SPKC maina kārtību, kādā uzskaitīs no Covid-19 izveseļojušos cilvēkus

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) katru dienu ziņos par to cilvēku skaitu, kuriem kopš pozitīvā Covid-19 testa saņemšanas dienas pagājušas 14 dienas, nevis par tiem pacientiem, kuru izveseļošanos apstiprina ģimenes ārstu ziņojumi. 

 

No epidemioloģiskā viedokļa izveseļojušos cilvēku skaits neietekmē Covid-19 infekcijas ierobežošanu.

FOTO: Shutterstock.com

No epidemioloģiskā viedokļa izveseļojušos cilvēku skaits neietekmē Covid-19 infekcijas ierobežošanu.

Kā skaidro SPKC pārstāve Ilze Arāja, šāds lēmums pieņemts, izprotot ģimenes ārstu lielo noslogotību, un Covid-19 pacientu skaita pieaugumu šajā laikā.

Pieaugot Covid-19 izplatībai Latvijā, kopā saslimušo cilvēku skaits abu pandēmijas viļņu laikā sāka krasi augt, tomēr sadaļā pie "Atveseļojušies" atlabušo cilvēku daudzums bija pat teju desmit reizes mazāks.

Tas radīja sajūtu, ka saslimušie atveseļojas ļoti lēni, lai gan, pieaugot izpratnei par Covid-19 dabu, jau ir mainījusies procedūra, pēc kuras vadās ģimenes ārsti, lai pārtrauktu Covid-19 pacientam izsniegtās darba nespējas lapas.

SPKC skaidro, ka šobrīd dati par pacientiem, kuri izārstējušies no Covid-19 infekcijas, balstās uz ģimenes ārstu sniegtajiem gala paziņojumiem, un tie tiek iekļauti statistikā. Ievērojami pieaugot jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaitam, ļoti pieaugusi ģimenes ārstu noslodze, tāpēc paziņojumi par noslēgtu Covid-19 infekcijas gadījumu bieži kavējas.

SPKC skaidro, ka Covid-19 gadījumā cilvēks parasti ir infekciozs divas dienas pirms simptomu parādīšanās, kā arī ir ļoti infekciozs pirmajā nedēļā pēc saslimšanas. Tad vīrusa daudzums samazinās, attīstoties organisma imunoloģiskajai atbildei un mazinoties infekcijas simptomiem, un pēc 14 dienām cilvēks vairs nav infekciozs. Neraugoties uz to, ka laboratoriskais tests var uzrādīt pozitīvu rezultātu, vīruss pēc noteikta laika vairs nav aktīvs, līdz ar to cilvēks vairs nav uzskatāms par infekciozu un ar ārsta ziņu drīkst pārtraukt izolāciju.
 

Covid-19 gadījumā cilvēks parasti ir infekciozs divas dienas pirms simptomu parādīšanās, kā arī ir ļoti infekciozs pirmajā nedēļā pēc saslimšanas. 

Reklāma
Reklāma

 

Ziņošanas kārtību par infekcijas slimībām nosaka Ministru kabineta noteikumi, kas ir spēkā jau kopš 1999. gada. Šie noteikumi nosaka infekcijas slimības par kurām, uzstādot diagnozi vai laboratoriski konstatējot infekcijas izraisītāju, ir jāziņo SPKC, kā arī jāiesniedz noslēguma ziņojums, kad ir zināms slimības iznākums. Šobrīd arī Covid-19 ir to infekcijas slimību starpā, par kurām ir jāziņo Slimību profilakses un kontroles centram.

Infekcijas slimību reģistrācija ir epidemioloģiskās uzraudzības pamats. Attiecīgi SPKC epidemiologi, reaģējot uz saņemto ziņojumu, uzsāk epidemioloģisko izmeklēšanu, organizējot pretepidēmijas pasākumus, nosakot kontaktpersonas, tādējādi ierobežojot infekcijas slimības izplatīšanos tālāk sabiedrībā. Par katru inficēto personu tiek ziņots arī ģimenes ārstam, kurš veic pacienta medicīnisko novērošanu un vada ārstniecības procesu.

"No epidemioloģiskā viedokļa izveseļojušos cilvēku skaits neietekmē Covid-19 infekcijas ierobežošanu, taču saprotam sabiedrības interesi un vēlmi zināt šos datus," norāda SPKC pārstāvji.