Labs miegs uz laba matrača 1

 01. jūnijs 2009 13:00 Raksts

Trešo daļu laika mēs pavadām miegā, kas ir būtisks, turklāt lētākais veselības saglabāšanas veids. Izgulējies cilvēks ir enerģijas, darbaspara, možuma un iedvesmas pilns. Vai pietiks argumentu, kas apliecina svarīga miega nozīmi?Foto: mammamuntetiem.lv


Šobrīd nopērkami vairāku veidu matrači, katram no tiem ir savas īpatnības. Atsperu matračus pazīstam sen, tic parasti sastāv no vairākslāņu sistēmas, kurā zem apdares auduma atrodas kāda kārta pildījuma, vidū ietverot atsperu bloku. Jo letāks un vienkāršāks matracis, jo mazāk spirālatsperu tajā atrodas. No tiem šobrīd populārāki ir matrači ar ortopēdisku efektu (jeb anatomiskie matraci). To kodols var sastāvēt no daudzām mazām atsperēm vai lateksa jeb poliuretāna pildījuma. Jo matracim vairāk anatomisko zonu, jo lielāku komfortu baudīs gulētājs. Šāda veida matračiem ir laba punktu elastība.
Matrača virsma vienmērīgi sadala ķermeņa Svaru un pielāgojas tā izliekumiem. Viens no ļaunākajiem izgudrojumiem ir dubullatsperu risinājums, kas tiek uzskatīts par ilgi kalpojošu risinājumu. Otra grupa ir monolītie matrači, kas viens no otra atšķiras arī ar dažādiem pildījuma veidiem porolons, dabīgais latekss u.c. Pildījumam ir liela nozīme matrača kvalitātē. Tam jābūt tādam, kas pielāgojas ķermeņa īpatnībām, ļaujot justies īpaši ērti un komfortabli. Piemēram, Tempur matraču pildījumam tiek izmantots augsti tehnoloģisks viskoelastīgais medicīnas materiāls, kas pirmsākumos tika radīts NASA kosmisko programmu vajadzībām ASV. Pateicoties unikālajai spējai reaģēt uz ķermeņa temperatūru un absorbēt spiediena enerģiju. Tempur matrači un spilveni ļauj ķermenim atpūsties visērtākajā un dabiskākajā pozā, ļaujot muskuļiem atslābt. Savukārt čehu GUMOTEX matracis Kaliope ražots no poraina lateksa ar dabīgam piedevām. Balstoties uz ilggadējiem testiem, matracis sadalīts septiņās anatomiskajās zonās, kuras sniedz lietotājam īpašu komfortu.

Matrača izvēle
Saprotams, ka labs miegs ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, no kuriem viens - atbilstošs matracis. Laiki, kad gulējām uz nesaprotamas formas matračiem, ir aiz muguras. Tagad iespējams iegadāties pat konkrētam gulētājam individuāli izstrādātu matraci. Ir vairākas iespējamas ērtības un kvalitātes, ko iespējams panākt ar matraci, atliek vien izveriet būtiskākās. Svarīgi ir pievērst uzmanību matrača pildījumam dabīgs vai sintētisks materiāls? Jānoskaidro, vai matracis spēj absorbēt mitrumu, sabalansēt temperatūru un nodrošināt gaisa cirkulāciju. Izvēloties matraci ar oglekļa šķiedrām, tas pasargās no statiskas elektrības un līdz ar to arī no putekļu piesaistes. Matracis ir īsts putekļu ērcīšu perēklis, lai to vairošanos samazinātu līdz minimumam, labāk dot priekšroku matračiem ar speciālu, antialerģisku pārklājumu vai speciālu molekulāro uzbūvi, kas nepieļauj netīrumu iekļūšanu matracī. Ja vien ārsts nav devis kādus speciālus norādījumus, labākais ir vidēji mīksts/ciets matracis. Veids, ka to pārbaudīt, ir vienkāršs atguļoties uz muguras, jāmēģina zem tas pabāzt roku. Ja roku zem muguras pabāzt ir grūti un, pagriežoties uz sāniem, mugurkauls ir taisns, matracis ir labs un jums piemērotāks. Pārbaudīts, ka tievākiem cilvēkiem nepieciešami mīkstāki matrači nekā korpulentākiem.
Labs matracis ir arī kā sava veida ārstniecības līdzeklis, piemēram, Tempur speciālisti izmēģinājumos secinājuši, ka viņu ražotie matrači samazina sāpes jostas daļa, uzlabo pašsajūtu. Šodien matračus, spilvenus un cinis izstrādājumus no Tempur pārdod ne tikai klīnikās un medicīnisko preču veikalos, bet arī mēbeļu salonos un plaši pazīstamos universālveikalos un tirdzniecības centros. Arī čehu speciālisti iesaka lietot Gumotex matračus kā veiksmīgu profilaktisku līdzekli pret veselības komplikāciju izveidošanos.

Matracis bērnam
Līdzīgi ka pieaugušajiem, arī bērniem iesaka izvēlēties tādu matraci, kas būtu ne pārlieku mīksts, ne arī pārlieku ciets. Bērniem neiesaka izvēlēties matračus, kas sviedrē. Visbiežāk bērniem tiek izvēlēti matrači ar lateksa, kokosa, griķu vai citiem dabīgu materiālu pildījumiem. Arī mūsdienīgi poliuretāna matrači nodrošina ideālu gaisu caurlaidību un optimālu mitruma regulēšanu. Jāatceras arī, ka mazuļiem nav nepieciešams spilvens un iespējams izvēlēties arī krāsainus un interesantus matračus un gultasveļu, kas veicinās vēlmi ļauties miedziņam.

Matracis ekspluatācija
Šobrīd liela daļa jaundzimušo ir alerģiski, arī pieaugušajiem parādās alerģijas, veidojas astma, kam par cēloni var Inu dažādi iemesli. Viens no alerģijas izraisītājiem var būt putekļu ērcīte, tāpēc jebkuram matracim, mīkstai virsmai ir nepieciešama atbilstoša kopšana, lai no šim ērcītēm atbrīvotos/nepieļautu to rašanos. Visupirms guļamistabā ieteicams iespējami samazināt mīksto virsmu īpatsvaru. Ja matracim ir noņemams apvalks, to ik pa laikam ieteicams izmazgāt. Lai matracis saglabātu savu formu un kvalitāti, ieteicams 4 reizes gadā mainu ta puses, neizmantot matraci kā krēslu vai batutu.

Zināšanai

  • Matrača pārvalku labāk izvēlēties noņemamu, no mikrošķiedras, kas elpo un sargā no putekļu ērcītēm.
  • Matraci ieteicams novietot uz stabilas, taisnas virsmas, kas nodrošina maksimālu matrača ventilāciju, lai tas nekļūtu mitrs, kā arī pareizi sadalītu cilvēka ķermeņa radīto svaru.
  • Nozīmīgas matrača materiāla īpašības ir spēja absorbēt mitrumu, sabalansēt temperatūru un elpot. Guļot uz auksta matrača, ķermenis patērē papildu enerģiju, lai sasildītu gultu.


Ieteikumi

  • Guļamistabai ieteicams būt tumšai un klusai.
  • Katru vakaru vēlams doties gulēt un no rīta mosties aptuveni vienā laikā, tas izveidos veselīga miega ritmu.
  • Miegam ir jābūt pietiekamam. Rēķinot, ka miegā pavadām vidēji trešo daļu laika, miegam tātad jāatvēl aptuveni 8 stundas.
  • Pirms gulētiešanas ir jāvēdina telpas.
  • Guļamistabu vajadzētu iekārtot īpaši ērtu un mājīgu, tādēļ ir vērts apbraukāt vairākus salonus, lai izvēlētos tīkamākās mēbeles, gaismekļus un. pats galvenais, ērtāko matraci!

 

Materiālu sagatavoja: Aiga Sarma, žurnāls Mūsmājas, 165/2007

www.majasundarzs.lv 
1 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas