Tētis līdzi uz ķeizaru? 12

 16. novembris 2008 8:00 Inga Akmentiņa-Smildziņa, Mammamuntetiem.lv Jautājums & atbilde

„Iepriekš bijām plānojuši ģimenes dzemdības, bet ārsts ir norīkojis ķeizaru. Tāpēc gribam zināt, vai ķeizargrieziena operācijā drīkst piedalīties arī tētis?” Atbild Rīgas Dzemdību nama un veselības klīnikas Premium Medical ginekoloģe, dzemdību speciāliste Vita Začesta.
„Ja tēvs izsaka tādu vēlēšanos, viņš var būt klāt plānotā ķeizargriezienā. Taču viss, kā viņš var palīdzēt, ir atbalstīt māmiņu, paglāstīt plecus, vaigus, jo viņš drīkst stāvēt tikai māmiņai pie galvas — tēvs operāciju, protams, neredz. Tētis operāciju zālē ienāk, kad sievietei jau ir veikta anestēzija (mūsdienās parasti tā ir spinālā anestēzija, kad sieviete ir pie samaņas un nejūt sāpes no nabas uz leju), un apmēram pēc piecām, desmit minūtēm bērniņš no vēdera jau ir izcelts. Operāciju zālē jaundzimušais māmiņai iedod vien buču, bet uz ilgāku laiku vēl netiek likts māmiņai pie krūts (jo turpinās operācija), bet gan nests uz bērnu nodaļu. Tētis mazajam var iet līdzi un uzņemties rūpes par savu jaundzimušo. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā tēva piedalīšanās operācijas laikā maksā 35 latus. Lai piedalītos dzemdībās un arī operācijā, nepieciešams, lai tētis pēdējā gada laikā būtu veicis plaušu rentgenu.
Ja notiek neplānota ķeizargrieziena operācija, parasti tēvam nesanāk tajā piedalīties. Tas tāpēc, ka neatliekamās situācijās viss jādara ļoti ātri un precīzi, un cilvēks, kurš nezina, kur atrasties, raitai darba gaitai tikai traucētu. Ja vēl tētim gadās noģībt — neatliekamas operācijas laikā jādomā par mātes un bērna dzīvību, nevis par tēvu.”


 
12 Pievienot komentāru

Kategorijas