Foto: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Mammamuntetiem.lv


Idejas skolēnu brīvdienām 2

 02. janvāris 2009 15:00 Padoms

Šogad garas ziemas brīvdienas izvērtušās ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem, tāpēc šis ir īstais laiks, lai veltītu vairāk uzmanības savām atvasēm. Vismaz viena no šīm idejām jums šajā brīvlaikā jāīsteno!Mīļākais ēdiens
Kopā ar bērnu pagatavojiet viņa mīļāko ēdienu vai izcepiet svētku kūku!

Sniega prieki
Brīvajās dienās dodieties kopā uz kādu kalnu paslēpot, pabraukāt ar sniega dēli, ragaviņām vai vienkārši izpikoties un uzcelt sniegavīru.

Kuģu lādēšana jeb Kartupelis!
Ja jūsu bērns to vēl neprot, iemāciet viņam kuģu lādēšanu. Atcerieties? Uz rūtiņu lapas uzvelc kvadrātu (10 x 10 rūtiņas), kura augšpusē uzraksti „Kartupelis”, bet kreisajā malā sanumurē rūtiņas no 1 līdz 10. Pēc tam iezīmē kuģus — katra rūtiņa ir viena tonna. Kopā kvadrātā jāieplāno pieci vientonnīgie kuģi, četri divtonnīgie, trīs trīstonnīgie, divi četrtonnīgie, pieci vientonnīgie. Blakus iezīmē vēl vienu tādu pašu, bet tukšu kvadrātu, kurā atzīmēt pretinieka sašautos kuģus, kā arī šāvienus garām. Kad kuģi salādēti, sākas šaušana — pa trim šāvieniem katram. Šaujot norāda vietu, uz kuru šauj, piemēram, A-10. Ja tajā vietā iezīmēts kuģis, tad jāsaka, ka kuģim trāpīts vai tas nogremdēts. Uzvar tas, kas pirmais nogremdē visus pretinieku kuģus.

Vai tu esi gudrāks par piektklasnieku?:)
Nosaukumu var mainīt atkarībā no tā, kurā klasē mācās tavs bērns. Arī spēles noteikumi maināmi atkarībā no bērna vecuma. Varat minēt mīklas, spēlēt ģeogrāfisko spēli vai kādu citu prāta spēli, bet zaudētājam jāsasauc visi mājinieki un publiski jāatzīst: „Es neesmu gudrāks par tēti vai mammu!” Vai arī: „Es neesmu gudrāks par pirmklasnieku!” Ja mājās esat divi vien, varat piezvanīt vecmāmiņai vai kādam labam draugam, lai pateiktu kaunpilno atzīšanos!

Galda spēles
Atkarībā no viņa vecuma — uzspēlējiet kādu galda spēli. Pašlaik atkal aktuāls ir Monopols un kāršu spēle Uno, bet tā var būt arī jebkura cita galda spēle, piemēram, Cirks vai Ričuračs.

Patiesība vai risks
Uzspēlējiet ar bērnu: Patiesība vai risks! Tā ir patlaban skolās iecienīta bērnu spēle. Sarakstiet lapiņas ar jautājumiem un interesantām darbībām, piemēram, uzkāpt uz galda un dziedāt kā gailim vai iznest miskastes maisu. Pēc tam jāgriež pudele. Uz kuru dalībnieku uzgriežas pudeles kakliņš, tam jāvelk lapiņa un pirms tās izlasīšanas jāizvēlas patiesība vai risks. Ja dalībnieks izvēlas patiesību — godīgi jāatbild uz lapiņā minēto jautājumu, ja izvēlēts risks — jāpilda lapiņā minētā darbība.

Grāmatas, albums
Pirms gulētiešanas palasi kopā ar bērnu grāmatu, paskatieties jūsu ģimenes albumu, parunājiet par savu ģimeni. Pastāsti bērnam par laiku, ko viņš neatceras: kad viņš vēl bija zīdainis vai tika plānots un gaidīts.

Kino un filmas
Aizejiet kopā uz kinoteātri vai paņemiet mājās filmu, ko izvēlējies bērns.

Muzeja apmeklējums
Ir aplami domāt, ka muzeja apmeklēšana ir bērnam garlaicīga. Ir ļoti daudz ekspozīciju, kas bērnus var ieinteresēt un aizraut, piemēram, vēl līdz 4. janvārim Latvijas Dabas muzejā apskatāma kukaiņu izstāde. Vairāk informāciju par muzeja darba laiku meklē šeit: www.dabasmuzejs.gov.lv

Portrets vai karikatūra
Tas nekas, ka neesat mākslinieki, — uzzīmējiet cits cita portretu (vai karikatūru) un zīmējumus piespraudiet pie ledusskapja.

Toreiz un tagad
Ērti iekārtojieties un atklāti parunājieties. Pastāsti, kāda mūzika tev patika bērnībā, un uzklausi, kas patīk bērnam. Par ko fanoja tavā laikā un par ko tagad? Izstāsti, kādas blēņas un nedarbus tu darīji viņa vecumā, kādu sodu saņēmi. Pārrunājiet, vai tavam bērnam viss šķiet godīgi tavā attieksmē pret viņu.

Pasaki bērnam, cik viņš ir īpašs un cik ļoti tu viņu mīli!
 
2 Pievienot komentāruKategorijas