Foto: mammamuntetiem.lv


Mūsdienīgas plīts virsmas 1

 02. jūnijs 2009 19:00 Raksts

Elektriskās plītis ar keramisko sildvirsmu vēl samērā nesen tika atzītas par progresīvu virtuves tehniku. Tagad šis gods tiek nodots indukcijas plīts virsmām, kas ir pēdējā laika aktualitāte numur viens!Nākotnes plīts virsma
Sadzīvē nepieciešamo tehniku nemitīgi pilnveido. Tā kļūsi arvien funkcionālāka, ekonomiskāka un patērētājam drošāka. Ari virtuves plīts virsmas nav izņēmums. Kur siltums, tur pavards. Kur pavards, tur maltīte un omulība. Siltums, kas nepieciešams ēdiena pagatavošanai, dažādos laikos iegūts dažādos veidos. Sendienās tā bija atklāta uguns, vēlāk - uguns, kas iemitināta plītī. Un tad jau siltumu plītī uzturēja gāze un elektrība. Pēdējā laika aktualitāte ir plīts virsmas sildīšanas tehnoloģija, kas darbojas pēc indukcijas principa.
Neraugoties uz to, ka indukcijas princips ir labi zināms jau vairāk nekā simts gadu, virtuves plītīs šo tehnoloģiju saka ieviest samērā nesen. Latvijas tirgu plītis, kas darbojās pēc indukcijas principa, ienāca apmēram pirms desmit gadiem, bet citviet pasaulē tās izmantoja jau pagājušā gadsimta 80. gados. Indukcijas tehnoloģija darbojas ar augstas frekvences ģeneratoru un spirāli, kas rada magnētisku lauku. Uz magnētiskā lauka novietotais katls vai panna sakarst, un karstums tiek ģenerēts tieši traukā, nevis no plīts virsmas. Darba procesā un pēc tā plīts virsma saglabājas vēsa, tā nesakarst. Indukcijas plīts virsmu darbības princips ievērojami uzlabo darba drošību un keramiskās virsmas uzkopšanu.

Indukcijas plīts virsma tiek uzskatīta par progresīvāko virtuves tehnikas sasniegumu, kas nākotnē iegūs arvien lielāku popularitāti.


Indukcijas plīts virsmas priekšrocības
Indukcijas plīts virsma tiek uzskatīta par progresīvāko virtuves tehnikas sasniegumu, kas nākotnē iegūs arvien lielāku popularitāti. Jau šobrīd pieprasījums pēc indukcijas plīts virsmām pieaug un tam ir vairāki iemesli. Pirmais: indukcijas plīts virsmas ir ekspluatācijā drošas. Tas nozīmē, ka darba laikā un pēc gatavošanas plīts virsma ir un paliek auksta. Tādējādi bērni un vecāki cilvēki ir pasargāti no apdegumiem, kurus var iegūt neuzmanības vai nezināšanas dēļ. Otrs: ja plīts virsma nesakarst, to ir viegli kopt. Tā kā plīts virsma saglabājas vēsa pat gatavošanas laikā, neveidojas piedegumi. Virsmu drīkst tīrīt ar vienkāršu švammi uzreiz pēc ēdiena gatavošanas. Trešais: jaunā tehnoloģija katlus vai pannas ļauj novietot uz jebkuras no četrām plīts virsmas karsējošām zonām. Vienmērīgi sasils arī liela izmēra katli, kuri tiks novietoti, piemēram, uz divām, trīs vai četrām plīts sildzonām. Ceturtais: indukcijas plītis ir ļoti ekonomiskas un atšķirībā no elektriskajām plīts virsmām, ieslēgtas vai izslēgtas, tās reaģē nekavējoties.

Elektriskā plīts ar keramisko sildvirsmu
Keramiskās plīts virsmas pagatavo no rūdīta stikla sakausējuma, kas ir īpaši izturīgs pret temperatūras svārstībām. Keramiskā plīts virsma standarta variantā sastāv no līdzenas plaknes un 2 vai 4 sildriņķiem, kuri novietoti zem plaknes. Izturīgās virsmas tiek izmantotas elektriskajām un indukcijas plītīm, - retāk tām, kas darbojas ar gāzi. Darbinot plīti ar halogēniem vai Ht light sildelementiem, virsmas iesilšanai un atdzišanai būs nepieciešams noteikts laiks.
Ar keramisko virsmu var būt nosegta plīts, kas ir komplektā ar cepeškrāsni, tomēr pēdējā laikā arvien iecienītākas kļūst iebūvējamās plīts virsmas. Ražotāji piedāvā standarta modeļus, kuru izmēri ir 4 cm augstumā, 58 cm platumā un 51 cm dziļumā. Keramiskās plīts virsmas vadība var būt dažāda. Režīmus regulē ar pieskārieniem (sensoru vadība) vai grozāmiem rokturīšiem no plīts virsmas vai cepeškrāsns. Izvēloties plīti pēc vadības principa, jāņem vērā ikdienas vajadzības. Ja maltīti biežāk gatavos gados veci cilvēki, tad piemērotāka būs plīts virsma, kuras darbību regulē ar grozāmiem kloķīšiem. Clitos gadījumos priekšroka tiks dota lakoniskai un nesaraibinātai plīts virsmai, kuru regulē ar pieskārienu.

Keramiskās plīts virsmas var būt funkcionāli vienkāršas vai tehnoloģiski uzlabotas ar tādām papildu funkcijām kā, piemēram, automātisko laika uzstādīšanas režīmu, ieprogrammējamu starta režīmu, bērnu drošības režīmu un paliekošā siltuma indikatoru.


Papildu funkcijas
Keramiskās plīts virsmas var būt funkcionāli vienkāršas vai tehnoloģiski uzlabotas ar tādām papildu funkcijām kā, piemēram, automātisko laika uzstādīšanas režīmu, ieprogrammējamu starta režīmu, bērnu drošības režīmu un paliekošā siltuma indikatoru. Atsevišķiem modeļiem ir sildīšanas režīms, kuru izmanto piena vai šokolādes sildīšanai. Sildīšanas režīms plīts virsmu sakarsē līdz 60 grādu temperatūrai un ir piemērots sildīšanai un kausēšanai.
Ja ēdiena gatavošanai izmanto nestandarta traukus, jāraugās, lai plīts virsma būtu aprīkota ar paplašināto sildzonu. Ražotāji piedāvā plītis ar apaļām, ovālām un garenām, atsevišķi izdalītām un regulējamām sildzonām, kas ir sevišķi ērts risinājums saimniecēm, kas ēdienu gatavu tā divetajās pīlēs vai citos nestandarta traukos.

Podziņas un kloķīši -tā ir pagātne!
Lai gan virtuvē plīts ir funkcionāla nepieciešamība, tās virsma kalpo arī kā dizaina elements. Keramiskās plīts virsmas tiek piedāvātas brūnos, melnos un baltos toņos. Ekskluzīvi modeļi tiek gatavoti no nerūsējoša tērauda. Plīts malas apdarē izmanto metālu, kas keramisko stiklu pasarga no nejaušiem triecieniem un padara to vizuāli interesantāku. Ja plīts virsma ir ar sensoru vadību, tā būs lakoniska un labi iederēsies ikvienā interjerā. Keramiskās plīts virsmas un to vizuālie risinājumi ir daudzveidīgi. Veikalos var iegādāties gan klasiskās četru stūru virsmas ar divu, trīs un četru riņķu sildvirsmām, gan apaļas, ovālas vai nieres veida tonnas plīts virsmas, kuras labi iederas nestandarta interjera, piemēram, virtuves stūrī iestrādātā darba viela.
Līdzīgi kā keramiskās plīts virsmas, ari indukcijas plīts virsmu dizains ir elegants un lakonisks un, ņemot vērā šo virsmu darbības principu, tāds tas paliek daudzus gadus. Lielāka modeļu un apdares materiālu izvēle ir salonos, interneta veikalos vai katalogos.

Indukcijas plīts virsmu lietotāju zināšanai:

  • uz indukcijas plīts virsmām ēdienu gatavo čuguna, emaljēta tērauda vai tērauda katlos un pannās;
  • alumīnija, vara, nerūsējošā tērauda (izņemot gadījumos, ja ir speciālas norādes, ka katlu vai pannu drīkst izmantot uz indukcijas plīts virsmas), misiņa, stikla vai porcelāna trauki indukcijas plītīm nav piemēroti;
  • indukcijas plīts virsmas tirdzniecības vietās var iegādāties sākot no 500 latiem.


Keramisko (ja tās darbojas ar elektrību vai gāzi) plīts virsmu lietotāju zināšanai:

  • uzstādot keramisko plīts virsmu, jāpārskata lietojamo trauku klāsts. Uz keramiskās plīts virsmas nav vēlams likt katlus un pannas, kas izmantoti uz gāzes plīts. Pretējā gadījumā plīts virsma karstumā absorbēs uz katla dibena esošās nogulsnes un notīrīt tās vairs nebūs iespējams;
  • keramisko plīts virsmu tīra ar speciāliem šim nolūkam paredzētiem līdzekļiem. Virsmu nedrīkst skrāpēt un berzt. Ja plīts maliņa nav apstrādāta ar metālu, slīpētais stikls jāsargā no mehāniskiem triecieniem;
  • keramiskās plīts virsmas veikalos maksā sākot no 200 līdz pat 600 un vairāk latiem.

Plīts malas apdarē izmanto metālu, kas keramisko stiklu pasarga no nejaušiem triecieniem un padara to vizuāli interesantāku.

Zināšanai

  • Pannas un kastroļi ar bojātiem un raupjiem dibeniem var sabojāt keramisko plīts virsmu.
  • Smiltis un citi abrazīvi materiāli var nodarīt kaitējumu stikla virsmai.
  • Uz plīts keramiskās virsmas jāvairās mest jelkādus priekšmetus, plīts stikla mala jāsargā no mehāniskiem triecieniem. Uz keramiskās plīts virsmas nav vēlams atstāt tukšus kastroļus vai pannas.
  • Cukurs, sintētiski materiāli vai alumīnija loksnes nedrīkst nonākt saskarsmē ar karstu plīts virsmu. Atdziestot tie var izveidot caurumus vai citas izmaiņas uz keramiskā stikla plīts virsmas. Gadījumos, ja tā noticis, sildriņķi ieslēdz un uzmanīgi notīra. Uz keramiskās plīts kontrolpaneļa nedrīkst likt karstu trauku.

 

 Materiālu sagatavoja: Liene Tauriņa, žurnāls Mūsmājas, 164/2007

www.majasundarzs.lv

 
1 Pievienot komentāruKategorijas