdz pienāk tāds brīdis, kad iemācāmies savu seksuālo kaisli pazīt, kontrolēt un domāt, ko vēl gribam un gaidām no šā cilvēka, kādas attiecības meklējam. Lai vai kā, tomēr iemīlēšanās fāzē redzam savu partneri vēlamā gaismā, nevis reālā. Caurmērā šai noskaņā veidojam kopdzīvi. Tad arī sākam jaunu pārbaudījumu — veidot attiecības — un paralēli mēģinām pielāgot otru savam ideālam, nemaz vēl īsti nezinot, kāds mūsu mīļotais īstenībā ir un ko mēs gaidām no otra un sevis, esot kopā dienu un nakti, dalot arī rūpes.

 

Materiāls publicēts sadarbībā ar veselības žurnālu topošajiem un jaunajiem vecākiem Šūpulītis un Ģimenes centra poliklīniku.

 

 
1 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas