Jaunas tievēšanas kapsulas apdraud Latviju 14

 05. jūlijs 2009 18:00 Raksts

Latvijā parādījušās jaunas bīstamas tievēšanas kapsulas — tās darbojas līdzīgi kā narkotiskā viela amfetamīns. Jau ir pirmie upuri, un jāsāk nopietns atveseļošanās kurss, raksta portāls www.kasjauns.lv.Foto: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Mammamuntetiem.lv


Pēdējā laikā Agnese (22; vārds mainīts) tuviniekiem likās aizdomīga. Spīdošas acis, ļoti aktīva darbošanās, pilnīgs apetītes un slāpju trūkums, bezmiegs un eiforija. Tās izrādījās tievēšanas kapsulu lietošanas sekas. Tā nav LiDa, par kuras briesmu darbiem jau daudz dzirdēts. Šoreiz kapsulu nosaukums ir cits un jo sevišķi maldinošs — Dikoros, kas krievu valodā nozīmē "derīgs savvaļas augs". Tomēr pat izplatītāji neslēpj — arī Dikoros jeb Meizitang jeb Botanical sliming kapsulās aktīvā viela ir tā pati, kas LiDa kapsulās — narkotikām amfetamīnam līdzīgais recepšu medikaments sibutramīns. LiDa modes sekas Latvija piedzīvoja pirms pāris gadiem, kad slimnīcās nonāca ne viens vien ķīniešu tievēšanas kapsulu upuris. Vai tagad gaidāms otrs tievēšanas kapsulu upuru vilnis?

Dakteri šokē kapsulu iedarbība
„Agnese steidzīgi jānogādā slimnīcā, jāatindē un jāpanāk, lai izguļas. Pretējā gadījumā sekas var būt ārkārtīgi smagas,” padomu Agneses ģimenei dod kasjauns.lv uzrunātais dakteris narkologs Jānis Strazdiņš.
Paklausot šim padomam, pēc divu diennakšu gulēšanas Agnese pati bija pārsteigta par stāvokli, kurā bija nonākusi. Viņa atzinās, ka kapsulas iegādājusies un sākusi lietot pēc draudzeņu ieteikuma. Viņas jauno līdzekli slavējušas un neteikušas neviena slikta vārda. „Tieši tāpat kā tu, kad biji šo zāļu varā,” atgādina tuvinieki.

Tāpat kā narkotikas, arī šīs kapsulas maina lietotāja uztveri, iestājas maniakāls stāvoklis, liela labsajūta, un sliktās sajūtas šķiet nebūtiskas.


„Tāpat kā narkotikas, arī šīs kapsulas maina lietotāja uztveri, iestājas maniakāls stāvoklis, liela labsajūta, un sliktās sajūtas šķiet nebūtiskas,” skaidro ārsts. Pēdējos gados viņam regulāri ir pacientes, kuras salietojušās tādus vai citādus nelegālos tievēšanas līdzekļus. Tomēr ar atindēšanos un izgulēšanos vien Agnesei nepietiks, skaidro ārsts. Pēc šādu spēcīgu stimulatoru lietošanas pārtraukšanas var iestāties depresijas periodi, nespēks, pat domāšanas traucējumi, uzsver dakteris un iesaka Agnesei jau laikus vērsties pie speciālista. „Lūdzu, brīdiniet visus, ka šādās nelegālās kapsulās patiesībā var būt ļoti bīstamas vielas, pat inde!” ir satraukts Jānis Strazdiņš. „Policijai ir jāapkaro šāda veida līdzekļi,” strikti saka narkologs.

Policija gatava sadarboties
„Policija ir gatava sadarboties, ja saņems no Veselības ministrijas informāciju par šo kapsulu bīstamību. Mums nav speciālistu, kas varētu izvērtēt dažādu zāļu sastāvdaļu bīstamību, ja tās nav aizliegto vielu sarakstā,” kasjauns.lv skaidro Valsts policijas preses un sabiedrisko attiecību biroja speciāliste Linda Neimane–Zobena.
Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Daina Biseniece ir apņēmības pilna pasargāt iedzīvotājus no bīstamajām kapsulām. Viņa aicina neiegādāties nelegālus, nekur nereģistrētus uztura bagātinātājus, jo nav zināms, cik ļoti tie patiesībā spēj sabojāt veselību. Veselības ministrija nu jau pāris gadus regulāri sadarbojas ar Iekšlietu ministriju, policiju un Pārtikas centru, lai nepieļautu šādu bīstamu vielu tirdzniecību. „Tomēr lielākā problēma pašlaik ir interneta kontrole,” atzīst Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis. „Tad, kad izdodas piebremzēt viena bīstama līdzekļa tirdzniecību, tas nelegālajā tirgū parādās ar jaunu nosaukumu, un cīņa jāsāk no jauna,” skumji secina Daina Biseniece.

Vai slēptās narkotikas?
Pirms trīs gadiem trauksmi par bīstamajām kapsulām cēla Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dakteris endokrinologs Agnis Zvaigzne. Par narkotisku vielu klātbūtni LiDa viņam licis domāt arī kāds šokējošs gadījums.
Reiz pie daktera atnāca māte ar savu 16 gadu veco meitu. Labu domādama, māmiņa meitenei bija iedevusi ķīniešu kapsulu. Līdz tam ļoti saprātīgā un apzinīgā meitene pilnīgi pārvērtās. Ieplestām acīm viņa, nevienam neko nesakot, pazuda no mājas un trīs diennaktis milzu eiforijā vienkārši klīda pa pilsētu. Tā, it kā būtu lietojusi amfetamīnus.
Savukārt Zane (28; vārds mainīts) kasjauns.lv atzina, ka draudzenes ieteikušas palietot LiDa ne tik daudz figūras, cik enerģijas pieplūduma un eiforisko sajūtu dēļ. Tomēr Zanes pašsajūta bija nelāga, sirdsklapēm un uzbudinājumam pievienojās galvassāpes, viņa vairs nespēja strādāt. „Vai tu esi lietojusi narkotikas,” paziņas ballītē jautājuši Zanei. Eiforiskā uzvedība un ieplestās acu zīlītes jauniešiem likušās pazīstamas kā amfetamīna lietošanas pazīmes. Patiesībā tas bijis no LiDa kapsulas, kas iedzerta pirms brokastīm.

Sirdsklauves, sāpes un smaguma sajūta sirds apvidū novājēšanas kapsulu lietotāju interneta forumos tiek pieminēta tik bieži (turklāt pašsaprotamā kontekstā), ka pat vairs nešķiet biedējoša.

 

Aizpātago gandrīz līdz nāvei
Tieši tāda pati iedarbība raksturīga arī šīs vasaras jaunajām tievēšanas kapsulām Dikoros — tās tāpat kā LiDa kapsulas un amfetamīni paātrina sirdsdarbību. Sirdsklauves, sāpes un smaguma sajūta sirds apvidū novājēšanas kapsulu lietotāju interneta forumos tiek pieminēta tik bieži (turklāt pašsaprotamā kontekstā), ka pat vairs nešķiet biedējoša.
Tikai laimīgas sakritības dēļ Annu (31; vārds un nebūtiskas detaļas mainītas) izdevās paglābt no nāves. Viņa atjēdzās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardioloģijas nodaļā. Dakteriem, par laimi, izdevās atjaunot un stabilizēt viņas sirds ritmu. Ja trakās sirdsklauves jeb mirdzaritmija nebūtu viņu piemeklējušas pavisam netālu no slimnīcas, kas zina, kā vēl tas beigtos.
Anna labi zināja, ka novājēšanas kapsulas liek sirdij skriet aulēkšiem, taču ķīniešu brīnuma pārdevēja mierināja, ka tā esot gandrīz visām, bet pašas kapsuliņas pavisam nekaitīgas — nav nekādas ķīmijas, vien 39 ķīniešu augu ekstrakti. Identisks stāsts kā par LiDa dabīgo izcelsmi tiek stāstīts arī par Dikoros un Meizitang.
Daudzām citām pacientēm, pārbaudot sirdi pēc tās „pātagošanas” ar LiDa, atklājas nopietnas izmaiņas sirds muskulī, lai gan viņas pašas neko sliktu nav sajutušas.
Vairākas pacientēm LiDa nopietni grāvusi vairogdziedzeri, un pat pēc tam, kad kapsulu lietošana pārtraukta, vairogdziedzeris nespēj atjaunot normālu darbību. Vai pietiks ar nopietnu ārstēšanos vismaz divu gadu garumā vai vajadzēs vairogdziedzeri izoperēt un pēc tam visu mūžu dzert vairogdziedzera hormonus, pagaidām grūti prognozēt. Jebkurā gadījumā zāles būs daudz dārgākas par LiDa un ar smagākām blaknēm. Tomēr izvēles vairs nebūs, brīdina dakteris Zvaigzne.

Ko īsti satur kapsulas?
LiDa bizness Latvijā ievērojami pierima pēc žurnāla Kas Jauns publikācijas 2007. gada vasarā. Toreiz Kas Jauns iegādājās LiDa spīdīgām hologrammām rotāto paciņu un jūnija beigās lūdza Veselības ministrijas Farmācijas departamentam pārbaudīt, vai kapsulas satur sibutramīnu — recepšu zāles, ko lieto novājēšanai, jo kapsulu stiprā iedarbība un izteiktās blaknes lika domāt, ka patiesībā LiDa satur medikamentus.
Aizdomas apstiprinājās — katra LiDa kapsula satur gandrīz divas reizes vairāk sibutramīna nekā maksimālā atļautā dienas deva recepšu medikamentam Reductil. Vai LiDa sastāvā ir amfetamīni, to šajā reizē nepētīja. Joprojām kapsulu LiDa sastāvs ir ar daudziem nezināmajiem, kas nopietni var apdraudēt veselību. Vēl lielāka mīkla ir Dikoros kapsulu sastāvs, taču pēc to iedarbības ir skaidrs, ka tās satur vai nu sibutramīnu, vai kādu citu amfetamīnam līdzīgu preparātu.
Atšķirībā no LiDa ziedu laikiem, kad tās varēja iegādāties pat pārtikas veikalā un internetā netrūka izplatītāju koordināšu, tagad bīstamo kapsulu bizness nedaudz pieklusis. Pēc Kas Jauns publikācijām sarosījās gan Veselības ministrija, gan Pārtikas centrs, gan policija, un radās cerība, ka šīs institūcijas kopīgiem spēkiem spēs pasargāt Latvijas iedzīvotājus no bīstamām vielām, kuras kā uztura bagātinātājus izplata ar interneta starpniecību. Tomēr nekā. Līdz gada beigām policijas aktivitātes apsīka. Veselības ministrija no Ekonomikas policijas pārvaldes saņēma atbildi, ka ierosinātais kriminālprocess ir izbeidzams, jo trūkstot noziedzīga nodarījuma sastāva. Tomēr policijas darbošanās nesa arī labus rezultātus — tika ierosinātas lietas pret vairākiem šo kapsulu izplatītājiem, slēgta interneta mājaslapa www.lida-dali.lv, kā arī domubiedru kopa portālā www.draugiem.lv.
Arī slimnīcā pagaidām novājēšanas kapsulu upuru kļuvis mazāk, atzīst dakteris Agnis Zvaigzne. „Iespējams, tāpēc, ka daudz plašāk pieejama informācija par LiDa bīstamību. Cerams, ka Dikoros neradīs jaunu upuru vilni.”

Vairāk par diētas kapsulām lasi www.kasjauns.lv!


Autore: Anda Leiškalne, www.kasjauns.lv
 
14 Pievienot komentāru

Kategorijas