Kognitīvi biheiviorālā terapija var palīdzēt mazināt nomāktību, trauksmi vai paniku. VIDEO

Ik gadu 10. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules psihiskās veselības diena, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par dažādām ar psihisko veselību saistībām tēmām. Nomāktība, trauksme un panikas lēkmes ir vieni no biežāk piedzīvotajiem psihiskās veselības sarežģījumiem, kas var būtiski pasliktināt dzīves kvalitāti un savstarpējās attiecības, kā arī negatīvi ietekmēt spēju strādāt un mācīties.

Photo by Giulia May on Unsplash

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Photo by Giulia May on Unsplash

Kopā ar Latvijā atzītiem terapijas un psihiatrijas speciālistiem Veselības ministrija ir izveidojusi trīs video stāstus, kas iepazīstina ar konkrētām pašpalīdzības tehnikām nomāktības, trauksmes vai panikas mazināšanai. Video viegli uztveramā un saprotamā veidā pastāstīts, kā sarežģījumi rodas un kā cilvēks var palīdzēt sev tos mazināt. 
 

KBT ir pasaulē šobrīd visvairāk pētītā un par vienu no efektīvākajām atzītā nemedikamentozās terapijas pieeja psihiskās veselības problēmu novēršanā un dažādu psihisko traucējumu simptomu mazināšanā. 


Izveidotajos video speciālisti iepazīstina ar  vairākiem kognitīvi biheiviorālajā terapijā (KBT) pielietotiem paņēmieniem, kas sevi pierādījuši kā efektīvas metodes, ikdienā sadzīvojot ar konkrētajiem psihiskās veselības sarežģījumiem. KBT ir pasaulē šobrīd visvairāk pētītā un par vienu no efektīvākajām atzītā nemedikamentozās terapijas pieeja psihiskās veselības problēmu novēršanā un dažādu psihisko traucējumu simptomu mazināšanā. Turklāt KBT ir veiksmīgi adaptējama digitālam formātam un to var patstāvīgi izmantot attālināti – arī bez tiešas saskarsmes ar speciālistu.

Video par paniku 
Sitas sirds, reibst galva, trūkst elpas un šķiet, ka nomirsi. Šie stāvokļi parādās pēkšņi un var radīt spēcīgas bailes. Brīdī, kad iestājas panika, var būt grūti noticēt, ka fiziski ar tevi viss ir kārtībā. Šajā video uzzināsi, kas ir panikas lēkme, kā tā rodas, kā to atpazīt un kā iemācīties samazināt tās ietekmi uz ikdienu. 






Video par trauksmi 
Trauksme jeb satraukums ir būtiska mūsu dzīves sastāvdaļa. Tā var būt noderīga, ja nepieciešams mobilizēties, taču trauksme var būt arī ļoti traucējoša. Šajā video uzzināsi, kas ir trauksmes cēloņi un kādi ir paņēmieni, lai palīdzētu sev mazināt trauksmi.

 



Video par nomāktību
Vai esat izjutuši stāvokli, kad neko negribas darīt? Galvā ik pa laikam ieklīst doma, ka kaut kas būtu jādara, taču nav ne spēka, ne motivācijas. Sarunāties negribas. Nevienu satikt arī ne. Pastāvīga nomāktība var negatīvi ietekmēt darbu un savstarpējās attiecības.  Šī filma ir par to, kā atpazīt nomāktību un sev palīdzēt, kamēr vēl nav par vēlu.
Reklāma
Reklāma

 

Terapijas pieeja balstās nevis kāda konkrēta notikuma vai fakta analīzē, bet tajā, kā cilvēks ir uztvēris un sapratis notiekošo un, atbilstoši šai uztverei, reaģējis un rīkojies. KBT metodes balstās “šeit un tagad” principā, un terapijas galvenais mērķis ir palīdzēt cilvēkam pašam panākt vēlamās pārmaiņas savā dzīvē.