Grūtniecība un alkohols 20

 21. novembris 2008 10:00 Raksts

Pētījumi liecina, ka alkohola lietošana grūtniecības laikā, ja arī tas tiek lietots mazās devās, var izraisīt nopietnus traucējumus un ietekmēt augļa attīstību un bērna veselības stāvokli.Foto: mammamuntetiem.lv


Tā kā aizvien nav zināms, kāds īsti alkohola daudzums grūtniecības laikā var būt kaitīgs, labāk šajā laikā no alkohola atturēties pilnībā. Zinātnieki pierādījuši, ka alkohols auglim var izraisīt smagus bojājumus — tā saukto augļa alkohola sindromu (Fetal Alcohol Syndrome).

Augļa alkohola sindroms:
•    Garīga atpalicība (smadzeņu bojājums) — bērns nekad nespēs sasniegt normālu prāta attīstības līmeni.
•    Roku, kāju, sejas iedzimtas kroplības — šiem bērniem ir nepareizi locekļu savienojumi, grūtības kustību koordinācijā un gaitas traucējumi, viņiem ir mazāka izmēra galva, plakans deguns, atstatus novietotas acis un plata mute.
•    Sirds defekti — nepareizi strādā sirds muskulis, un tas var būt bērna nāves iemesls jau pirmajā dzīves gadā.
•    Augšanas grūtības — piedzimstot šie bērni ir ar mazāku svaru un  augumu, nekā tam būtu jābūt, bet pieaugot viņi nekad nesasniedz normāla izmēra augumu un paliek tādi visu mūžu.

Pat pavisam neliels alkohola daudzums spēj kaitēt augļa smadzenēm, kas neparādās uzreiz pēc bērna piedzimšanas vai jaundzimušajam, bet vēlākajos gados.

Bieži šie iedzimtie defekti ir kombinēti. Bērniem, kuru māte grūtniecības laikā ir lietojusi alkoholu, var rasties arī citi — ne tik smagi — traucējumi: uzmanības traucējumi, hiperaktivitāte, kas apgrūtina viņu sociālo adaptāciju. Uzvedību raksturo agresivitāte, spītība, paaugstināta uzbudināmība un miega problēmas. Ir konstatēts, ka pēc 4–60 minūtēm, kad māte ir lietojusi alkoholu, tā koncentrācija augļa asinīs būs tikpat augsta, cik mātes asinīs. Jāatceras, ka jau četri procenti alkohola koncentrācijas asinīs var būt nāvējoši pieaugušam cilvēkam, bet auglim šī robeža ir daudz zemāka. Alkohols uzkrājas augļa ūdeņos un var tur saglabāties pat tad, kad mātes asinīs alkohola promiles vairs nevar konstatēt.
Zīžot bērns saņem alkoholu ar mātes pienu. Jau pēc divām alus glāzēm bērniņš kļūst miegains un nespēj normāli zīst. Detroitas universitātes zinātnieku pēdējie pētījumi ar septiņgadīgiem bērniem pierādījuši, ka pat pavisam neliels alkohola daudzums spēj kaitēt augļa smadzenēm, kas neparādās uzreiz pēc bērna piedzimšanas vai jaundzimušajam, bet vēlākajos gados. Bērniem, kuru māte nav atteikusies no glāzītes, nav grūti risināt vienkāršus uzdevumus: viņi brīnišķīgi spēj rēķināt, atšķir krāsas, iegaumē vienkāršas lietas. Taču, ja jāatrisina nopietnāki uzdevumi, piemēram, nedomājot par sīkumiem, ātri jāatbild uz jautājumiem vai uz ilgu laiku jākoncentrē uzmanība, rodas zināmas grūtības. Rezultātā IQ tādiem bērniem biežāk ir ievērojami zemāks nekā vienaudžiem.

Materiāls tapis sadarbībā ar Sabiedrības veselības aģentūru.
20 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Kategorijas