Pirmo uz cilvēkiem izmēģināto Covid-19 vakcīnu rezultāti uzrāda iepriecinošu ainu

 19. maijs 2020 7:20 Jauns.lv Ziņa

ASV biotehnoloģiju uzņēmums "Moderna", kas, sadarbojoties ar Nacionālo veselības institūtu, izstrādājis Covid-19 iespējamo vakcīnu, paziņojis, ka pirmie vakcīnas testi uz cilvēkiem uzrāda pozitīvus rezultātus, ziņo CNN.Foto: Shutterstock.com


Ja arī turpmākie pētījumi noritēs veiksmīgi, Covid-19 vakcīna varētu būt pieejama sabiedrībai jau janvārī, CNN sacīja "Moderna" pārstāvis Tals Zaks. "Šīs ir lieliskas ziņas, ziņas, kuras, mūsuprāt, daudzi ir gaidījuši ilgu laiku," stāsta Zaks.

Šie agrīnie dati ir iegūti no klīniskā pētījuma pirmās fāzes, kurā parasti tiek testēts neliels skaits cilvēku, un galvenā uzmanība tiek pievērsta tam, vai vakcīna ir droša un izraisa imūno reakciju.

"Moderna" pret Covid-19 ir vakcinējusi vairākus desmitus pētījumu dalībnieku un astoņiem no tiem izmērījusi antivielu līmeni. Visiem astoņiem izstrādājušās neitralizējošas antivielas pret vīrusu tādā līmenī, kas sasniedz vai pārsniedz līmeni, kāds novērots cilvēkiem, kuri dabiski atveseļojušies no Covid-19, liecina uzņēmuma sniegtā informācija.

"Moderna" ēka Masačūsetsā (Foto: REUTERS/SCANPIX)

"Mēs esam parādījuši, ka šīs antivielas, šī imūnā atbilde, faktiski var bloķēt vīrusu," stāsta Zaks. "Es domāju, ka tas ir ļoti svarīgs pirmais solis mūsu ceļā uz vakcīnas galēju izstrādi."
Vakcīnas speciālists, kurš nav iesaistīts Moderna darbā, sacīja, ka uzņēmuma rezultāti ir "lieliski".

Pētījuma rezultāti vēl nav publicēti medicīnas žurnālā.

Lai gan laboratorijā vakcīna uzrādījusi daudzsološus rezultātus, nav zināms, vai tā pasargās cilvēkus reālajā pasaulē. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde ir atļāvusi uzņēmumam sākt otrās fāzes izmēģinājumus, kuros parasti tiek iesaistīti vairāki simti cilvēku, un jau jūlijā "Moderna" plāno sākt trešās fāzes pētījumu, kuros parasti piedalās pat desmitiem tūkstoši cilvēku.

Kā liecina Pasaules veselības organizācijas dari, "Moderna" ir viens no astoņiem uzņēmumiem pasaulē, kas jau veic Covid-19 vakcīnu testus uz cilvēkiem. Biotehnoloģiju kompānija atrodas Kembridžā, Masačūsestā. No pārējām septiņām vakcīnu izstrādātāju kompānijām vēl divas atrodas ASV, četras Ķīnā, bet viena Lielbritānijā.
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas