Kino Rīga – "La Scala" operas uzvedums Marija Stjuarte

 04. jūnijs 2009 15:00 Ziņa

Šā gada 10. jūnijā plkst. 19:00 uz kino Rīga lielā ekrāna skatītājiem tiek piedāvāta iespēja baudīt bel canto meistara Gaetano Doniceti (Gaetano Donizetti) emocijām piesātinātās izrādes Marija Stjuarte (Maria Stuarda) ierakstu, kas filmēts La Scala operā īpaši demonstrēšanai kinoteātrī.Publicitātes foto


Operas režisors, scenogrāfs un kostīmu mākslinieks ir Pjērs Luidži Pici (Pier Luigi Pizzi), kurš strādājis ne tikai La Scala, bet arī Koventgārdena operā Londonā, Parīzes opernamā Palais Garnier, Austrijas Nacionālajā teātrī Vīnē un citur Eiropā. Kā diriģents ir pieaicināts viens no talantīgākajiem un starptautiski ievērojamākajiem savas paaudzes itāļu diriģentiem Antonino Foliani (Antonino Fogliani). Galvenajās lomās – divi slaveni un spēcīgi itāļu soprāni Mariella Devia (Marija Stjuarte) un Anna Caterina Antonacci (Elizabete), kuras spēlējušas uz pasaules lielāko opernamu skatuvēm.

Marija Stjuarte ir Gaetano Doniceti traģiskā opera, tragedia lirica, divos cēlienos ar Džuzepes Bardari libretu pēc Frīdriha fon Šillera 1800. gada lugas Marija Stjuarte. Tās pirmizrāde notika 1835. gada 30. decembrī La Scala teātrī, un tā ir balstīta Marijas, Skotu karalienes, un viņas māsīcas karalienes Elizabetes I dzīves stāstos.

Sarunu laikā par karalienes Elizabetes un Francijas karaļa iespējamo laulību, Talbots aizbilst par karalisko cietumnieci Mariju Stjuarti, kura ieslodzīta Fozeringejas pilī kopš aizbēgšanas no Skotijas. Karalieni plosa līdzjūtība pret Mariju un bailes, ka viņa gatavo sazvērestību, taču Elizabeti sanikno Lestera, vīrieša, ko viņa mīl, kvēlā aizstāvība karalienes sāncensei, kas liek viņai sajusties nodotai. Karalienes satiekas, jau iepriekš pārliecinātas viena par otras augstprātību...

Doniceti operā Marija Stjuarte satiekas divas ļoti spilgtas personības – Marija Stjuarte un Elizabete I, tā atspoguļojot humāna nevarīguma un varas nehumānisma sadursmi. Marija Stjuarte te parādīta kā jutekliska sieviete, kura ar savu nāvi izpērk grēkus. Jāatzīmē, ka 19. gadsimta mākslā vīriešu fantāzijas visai bieži urdīja tēma – grēciniece un tās liktenis. Marija Stjuarte ir opera, kurā vienmēr var sacensties mākslinieciski līdzvērtīgas un slavas ziņā konkurējošas dziedātājas. "Interesanti, ka 1835. gadā operas pirmizrādē titullomu dziedāja operpasaules leģendārā dīva Marija Malibrana, bet kā 20. gadsimta spožākās Marijas Stjuartes mirdz Monserata Kavaljē, Dženeta Beikere, Džoanna Sāzerlenda un Edīte Gruberova,” stāsta muzikologs Mikus Čeže.

Biļetes nopērkamas kino Rīga un Biļešu servisa kasēs, kā arī www.bilesuserviss.lv. Kinoteātra durvis būs atvērtas no plkst. 18:00. Darbosies kafejnīca.

Septembrī La Scala iestudējumu cikls turpināsies ar Klaudio Monteverdi (Claudio Monteverdi) operas Orfejs tiešraidi.

Informāciju sagatavoja: Olga Savina, kino „Rīga” mārketinga menedžere
 
0 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas