VM finansēs medikamentus bērniem ar retajām slimībām 5

 01. jūnijs 2009 14:00 Ziņa

Veselības ministrija (VM) izveidojusi jaunu budžeta apakšprogrammu, kas paredz zāles apmaksāt arī reto slimību mazajiem pacientiem, tostarp ar Gošē slimību sirgstošajam mazajam Gustavam, kuram, lai dzīvotu, medikamentos nepieciešami 80 000 latu gadā, raksta portāls www.kasjauns.lv.
 Foto: www.kasjauns.lv


VM nupat izveidojusi jaunu budžeta apakšprogrammu, kas paredz ar medikamentiem nodrošināt mazos pacientus, kas slimo ar retām slimībām. Apakšprogramma vēl jāapstiprina valdībai. Ja to apstiprinās, reto slimību pacienti – 12 bērni – zāles varēs saņemt jau no 1. jūlija. Šie bērni ir pacienti, kas sirgst ar Gošē slimību (1 bērns), mukopolisaharidozes 1.tipu (1), šās slimības 2.tipu (1), Leša-Nīhana sindromu (3), pārmantotu IX faktora deficītu (2), homocistinūriju (2), urea cikla traucējumu slimībām (2).Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole uzsver, ka vienlaikus šim mērķim valdībai lūgs papildu finansējumu, tomēr ir maz cerību to saņemt. Tas nozīmē, ka līdzekļi šai apakšprogrammai būs jāatrod, līdzekļus pārdalot no esošā budžeta.

 

Gustavs ir tāds pats kā visi bērni. Piemēram, pašlaik viņš ir iemācījies braukt uz divriteņa, un tas nozīmē, ka katru brīvu brīdi viņš ir gatavs kaut kur braukt.

Žurnāls Marta jau labu laiku seko līdzi piecus gadus vecā Gustava dzīves gaitām jau, kurš sirgst ar Gošē slimību. Zāles ir vienīgais risinājums, lai bērns pilnvērtīgi dzīvotu. Pagaidām zēns medikamentus saņem, jo Apgabaltiesa ir noteikusi pagaidu noregulējumu, kas paredz Veselības ministrijai zāles kompensēt pilnā apmērā līdz brīdim, kamēr spēkā stājas galīgais tiesas spriedums.
Pašlaik Gustavs reizi divās nedēļās uz dažām stundām brauc uz bērnu slimnīcu, lai saņemtu nepieciešamo terapiju. Tā neatstāj nekādas sekas uz veselību. “Gustavs ir tāds pats kā visi bērni. Piemēram, pašlaik viņš ir iemācījies braukt uz divriteņa, un tas nozīmē, ka katru brīvu brīdi viņš ir gatavs kaut kur braukt,” stāsta zēna tētis Kārlis. Uzzinot par Veselības ministrijas ieceri apmaksāt medikamentus pacientiem, kas sirgst ar retajām slimībām, Kārlis saka: “Cerība mums ir, taču joprojām uz šo ideju skatāmies piesardzīgi. Mums jau ir bijusi pieredze, kad dēlam tiek solītas zāles, bet beigās atbildīgās amatpersonas rīkojas gluži pretēji solītajam.”

Autore: Ieva Konstante, www.kasjauns.lv

Izlasi arī: Ko valsts liek pretī bērna dzīvībai?

 

 
5 Pievienot komentāru

Kategorijas