Laulība svešā ādā. Pirmās sievas dubultniece 2

 25. jūlijs 2009 10:00 Raksts

Ieraudzīt, ka ballē kādai mugurā ir tāda pati kleita kā tev, ir neērti, bet vēl mulsinošāk, ja uzzini, ka vīrs papūlējies, lai tevi padarītu pēc iespējas līdzīgāku savai bijušajai...Foto: Valērijs Hohlovskis, tētiem.lv reģistrētais tētis. Attēlā redzamie modeļi nav raksta varoņi.


Mani uztaisīja par bijušās sievas kopiju...
Aija, 33 gadi, otrreiz precējusies, ir sešgadīgs bērns no pirmās laulības. Ar tagadējo vīru Valdi iepazinās pirms četriem gadiem, bet gadu ir precējusies. Tagad Aija ir izmisumā, jo sapratusi, ka vīra lielās rūpes par viņas izskatu ir pakārtotas vienam mērķim – padarīt viņu maksimāli līdzīgu Valda pirmajai sievai...

“Ar Valdi iepazinos, kad jau biju šķīrusies. Patīkami pārsteidza neatlaidība un uzmanība, ko viņš veltīja manai ārienei. Drīz pēc iepazīšanās viņš piedāvāja sākt dzīvot kopā. Tam es piekritu tikai pēc 10 mēnešiem, jo tas šķita nozīmīgs solis, turklāt man bija bērns, ar kuru Valdis lieliski sadzīvo (savu bērnu viņam nav). Man ļoti patika, kad viņš ir tāds solīds vīrs, 10 gadus vecāks par mani, respektabls un turīgs, palīdz man izvēlēties apģērbu, iesaka skaistumkopšana salonus un pat friziermeistarus. Valdis uzreiz pateica, ka par drēbēm man nebūs jārūpējas, viņš visu sagādāšot. Tieši viņš bija tas, kurš ieteica man pārkrāsot matus gaišus. Es piekritu, jo arī pati gribēju pārmaiņas. Pāris mēnešu laikā pārvērtos līdz nepazīšanai, un man patika jaunais, kaut svešādais tēls. Pasākumos un svinībās, kurus apmeklējām, vīra senie paziņas un radi sākumā uz mani tā dīvaini skatījās, bet es visu norakstīju uz savu jaunību un to, ka tomēr esmu otrā sieva. Sapratu, ka mani ar to sievieti salīdzina. Viss bija normāli, līdz kādā vīra darba ballītē kāda viņa kolēģe man tiešā tekstā pateica – ārprāts, jūs esat Valda pirmās sievas kopija! Kur viņš jūs tādu atrada!? Samulsu, jo vīra pirmo sievu nepazinu, arī bildēs nebiju redzējusi. Nemiers bija klāt. Mājās sadūšojos un sāku par to runāt ar vīru. Viņš no sākuma sapīka, pēc tam atzina – jā, mēs esot līdzīgas. Nelikos mierā un palūdzu parādīt fotogrāfiju. Vīrs atnesa milzīgu albumu, kas bija pilns ar viņa pirmās sievas fotogrāfijām. Kad apskatījos viņas bildes, mani pārņēma šoks, pēc tam riebums pret vīru – es biju kļuvusi par viņas kopiju... Sapratu, kāpēc viņš mani veda pie zināmiem frizieriem, kosmetologiem, drēbniekiem, kāpēc pats pirka drēbes. Tas viss tāpēc, lai uztaisītu viņa pirmās sievas klonu. Laikam Valdis savu bijušo vēl šodien nespēj aizmirst, kaut viņi izšķīrās pirms desmit gadiem. Mani izvēlējās tikai tāpēc, ka saskatīja līdzību ar pirmo sievu un saprata, ka spēs no manis uztaisīt līdzinieci. Es pati viņu nemaz neinteresēju... Tagad nopietni domāju par šķiršanos, guļam atsevišķās istabās, Valdim esmu pateikusi, ko par šo lietu domāju un matus nokrāsoju brūnus. Par spīti.”

Komentē psiholoģe Jolanta Puķe:
“Prātā nāk kāds daiļdarbs, kurā scenārijs tika būvēts uz notikumu, kad vispirms problēma ir vīrieša galvā, pēc tam tā iemājo arī sievietes domās un tur arī paliek.
Un kur ir problēma?! Patiesībā, stāstā nesaskatu lielu nelaimi, jo katram mums patīk kāda noteikta izskata pretējais dzimums. Partnera izvēlē ļoti reti, kad (lai gan gadās) galveno lomu nospēlē tikai maka biezums. Svarīgs tomēr ir arī cilvēka vizuālais izskats, tāpēc negribētu vainot Valdi, ka viņš otro dzīvesbiedri izvēlējies ļoti līdzīgu pirmajai sievai. Aija pati raksta, ka viņai šis tēls, kas tapis ar vīra gādību, gluži labi patīkot. Viss bija kārtībā līdz brīdim, kad viņai norādīja, ka  Aija ir Valda pirmās sievas kopija. Ja ne šis teikums, Aija joprojām laimīga dzīvotu savā laulībā un priecātos. Mēs nevaram otru pārveidot, ja viņš pats to nevēlas. Pieļauju, ka pirms Valdis un Aija apprecējās, viņi nerunāja tikai par apģērbiem un skaistumkopšanas saloniem. Jābūt pilnīgam fanātiķim, lai apprecētos ar cilvēku, kurš  piesaista tikai vizuāli,  bet to noteikti varētu manīt jau attiecību sākumā.

Cilvēku pie pretējā dzimuma parasti piesaista kādas konkrētas vērtības vai īpašības, tāpēc nav nekāds brīnums, ja tavai pirmajai sievai ar otro ir kopīgas īpašības.

 

Viņam patīk koptas sievietes. Vai tas ir peļami? Pēc Aijas sacītā, Valdis ir “respektabls un turīgs” vīrietis. Protams, šādiem vīriešiem patīk, ka arī blakus ir skaista un kopta sieviete. Ja Valdis apgrozās konkrētā sabiedrībā, kur izskatam piešķir lielu nozīmi, protams, viņš savu sievu virzīs uz to, lai viņa atbilstu šim slānim arī vizuāli. Protams, mēs nezinām, kāds stils Aijai bija pirms tam. Varbūt tas pilnībā neatbilda viņas sociālā slāņa stilam.
Simbolisks turpinājums iepriekšējai laulībai. Cilvēkus pie pretējā dzimuma parasti piesaista kādas konkrētas iezīmes. Ejot pa ielu, nereti ievērojam tikai tos, kuriem ir konkrēta sejas forma, deguns, tāpēc nevar nosodīt, ka arī Valdim patīk viena tipa sievietes. Iespējams, ka Valdis, padarot Aiju vizuāli līdzīgu savai bijušajai sievai, mēģinājis meklēt savām ierpeikšējām attiecībām simbolisku turpinājumu. Galu galā – šobrīd Aija ir tieši tādā vecumā, kāds bija Valda sievai brīdī, kad viņi šķīra laulību. 
Apgrieztā lomu spēle. Bieži vien sievietes ir tās, kas savam vīrietim nosaka viņa ģērbšanās stilu: “Šo kreklu tu nevilksi! Velc šīs bikses!” Tas skaitās normāli un pieņemami, bet, līdzko vīrietis vēlas piestrādāt pie sievas stila, sieviete sāk runāt par to, ka viņa tiek apspiesta. Jāizvērtē objektīvi, varbūt tiešām šajās atteicībās vīrietim ir labāks stila redzējums nekā sievietei.
 
Pieliec punktu problēmai!
Starp Valda divām laulībām ir pagājuši 10 gadi, bet Aija raizējas par vīra sacīto, ka bijusī sieva joprojām viņam ir nozīmīga. Jārēķinās, ka, jo ilgāka bijusi laulība, jo ilgāk šis cilvēks būs nozīmīgs pat pēc šķiršanās.

Ja Aija tik ļoti nevēlas līdzināties Valda bijušajai sievai, viņa to vienkārši var nedarīt. Matu nokrāsošana brūnā krāsā “par spīti” ir kā mazas meitenes spēle. Kad esam aizvainoti vai dusmīgi, tūdaļ rodas vēlme izdarīt striktus secinājumus, rīkoties ļoti radikāli. Taču ar atriebību vien neko daudz šajās attiecībās nevar panākt.

Kas vēl Aijai ir svarīgs attiecībās ar Valdi? Vai vienīgais, kas viņu satrauc ir biezais albums ar bijušās sievas fotogrāfijām? Jāpārrunā ar vīru, vai tiešām nevar iztikt bez ārējās līdzības ar bijušo sievu akcentēšanas vizuālajā izskatā. Ja viņam būs svarīga pašreizējā laulība, Valdis noteikti sapratīs Aijas aizvainojumu un atradīs risinājumu. 

Jāmeklē kompromiss, piemēram, Aija turpina iepirkties ierastajos veikalos, apmeklē frizieri, bet viņa veido pavisam citu stilu. Var sameklēt stilistu, kam uzticēt šo stāstu un lūgt izveidot tieši Aijai raksturīgu imidžu, lai nelīdzinātos bijušajai sievai.

Iedomājies par pēdējo reizi, kad tev kāds ir sacījis, ka vizuāli esi ļoti līdzīga kādai labi zināmai aktrisei vai dziedātājai. Šāds salīdzinājums nozīmē komplimentu, un tu priecājies, jo galu galā ir absurdi dusmoties par to, ka esam kādam līdzīgi.

Ja Aija iekšēji jau ir izlēmusi, ka jāšķiras no vīra, visticamāk, sarunas vairs nelīdzēs, jo viņa šīs attiecības jau izbeigusi iekšēji. Ja Aija, domājot par Valdi, jūt aizvainojumu, vilšanos, jebkādas citas kaut vai negatīvas jūtas, tā ir zaļā gaisma, ka attiecības vēl glābjamas. Dziļa vienaldzība, tukšums visbiežāk liecina, ka garīgajā līmenī šķiršanās jau notikusi. Jānokārto tikai formalitātes.”

Komentē psihologs Reinis Upenieks:
“Izskatās, ka Valdis patiešām aizvien ļoti pārdzīvo šķiršanos ar savu pirmo sievu. Kad viņš saticis Aiju uns sapratis, ka viņa ir vizuāli līdzīga pirmajai sievai, Valdis nolēmis no šīs sievietes izveidot dzīvu fotogrāfiju.
Laulība, kur viens otru nepazīst. Nepamet sajūta, ka viņi līdz šim nekad nav tā atklāti un draudzīgi viens ar otru aprunājušies, noskaidrojuši, kas ir abu dzīves mērķis, vēlēšanās. Rodas priekšstats, ka kopdzīve bijusi virspusēja. Šobrīd Aija pārdzīvo sajūtu, ka vīrs viņu nemīl, bet viņi ir kopā tikai tāpēc, ka Valdi piesaista sievas ārējais tēls. Riskēšu izklausīties skarbs, bet gribas pajautāt – vai šī ir tik milzīga traģēdija? Protams, mirklis, kad Aijai rodas atklāsme, ka viņa ir Valda pirmās sievas kopija, šokē, taču tas nenotiktu, ja viņi jau iepriekš būtu viens otram dvēseliski atklājušies.
Līdzība ar fetišismu. Valda un Aijas attiecībās var saskatīt līdzību ar fetišismu, kad par iekāres objektu kļūst nevis cilvēks, bet kāds nedzīvs priekšmets, lieta. Šajā gadījumā par objektu ir kļuvis konkrēts cilvēks. Attiecībās Valdis guvis baudu no tā, ka Aija ir ļoti līdzīga viņa pirmajai sievai. Pieļauju, ka būtībā Valdis visu šo laiku ir uzturējis attiecības nevis ar Aiju, bet ar fotogrāfiju, kura kustas, smaida, runā. Tāpēc ļoti labi var saprast Aiju, kura nolēmusi šķirties. Varbūt Valdis ir no tiem vīriešiem, kam nevajag sievieti ar savu “es”, tajā skaitā savu stilu.
Nelaime salīdzināšanas dēļ. Nav zināms, kā Valdis reaģētu, ja Aija paskaidrotu viņam savu sāpi. Ja viņš paceltu rociņas un teiktu: “OK, tu esi atklājusi manu noslēpumu. Tālāk mēs nevaram neko kopā pasākt…” Tad, protams, attiecību nākotne ir apšaubāma. Uz šo stāstu attiecas teiciens, ka visas nelaimes sākas no salīdzināšanas. Situācija ir līdzīga klasikai, kad pāris dzīvo laimīgi līdz brīdim, kad vienu nakti vīrs sapņos sauc citas sievietes vārdu. Nākamajā rītā sieva ir nikna, sāk vīru izprašņāt un viņš atzīstas: “Jā, es patiešām domāju par citu sievieti.” Grūti iedomāties, ka kādam cilvēkam šāda situācija izraisītu vienaldzību tāpat kā Aijas atklāsme.

Pieliec punktu problēmai!
Aijas dēlam līdz šim bijušas labas attiecības ar Valdi, tāpēc nevar ignorēt faktu, kā bērns pārdzīvos viņu laulības šķiršanu.

Ja Aijas situācijā nokļūtu vīrietis, visticamāk, viņš rīkotos citādi. Sapratis, ka ir ļoti līdzīgs sievas pirmajam vīram, viņš censtos būt vēl labāks un viņu pārspēt, pierādot to darbos. Te ir runa par sieviešu un vīriešu atšķirīgo uztveri. Aija varētu rīkoties vīrišķīgi un atbildēt: “Lai gan man ir grūti, es vēlos saglabāt attiecības ar šo vīrieti, tāpēc turpmāk centīšos viņam parādīt savu vērtīgumu, ļaušu iepazīt sevi.”

Ja kāds salīdzinātu Aiju ar populāru aktrisi, kas patīk arī viņas vīram, greizsirdība nerastos, jo šī aktrise X Valdim būtu tāla, nesasniedzama. Atšķirīga situācija ir tad, ja salīdzina ar reālu cilvēku, bijušo sievu, ar kuru vīrs savulaik bijis tuvās attiecībās.

Manuprāt, Valdi noteikti nav vadījuši ļauni nolūki, un viņš to nav vardarbīgi sievai uzspiedis. Taču jāatzīst, ka viņš sievas imidžu noteikti nav veidojis neapzināti tik līdzīgu pirmajai sievai, bet nevar viennozīmīgi atbildēt, vai šo rīcību var salīdzināt ar krāpšanu. Ja Aija uzskata, ka situācija, kad guli ar vienu partneri, bet domā par citu, arī nozīmē krāpšanu, tad arī viņas gadījumā un viņas uztverē šobrīd noticis kas līdzīgs. Izrunāšanās ir vienīgais risinājums.”
 


Autore: Estere Rudzīte, Anete Smildziņa Žurnāls VESELĪBA

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu Veselība, www.veseliba.lv


 
2 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas