Miniatūrrožu audzēšanas noslēpumi

 04. jūnijs 2009 14:00 Raksts

Nelieliem, bet spilgtu krasu ziediņiem bagātīgi klātie miniatūrrožu krūmiņi mūs iepriecina garajos ziemas mēnešos un agri pavasarī. Par spīti maldīgajam pieņēmumam, ka šīs rozītes audzējamas tikai vienu gadu, tās tomēr ir daudzgadīgi augi.Foto: mammamuntetiem.lv


Tāpat kā ārā audzējamās ziemojošās rozes, ari miniatūrrozes ar gadiem pārkoksnējas, nedaudz zaudējot savu dekorativitāti. Tomēr šos augus var vienkārši pavairot - no vecākauga griež spraudeņus, apsakņo un iegūst tādas pašas šķirnes augus, kuri brinišķīgi ziedēs vēl ilgus gadus.
Savvaļā miniatūrrozes nav sastopamas, to audzēšanas pirmsākumi meklējami Ķinā. Selekcijas un hibridizācijas veidā no Ķinas rozes (Rosa chinensis) izveidota miniatūrforma Minima, kura ir pamatā daudzveidīgajām šķirnēm dažādās krāsās - piemēram, Daniela ar pildītiem rozā, Scarlet Gem ar pildītiem sarkaniem, Guletta ar pildītiem citrondzelteniem, Baby Darling ar pilditiem oranžiem ziediem, u.c. šķirnes gan ar smaržīgiem, gan nesmaržojošiem ziediem.

Savvaļā miniatūrrozes nav sastopamas, to audzēšanas pirmsākumi meklējami Ķinā.

Miniatūrrozes ir apmēram 20-30 cm augstas (ir arī zemākas šķirnes). Lai ātrāk iegūtu kuplu krūmiņu, nelielā podiņā stāda 5-4 rozītes. Kad tās izaug lielākas, izstāda katru atsevišķā podiņā.
Pēc ziemas un pavasara ziedēšanas miniatūrrozes jāapgriež un jāpārstāda - to var darīt gan bagātinātā kūdras substrātā ar neitrālu vidi, kam piejaukts putnu mēslu koncentrāts uz kūdras bāzes, vai arī dārza augsnē ar māla piedevu. Rozes stāda nelielos, bet dziļos podos, jo sakņu sistēma ir gara un bagātīga. Pēc salnām rozes ar visiem podiem ierok dārzā vai balkona kastē. Dobēs izstāda retāk, jo tad rudenī pamatīgi jāapgriež saknes, lai augu atkal dabūtu iekšā poda. Augusta beigās pirms salnām rozes nes kurus griež pavasarī, taču sakņot tos var arī vasarā un rudenī - siltumā ap 25 grādiem, mitrā augsnē, gaismā un noteikti zem seguma. Miniatūrrozes nepotē, bet audzē no spraudeņiem. Potēšanu izmanto vienīgi gadījumā, ja vēlas izaudzēt rozi uz augststumbra.

Miniatūrrozes var uzziedēt vairākas reizes gadā - pēc katras noziedēšanas un apgriešanas tām ļauj atpūsties, un tad atsāk mēslošanu.

Miniatūrrozes var uzziedēt vairākas reizes gadā - pēc katras noziedēšanas un apgriešanas tām ļauj atpūsties, un tad atsāk mēslošanu.
Visu gadu šīm rozītēm vēlama gaiša, saulaina vieta, vienmērīgs mitrums un intensīvās augšanas laikā regulāra mēslošana. Kad rozes apgrieztas un ir bez lapām, mitrums tām nepieciešams minimāli, bet mēslošana jāpārtrauc.
Pavairot rozītes var ar spraudeņiem. Dažkārt jāapkaro laputis, kurām patīk jaunie dzinumi un ziedpumpuri, kā arī tīklērces, kuras īpaši savairojas sausā un karstā laikā. Nesot telpās, rozes noteikti jāmiglo ar insekticīdiem, kaut vai profilaktiskos nolūkos.
 

 

Avots: Žurnāls Dārza pasaule, Dārza darbu burtnīca, 2007/06

www.darzapasaule.lv
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas