Mans neparastais, neatkarīgais zvērs

 11. jūnijs 2009 14:00 Raksts

Katram cilvēkam dzīvē ir kāds hobijs, aizraušanās, kurai tiek veltīts brīvais laiks, tērēti lielāki vai mazāki līdzekli. Sākumā var šķist, ka tu iegādājies kādu dzīvnieciņu vienkārši prieka pēc, bet pēc tam sāc apzināties, ka tas kļuvis par tavas ģimenes locekli un patiesu draugu. Manā dzīvē tā ienāca kaķi.Foto no žurnāla 40plus arhīva


Protams, pirmie bija visparastākie Latvijas strīpainie, kuru mammas - radu un draugu kaķenes, bet bērni - brīvas un nekontrolētas mīlestības augļi. Bel tad manās rokās nonāca atklātne ar rudas krāsas bezgala pūkaina un skaista kaķa attēlu, lajā laikā es mācījos pamatskolā un, protams, par kaķu šķirnēm neko nezināju, bet sirdī nolēmu, ka kādreiz man noteikti būs tāds kaķis.
Pēc vairākiem desmitiem gadu mans sapnis arī piepildījās, un es atvedu no toreizējās Čehoslovākijas pirmo Persijas runci melnā krāsā. Kaķa iegāde bija saistīta ar zināmām grūtībām, jo Prāgā neviens nesaprata, kāpēc es čehu kristāla un apavu vietā iegādājos kaķi(!) par visai pieklājīgu summu vienas mēnešalgas apmērā,tā mūsu ģimenē ienāca Cassius Berenika un kopā ar viņu mīlestība pret šo šķirni - uz mūžu.

Ja suns ir draugs, cilvēks viņam ir bara vadonis, kuru jāmīl un jāklausa, tad kaķis ir partneris, kura mīlestība un cieņa mums jāiemanto.

Partneris, kura cieņa jāiemanto
Kaķi ir ļoti savdabīgi, neparasti dzīvnieki. Ne velti gadsimtu laikā kaķiem bijušas gan baltās, gan nebaltās dienas. Tie ir gan mīlēti un godāti kā senajā Ēģiptē, augsti novērtēti kā palīgi grauzēju iznīcināšanā, gan kopā ar saviem saimniekiem dedzināti sārtā kā sātana izdzimumi viduslaikos. Ja suns ir draugs, cilvēks viņam ir bara vadonis, kuru jāmīl un jāklausa, tad kaķis ir partneris, kura mīlestība un cieņa mums jāiemanto.
Maldās tie, kas uzskata, ka visi kaķi ir vienādi, vismaz šķirnes robežās, tā tas nav Katram piemīt savs raksturs, savi niķi un stiķi. Laikam visi ir dzirdējuši par atriebīgiem runčiem, kuri mēdz iezīmēt sev nevēlamo cilvēku mantas, bet maz ir tādu, kuri zina, ka tā var rīkoties arī kaķenes. Kaķis vai nu mīl, vai nemīl kādu cilvēku, un tur neko nevar līdzēt, kā saka, "ar varu mīļš nekļūsi", neko nedos ne barga, ne mīļa audzināšana. Bet, ja runcis ir izvēlējies par savas mīlestības objektu sieviešu kārtas ģimenes locekli, tad viņš var izrādīt agresiju un arī citādi riebt greizsirdības dēļ.
Un tomēr kaķi ir brīnišķīgi - graciozi, ar mirdzošām, tumsā zaļi zaigojošām acīm, lepni un neatkarīgi. Tikai kaķveidīgajiem piemīt spēja murrāt, pateicoties īpaši izveidotam orgānam rīklē. Kaķi ir unikāli arī tajā ziņā, ka tie vizuāli nenoveco. Vilna nesirmo, acis nekļūst blāvas, nedaudz gadiem ejot tikai pieaug kaķa svars. Tas - pateicoties tam, ka kaķis daudz guļ, līdz pat 18 stundām dienā. Kad diena aizritējusi spraigā darbā, tu atnāc mājās, klēpī ierāpjas kaķis un sāk vienmērīgi malt dzirnaviņas - līdzsvars un miers pārņem arī tevi. Ir pierādīts, ka kaķi spēj regulēt asinsspiedienu, noņemt  stresu, tādējādi labvēlīgi ietekmējot cilvēka organismu.

Tikai kaķveidīgajiem piemīt spēja murrāt, pateicoties īpaši izveidotam orgānam rīklē. Kaķi ir unikāli arī tajā ziņā, ka tie vizuāli nenoveco.

Trīs manējie
Šodien savu ikdienu nevaru iedomāties bez kaķu klātbūtnes - man viņu ir veseli trīs. Katrs neatkārtojama personība, ar savām prasībām, ieradumiem. Vienai kaķu dāmai ļoti patīk ķemmēties, toties divi pārējie pazūd miglā, tiklīdz parādos ar suku rokās. Katrs no viņiem stingri sadalījis savu teritorijuja viena kaķene guļ līdzās uz dīvāna, tad otra nu nemūžam nenāks, bet nogaidīs, kad atbrīvosies vieta man līdzās. Ja runčuks grib gaļu, tad viņš noteikti ar mīkstu ķepiņu, neizlaižot nagus, uzsitīs pa kāju - vai neesi aizmirsusi manas vakariņas? Viņu starpā ikdienā valda mierīgas līdzāspastāvēšanas attiecības, bet
ne vairāk. Pavisam citādi ir tad, kad kādai no kaķenēm ir bērniņi - ar viņiem labprāt spēlējas arī otra. apmīļo mazuļus, bet māte modri uzrauga, lai bērniem nenotiktu kas slikts.
Protams, ikviens dzīvnieks prasa rūpes, laiku, jārūpējas par savlaicīgu barības iegādi, jo mani kaķi ēd tikai zooveikalos iegādājamo profesionālo barību un svaigu gaļu, jāķemmē kažoki. Biežāk telpas nākas uzkopt ar putekļsūcēju vilnas mešanas laikā, nenokavēt kārtējo vakcināciju. Jāmazgā ne tikai kažoks vismaz reizi mēnesī (neatkarīgi no tā, vai kaķis piedalās izstādē, vai nē), bet katru dienu actiņas, jātīra ausis un jāapgriež nagi. Arī kaķu tualetes ir jātīra katru dienu, jāmaina smiltis. Un tomēr tās ir patīkamas rūpes. Arī kaķi prot to novērtēt, sagaidot mājās, trinoties ap kājām, murrājot. Tāpēc arī es viņus mīlu - savus neparastos, neatkarīgos zvērus!

Šis tas par kaķiem

  • Pēc Lionas (Francija) universitātes datiem pasaulē ir ap 400 miljoniem mājas kaķu. Godpilnajā 1. vietā kaķu skaila ziņā ir Austrālija, tur uz katliem 10 iedzīvotājiem ir 9 kaķi. Āzijā 1. vietā ir Indonēzija, tur ir vairāk par 30 miljoniem pūkainu. Eiropā - Francija, tās iedzīvotāji aprūpē 8 miljonus kaķu. Bet lajā paši laikā ir valstis, kā Peru, Gabona, kur mājas kaķi tikpat kā nav sastopami.
  • Kaķa sirds pulsācija ātruma ziņā divreiz pārsniedz cilvēka sirds ritmu (no 110 līdz 140 sitieniem minūtē).
  • Ja kaķis ir blakus jums, un viņa aste vibrē - tā ir vislielākā mīlestības sajūta, uz kādu viņš ir spējīgs.
  • Ja aste sāk nolaisties, tas nozīmē, ka garastāvoklis mainījies - varat paiet malā, kaķis to neņems ļaunā.
  • Kaķis luncina asti, kad ir izvēles priekšā un viena vēlēšanās bloķē otru.
  • Kaķi nekad neņaud savā starpā. Šī skaņa ir domāta tikai cilvēkiem.

 

Autore: Latvijas kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece

Materiāls publicēts sadarbībā ar žurnālu labākajiem gadiem 40plus.

 
0 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas