Cik daudz bērnam vajadzētu apēst? 7

 29. janvāris 2009 10:50 Raksts

Vecāku uzmanību ēšanas jautājumos galvenokārt izraisa psiholoģiski cēloņi, nevis dzīves pieredze. Pat tikko dzimis mazulis lieliski saprot, kad viņam ir laiks atkal iestiprināties.Foto: mammamuntetiem.lv


Lai darītu to zināmu pieaugušajiem, bērna uzvedība mainās — viņš sāk raudāt un pēc tam, labi paēdis, aizmieg. Un, kaut gan tas ir gluži dabīgi, māmiņas raizējas — varbūt viņš aizmiga tāpēc, ka viņu bija nogurdinājis ēšanas process.

Mazulim pieaugot, rūpes nebeidzas. Katras ēdienreizes beigās vecāki mēģina pierunāt apēst vēl kumosiņu, kaut gan labi apzinās, ka tas nemaz nav nepieciešams. To nosaka dzīves pieredze, nevis ārstu dietologu ieteikumi.
Mūsu vecmāmiņas, pārdzīvojušas grūtos pēckara gadus, labi atceras, ko nozīmē bada sajūta, pilnvērtīga uztura nepietiekamība. Tāpēc doma, ka "apaļīgs bērns ir veselīgs bērns", ir dziļi iesēdusies mūsu omīšu zemapziņā, un māmiņas cenšas pamatīgi piebarot mazuļus, it kā tas būtu viņu galvenais uzdevums. Jēdzieni "mīlestība" un "ēdiens" zemapziņā ir ciešāk saistīti, nekā mēs varētu iedomāties pirmajā brīdī.
 

Doma, ka "apaļīgs bērns ir veselīgs bērns", ir dziļi iesēdusies mūsu omīšu zemapziņā, un māmiņas cenšas pamatīgi piebarot mazuļus, it kā tas būtu viņu galvenais uzdevums.


Bērni dažkārt dod priekšroku citām nodarbēm, nevis sēdēšanai pie galda un ēšanai, bet satrauktie vecāki uzskata, ka viņi nav pietiekami paēduši. Bērna kuņģis ir kulaciņa lielumā. Pēc divu gadu vecuma augšana nedaudz palēninās, tāpēc samazinās arī vajadzība pēc kalorijām. Bērns sāk ēst mazāk, tomēr tas ir gluži pietiekami, lai augtu un pakāpeniski pieņemtos svarā.

Starp citu, atteikšanos no veselīgas pārtikas vecāki bieži ļauj kompensēt ar saldumiem. Nav nekāds brīnums, ka bērns atsakās ēst zupu, ja pirms tam ir baudījis konfektes, banānu un cepumus. Lai izvairītos no nevajadzīgiem satraukumiem, vecākiem vajadzētu būt iecietīgākiem pie galda un stingrākiem ēdienreižu starplaikos.

 

Nav nekāds brīnums, ka bērns atsakās ēst zupu, ja pirms tam ir baudījis konfektes, banānu un cepumus.Vai vajadzētu ēst sātīgi katrā ēdienreizē? Varbūt labāk apēst gabaliņu maizes, ar baudu to sakošļājot, nevis piespiedu kārtā — agras brokastis, kas diez vai tiks labi pārstrādātas. Ja barības uzņemšanas process kļūst par mocībām mātei un bērnam, pakāpeniski abiem pret to veidojas negatīva attieksme. Lai būtu laba apetīte, nepieciešama mierīga atmosfēra un ēšanas procesam vajadzētu sagādāt prieku.

No grāmatas: Mana bērnam pavārgrāmata, R.: Apgāds Jumava, 2006.
7 Pievienot komentāru

Kategorijas