Foto: no privātā arhīva


"Kā var spriest par cilvēku pēc ādas krāsas?” basketboliste Liene Jansone, Latvijā audzinot dēlu, līdz galam droša nejūtas

 27. jūnijs 2020 9:00 Jauns.lv Raksts

Bijusī Latvijas izlases basketboliste Liene Jansone, kas jau teju trīs gadus ir mamma dēlam Marsello, kas dzimis attiecībās ar ASV iepazīto mīļoto vīrieti afroamerikāni Čārlzu Smitu, žurnālam "Kas Jauns" atzinusi – Latvijā audzinot dēlu, līdz galam droša nejūtas: „Nemelošu, drošībā esam, bet modrību nezaudēju.”Liene žurnālam "Kas Jauns" stāsta, ka dzīvē tā nu sanācis, ka, kopš pasaulē nāca dēls Marsello, ģimenei lielākoties bijis jādzīvo šķirti: Liene ar mazo Latvijā, bet bērna tēvs Čārlzs – Amerikā. „Mūs kopā saveda un vieno nekas cits kā basketbols. Čārlzs ir izbijis basketbolists, bet smago traumu dēļ pāragri beidza karjeru,” par savu bērna tēvu teic Jansone.

Lienes mīļotais vīrietis aizpērn vasarā diezgan ilgu laiku viesojās Latvijā, daudz pavadot ar ģimeni, kā arī iepazīstot Lienes dzimteni, bet pēc tam visi devās uz Ameriku. Brauciena mērķis bija kārtot formalitātes, lai Liene ar dēlu varētu dzīvot tur un ģimene būtu vienuviet.

Tomēr plāni mainījās – Liene ar dēlu dzīvi turpina Latvijā. Un, ņemot vērā šobrīd notiekošās protesta akcijas un nemierus Amerikā, viņa ar dēlu tur nejustos droši. „Ar Marsello tēti sazināmies regulāri, viņš mums pastāsta, kāda šobrīd ir dzīve ASV. Esot ne visai patīkama un droša. Tā kā Marsello tētis ir afroamerikānis, viņš jūtas apdraudēts, jo nezina, kas aiz kāda stūra var viņu sagaidīt,” saka Jansone.

Viņa arī pauž nostāju par to, kā ir audzināt afroamerikāņu bērnu Latvijā. „Es cilvēkus redzu kā cilvēkus, nevis dalu tos krāsās – melns vai balts. Nesaprotu, kā var spriest par cilvēku pēc ādas krāsas... Tas, kas notiek Amerikā, ir šausmīgi! Tā vispār ir liela problēma... Kad bijām Amerikā, arī es izjutu šos apkārtējo skatienus, kas vērtēja mūsu „miksēto ģimenīti”. Pati Amerikā savulaik esmu dzīvojusi vairākus gadus, nav tā, ka šī vide man ir pavisam nezināma. Kāda ir nostāja Latvijā? Latvieši neko nesaka, bet klusībā gan jau kaut ko nodomā, jo mums tāda mentalitāte. Tāpēc Latvijā ar kaut kādiem komentāriem par rasismu neesmu saskārusies. Redzu, ka visi Marsello grib samīļot un apčubināt, pataustīt viņa afro matiņus.”

"Nemelošu, drošībā esam, bet modrību nezaudēju. Zemapziņā esmu gatava tam, ka varu sagaidīt arī kādu neglaimojošu piezīmi. Nevaru atbrīvoties – nekad. Vienmēr esmu Marsello blakus,” atzīst Jansone.
0 Pievienot komentāruKategorijas