Mūsdienu dārgumu meklētāji jeb kas ir Geocaching?

 09. jūnijs 2009 17:00 Raksts

Ja jums nejauši gadās atrast burciņu, kastīti vai brokastu maizīšu kārbu, kurā ir dažādi nieciņi: zīmulis, blociņš vai lapiņas, uz kurām uzrakstīti datumi un vārdi, ziniet, ka tas nav nekas dīvains vai bīstams. Tā ir spēle, ar ko visā pasaulē ir aizrāvušies tūkstošiem, tūkstošiem cilvēku.Tā ir spēle, kas Latvijā aizsākās 2002. gada jūlijā Liepājas rajonā, kādā jaukā vietā pie jūras. Tā ir spēle ar nosaukumu Geocaching .Kādā no slēpņu vietām. Autores foto.


Ceļot citādāk
Ja esi no tiem cilvēkiem, kuriem ne īpaši patīk ceļot tūristu grupās, bet vienalga aktīvs un ceļot kārs, šī spēle tev varētu patikt. Spēle varētu aizraut arī tad, ja ārsts ir noteicis nelielas sporta aktivitātes veselības uzlabošanai, bet bezmērķīga klaiņošana nesagādā prieku. Geocaching ir spēle, kuras spēlēšanai tu vari izvēlēties laiku, vietu, intensitāti un, galvenais, par to visu nav jāmaksā. Vienīgais, kas jāizdara, lai varētu sākt spēlēt, - jāpiereģistrējas mājaslapā www.geocaching.com. Tad šajā mājaslapā jāizraugās vietas, ko vēlies apskatīt, un jādodas ceļā.
Sešu gadu laikā Latvijā jau ir izveidotas 224 slēptuves. Tās atrodas gan populārās, gan tūrisma ceļvežos nenorādītās vietās. Tas skaidrojams ar to, ka slēptuves izveido cilvēki, kuri dzīvo tuvākajā apkārtnē un kuri vēlas citiem parādīt jaukas vietas. Slēptuves ir Siguldas apkārtnē, Liepājā, Tukuma rajonā, Bauskā, Jūrmalā, Rēzeknes apkārtnē un visvairāk, protams, Rīgā un tās rajonā. Spēles pamatideja ir tāda, ka slēptuves tiek meklētas ar satelītnavigācijas iekārtu jeb GPS, lai gan slēptuves var atrast arī ar senākām metodēm - kompasu un kartēm.

Lai piedalītos spēlē, GPS iekārta obligāti nav nepieciešama, jo mājaslapā ir pieejamas ļoti labas kartes un Zemes fotogrāfijas, un lielai daļai slēptuvju ir precīzi apraksti, piemēram, „ej mājai gar labo pusi, tur celms, slēptuve ir zem tā saknēm".

Kas ir GPS?
GPS uztvērējs ir radiouztvērējs ar nelielu skaitļotāju. Zemes orbītā atrodas 24 ASV piederoši GPS pavadoņi, kas uz Zemi pārraida precīza laika signālus un savu identifikācijas numuru. GPS uztvērējs, izskaitļojot attālumu un pieņemot, ka mēs neatrodamies atklātā kosmosā, var noteikt savu atrašanās vietu. Tā kā GPS satelīti pārraida radioviļņus ar viļņa garumu, kas nepieļauj apliekšanos, tos ļoti spēcīgi bloķē metāliskas konstrukcijas (automašīnas jumts, stiepļu žogs, dzelzsbetons), kā arī ūdeni saturoši materiāli (piemēram, cilvēka ķermenis, koku stumbri un lapas, zemes pauguri). Signālu praktiski neiespaido sauss audums, dažādas plastmasas, stikla šķiedra un līdzīgi materiāli. Parastas pārnēsājamās iekārtas precizitāte svārstās no 1 līdz 35 m atkarībā no redzamo satelītu skaita un signāla kvalitātes.


Problēmas un risinājumi
Lai piedalītos spēlē, GPS iekārta obligāti nav nepieciešama, jo mājaslapā ir pieejamas ļoti labas kartes un Zemes fotogrāfijas, un lielai daļai slēptuvju ir precīzi apraksti, piemēram, „ej mājai gar labo pusi, tur celms, slēptuve ir zem tā saknēm". Tā kā slēptuves atrodas visdažādākajās vietās - pilsētās, ceļmalas, mežos un pat purvos -, ir liela iespēja variēt ar pārvietošanās līdzekļiem. Visērtāk, protams, ir ar personīgo auto, bet, ja ārsts ir ieteicis fiziskas aktivitātes, derēs velosipēds. Daudzām slēptu¬vēm var tuvu piebraukt ar autobusu vai vilcienu, un tikai kāds kilometrs jāpaiet kājām.
Kā mīnusu var minēt faktu, ka Geocaching mājaslapa ir angļu valodā. Bet valoda ir vienkārša, un daudzi vārdi atkārtojas. Vēl norāžu tulkošanā var lūgt palīdzību bērniem un mazbērniem. Ja tas nav iespējams, var ņemt vārdnīcu un nezināmos vārdus paskatīties. Dažiem Latvijā esošiem slēpņiem apraksti ir arī latviešu valodā.

Ja esi no tiem cilvēkiem, kuriem ne īpaši patīk ceļot tūristu grupās, bet vienalga aktīvs un ceļot kārs, šī spēle tev varētu patikt.

Kur un kā spēle aizsākusies?
2000. gada maijā ap pusnakti tika novākti speciāli radītie traucējumi, kā dēļ nemilitāro GPS iekārtu precizitāte palielinājās desmitkārtīgi. Baltais nams pasludināja, ka tagad ikviens varēs precīzi noteikt savu atrašanās vietu vai atrast kādu iepriekš ar nolūku atstātu priekšmetu. GPS entuziastiem tas viennozīmīgi bija iemesls svinībām. Virtuālā vide pārpildījās ar idejām, kā jauno tehnoloģiju varētu likt lietā.
Dienu vēlāk entuziasts vārdā Deivs Ulmers (Dave Ulmer) nolēma pārbaudīt GPS precizitāti, noslēpjot kādu meklējamu priekšmetu mežā. Par savu ideju viņš ar interneta starpniecību informēja citus GPS lietotājus. Doma bija vienkārša: paslēpt tvertni dziļi mežā un tās koordinātas ielikt globālajā tīmeklī. Tad ikviens GPS lietotājs varētu to atrast.
3. maijā viņš tvertni (melnu spaini) paslēpa netālu no Portlendas. Spainī viņš ielika zīmuli un reģistrēšanās bloknotu, dažas videokasetes, grāmatas, datorprogrammas un kaķeni.
Triju dienu laikā divi citi entuziasti ar savām GPS iekārtām atrada slēptuvi un dalījās iespaidos internetā. Nākamās nedēļas laikā jau citi meklētāji, jaunās idejas aizrauti, sāka veidot savas slēptuves un ievietot internetā to koordinātas. Kā jau virtuālajā vidē, ideja izplatījās ātri.


Ja paslēpsi, viņi nāks
Diemžēl daudzi piedalīties gribētāji atklāja, ka viņu pusē nav nevienas slēptuves. Daudzi arī šaubījās par to, ja viņi uzliks punktu, vai kāds to vispār meklēs. Augošajās Geocaching aprindās parādījās sauklis: „Ja paslēpsi, viņi nāks!" Pēc ilgākas iedrošināšanas cilvēki sāka uzstādīt punktus tikai tāpēc, lai pārliecinātos, vai kāds nāks un tos meklēs. Viņi nāca un meklēja.
Ar mutvārdu, preses un nejaušu punktu atklāšanas palīdzību arvien vairāk cilvēku sāka ar to nodarboties. Šis process, ko sāka speciālisti un GPS entuziasti, ir tā izplatījies, ka ar to nodarbojas pārīši un vientuļnieki, ģimenes, bērni, dažāda gadagājuma cilvēki gan vieni, gan pulciņos. Patlaban Geocaching punktus var meklēt jebkurš un atrast tos var gandrīz jebkurā vietā uz pasaules. Ilustrācijai tikai daži piemēri - Lietuvā ir 235 slēptuves, Igaunijā - 628, Somijā - 5040, Dānijā - 6067, Lielbritānijā - 27 280, Vācijā - 54 295. Ne visās vietās ir tāda slēpņu bagātība. Madagaskarā ir 3 slēpņi, Andorā - 10, Nigērijā - 3, Zimbabvē- 12, Fidži salās - 7.

 

Autore: Audra Petrika

Materiāls publicēts sadarbībā ar žurnālu labākajiem gadiem 40plus.
 
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Kategorijas