Kāpēc Dimiteru bērni neiet skolā 16

 06. jūlijs 2009 12:00 Raksts

Tikai pēc tam, kad žurnālā Kas Jauns bija publicēts raksts, ka Līga Dimitere nelaiž skolā savu 15 gadu veco dēlu Stefanu Ezru Dimiteru, rosību sākusi Bērna tiesību aizsardzības inspekcija.Attēlā Stefans Ezra, Kaspars un Jēkabs Dimiteri. Foto no Dimiteru personīgā arhīva.


Plašsaziņas līdzekļos jau pirms četriem gadiem bija publicēta ekscentriskās sievietes atklātā vēstule Izglītības un zinātnes ministrei Inai Druvietei, kurā viņa deklarēja, ka savu dēlu Stefanu Ezru skolā nelaidīs. Iemesls – viņasprāt, izkurtējusī izglītības sistēma, kas neizrāda pietiekamu degsmi un kopā ar viņu plecu pie pleca necīnās pret praidu. Interneta portālos, kuros toreiz šī vēstule bija publicēta, komentāru netrūka – simtiem lasītāju izteica viedokļus un daudzi aprādīja, kā tādējādi tiek pārkāptas zēna tiesības uz izglītību un pilnvērtīgu attīstību.

Četrus gadus nebija oficiālu sūdzību
Tomēr, kā tagad atklājas, neviens no čaklajiem komentāru rakstītājiem nebija aizsūtījis oficiālu iesniegumu ne policijai, ne bāriņtiesai par iespējamajiem Stefana Ezras Dimitera tiesību pārkāpumiem. Acīmredzot par šo Dimiteres atklāto vēstuli nezināja ne Bērnu un ģimenes lietu ministrijā, ne Skujenes pagasta bāriņtiesā, ne Izglītības un zinātnes ministrijā.
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija nu sacēlusi trauksmi, taču kura institūcija ko darījusi zēna labā, tik ātri nav iespējams noskaidrot vasarā, kad daudzas atbildīgās personas devušās atvaļinājumos. Beidzot ir sākusies oficiāla sarakste starp institūcijām. Tomēr Bērnu tiesību inspekcijas vecākā referente (sabiedriskās attiecības) Marika Grasmane ir pārliecināta, ka jau nākamajā mācību gadā zēns skolu apmeklēs. Ja neizdosies šo jautājumu atrisināt ar labu, zēna vecākus var sodīt. Sods šādos gadījumos ir simbolisks – līdz 20 latiem, taču to var piespriest atkārtoti.

Protestē pret izvirtušo sistēmu

15 gadu vecais Stefans Ezra Dimiters nevienu gadu nav gājis skolā. „Viņš ir pilnīgi vesels un ar galvu viņam viss kārtībā,” „Kas Jauns” apliecina puiša māte Līga Dimitere. Pārliecību, ka dēls „nebūs šī dvēseli postošā izglītības standarta upuris” Dimitere ir saglabājusi nemainīgu visus pēdējos četrus gadus, kopš vērsās ar atklāto vēstuli pie izglītības ministres. "Nekas kopš tā laika nav mainījies, mans vēstījums tā arī netika sadzirdēts," uzskata Dimitere. „Tas bija 2005. gadā pirms praida,” atceras Dimitere. Viņa gājusi uz Izglītības un zinātnes ministriju, cerot  tur atrast sabiedrotos cīņā pret netiklības slavinātājiem – geju un lesbiešu praidu.
Diemžēl ne ministrei Intai Druvietei, ne citiem nebija vaļas viņas sāpi uzklausīt. „Tad es palūdzu papīru un tapa „Īss mātes vēstījums Latvijas Republikas izglītības sistēmai un tās ministrei Inai Druvietei”,” atceras Stefana Ezras māte.
Tajā Dimitere pārmet, ka izglītības sistēma nepaceļ balsi pret atklāto nešķīstības propagandu, pret to, ka bērni skolās tiek izglītoti karjerai bankās, advokātu birojos, varu turošo oligarhu ofisos, ka Latvijas izglītības sistēma kļuvusi pilnībā atkarīga no rietumvalstu diktāta, kur jau sen valda visplašāko nejēdzību plurālisms, pret ideālu trūkumu.
„Ar šo apliecinājumu daru Jums zināmu, ka mans 11 gadus vecais dēls Stefans Ezra Dimiters nebūs šī dvēseli postošā izglītības standarta upuris. Nav svarīgi, vai viņam būs trīs klašu vai 13 klašu izglītība. Svarīgas ir zināšanas, un ne jau jebkādas, un ne jau visas, kuras ar pavēli uzdots akceptēt visiem,” kareivīgi vēstīja māte.
Lai gan šī vēstule bija publicēta internetā un savāca vairāk nekā 400 komentāru, Līga Dimitere uzskata, ka joprojām sabiedrība to nav sadzirdējusi un pareizi sapratusi. 

Mājmācība bērna nākotni neapdraud

Dimiteri ir cieši pārliecināti, ka nesūtot dēlu skolā viņi nekādā veidā neapdraud ne viņa nākotni ne attīstību. Līgai un Kasparam Dimiteriem ir divi dēli. Arī vecākais – Jēkabs pirmo četru klašu vielu apguvis mājās, bet skolā sācis iet tikai no 5. klases. Trīs reizes nedēļā pa divām stundām pie Jēkaba nākusi skolotāja Arta Suja, un zēns saņēmis labu izglītību. Piektajā klasē Jēkabs lieliski ticis līdzi pārējiem.
Mājmācību Dimiteri izvēlējušies arī savam otrajam dēlam Stefanam Ezram. Tomēr, atšķirībā no vecākā brāļa, pastarītis skolu nesāka apmeklēt ne piektajā klasē, ne vēlāk.
„Gribējām viņu laist skolā jau pērn septembrī, taču viss gads mums pagāja vecmāmiņas zīmē,” skaidro Līga Dimitere. 15 gadu vecais jauneklis daudz laika veltījis lai pierakstītu vecmāmuļas – aktrises Vijas Artmanes atmiņas. Pirmā skolas diena nu atlikta uz šā gada rudeni.

Dzeja, grāmatas un datorspēles

„Dzejnieks un geimeris – tā dēlu Ezru mīļi dēvē Kaspars Dimiters savā blogā „Krustaskola”. „Vai kādam piecpadsmit gados ir izdoti seši dzejoļu krājumi?” ar Ezru lepojas māte. Pirmais dzejoļu krājums „Dzīvi var ispīpēt” iznācis, kad zēnam bija vien 9 gadi, bet puika dzejoļus sāka rakstīt, kad viņam bija seši gadi.  Toreiz skeptiķi melsa, ka tā nav paša bērna rakstītā dzeja – puika jau ar jau pieauguša dzejnieka skumjām vēro un jūt līdzi šai kara, sāpju, naida izmocītajai pasaulei.
„Stefans Ezra ļoti daudz lasa – pie gultas viņam vienmēr grāmatu strēķītis,” sava bērna neparasto talantu skaidro Līga Dimitere un šaubās, vai katrs čakls skolā gājējs būs paguvis izlasīt tik daudz.
Stefans Ezra ir apguvis arī datoru – ne velti tēvs savu pastarīti sauc par geimeri. Raidījumā „Nākotnes parks” par modernajām tehnoloģijām Stefans Ezra uzstājās kā datorspēļu eksperts, kurš testējis jaunu spēli. 
Interneta pļāpātuvē twitter.com Stefans Ezra sevi parādījis ne vien kā izcils datora pazinējs, bet arī kā nerātnis, kas kāro paskatīties Honkongā filmētās trīsdimensiju pornofilmu. Puisis arī izveidojis savu interneta lapu www.razors.lv.

Līgas Dimiteres atklātā vēstule 2005. gada martā

Latvijas Republikas izglītības sistēmai un tās ministrei Inai Druvietei

Krievijā 1000 000 bērnu ir uz ielas. Iedzīvotāji – 143 000 000. Cik bērnu uz ielas ir Latvijā?
Viss, kas notiek ap mums, ir izglītības sistēma. Bērnu traģēdiju statistika to apliecina. Žēl, ka šī sistēma uz postošo procesu reaģēt ir impotenta. Tā nepaceļ balsi pret atklāto nešķīstības propagandu, pret iztapīgo un noziedzīgo mūsu valsts atbalstu Irākas okupācijai...
Kādam mērķim izglītojas bērni? Karjerai bankās, advokātu birojos, varu turošo oligarhu ofisos? Brāļi Kaudzīši, kas skolā tikpat kā nebija mācījušies, strādāja par skolotājiem un izdeva mācību grāmatas. Kā viņiem tas izdevās?
Augošās noziedzības, dažādu maniakālu atkarību, pērkamības, neuzticības, kosmopolītisma, izvirtības, cietsirdības, visatļautības un ateisma priekšā šādai izglītības sistēmai, kāda tā tiek uzstādīta šobrīd, ir jākapitulē un jāatzīst, ka nekas vairs nav maināms. Tā kļuvusi pilnībā atkarīga no rietumvalstu diktāta, kur jau sen valda visplašāko nejēdzību plurālisms. Kritēriju, ideālu vienkārši nav.
Ar šo apliecinājumu daru Jums zināmu, ka mans 11 gadus vecais dēls Stefans Ezra Dimiters nebūs šī dvēseli postošā izglītības standarta upuris. Nav svarīgi, vai viņam būs trīs klašu vai 13 klašu izglītība. Svarīgas ir zināšanas, un ne jau jebkādas, un ne jau visas, kuras ar pavēli uzdots akceptēt visiem.

Autore: Anda Leiškalne, www.kasjauns.lv
16 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas