Pagatavo kastaņu pulveri! Noderēs saimniecībā un skaistumkopšanā

Visparastākajiem kastaņiem, kas adatainajos apvalkos krīt no koka un priecē bērnus, piemīt ne tikai neizskaidrojami pievilcīgs izskats, bet arī vērtīgas īpašības, kā dēļ tos izmanto gan medicīnā, gan sadzīvē, sākot no zobu tīrīšanas un beidzot ar veļas mazgāšanu. Visiem šiem nolūkiem piemērotākais ir kastaņu pulveris, ko viegli var pagatavot mājās.

 

Ir dažādi veidi, kā izmantot kastaņus

FOTO: Shutterstock.com

Ir dažādi veidi, kā izmantot kastaņus

Kā rīkoties?

Svaigos kastaņos ir daudz vairāk mitruma nekā ilgāku laiku pastāvējušos, tādēļ svaigus var vieglāk nomizot un sasmalcināt. Taču jāņem vērā, ka svaigi kastaņi ātrāk sāk pelēt, tāpēc vēlams tos pēc iespējas veiklāk samalt un izkaltēt.
 

1. Lasi tikai tīrus, glītus un gatavus kastaņus, vēlams – tikko nokritušus. Lasīšanai izvēlies dienu bez lietus un ņem līdzi grozu vai dabīga auduma maisiņu.

 

2. Ja gribi izmantot kastaņu pulveri sejas un ķermeņa kopšanai, ieteicams izlobītos kastaņus notīrīt/noskalot ar ūdens un sodas šķīdumu. Uz 1 litru ūdens ņem 1 ēdamkaroti sodas.

 

3. Notīrītus kastaņus sagriez četrās daļās. Atkarībā no izmantošanas nolūka kastaņus vai nu nomizo, vai atstāj ar visu mizu. Ja gribi kastaņus izmantot baltās veļas mazgāšanai, sejas krēmu un ķermeņa tīrīšanas līdzekļu pagatavošanai, kastaņi jānomizo.

 

4. Neliela kastaņu daudzuma sasmalcināšanai var izlīdzēties ar āmuru vai labu miezeri, bet lielākam daudzumam būs vajadzīgs virtuves kombains vai kāda līdzīga virtuves ierīce. Četrās daļās sagriezti kastaņi jāsasmalcina tā, lai rupjākie gabaliņi nav lielāki par 3 milimetriem. Jo svaigāki un mīkstāki kastaņi, jo vieglāk tos sasmalcināt. Drošības labad smalcini kastaņus mazās porcijās. Ja gribi samalt vēl smalkāk, izmanto kafijas vai garšvielu dzirnaviņas.

 

5. Sasmalcinātos kastaņus izber uz kokvilnas vai lina auduma, vai arī uz plāts, kas izklāta ar cepampapīru. Karstā, saulainā laikā kastaņus var žāvēt laukā, vēsākās dienās – cepeškrāsnī, vislabāk 40–50 grādu temperatūrā. Raugies, lai sasmalcināto kastaņu kārta nav biezāka par centimetru. Ik pa laikam apmaisi, lai kastaņi izkalst vienmērīgi.

Reklāma
Reklāma

 

6. Kad kastaņi pilnīgi izkaltuši, ieber cieši noslēdzamā traukā un uzglabā sausā vietā. Ik pa laikam pārliecinies, ka nav ticis klāt mitrums.

 

Idejas kastaņu pulvera izmantošanai

Pagatavo mazgāšanas līdzekli
2–4 ēdk. kastaņu pulvera aplej ar 300 ml ūdens un atstāj, lai ievelkas. Pēc pusstundas būs gatavs veļas mazgāšanas līdzeklis. Kastaņi piedos vieglu, patīkamu aromātu un mitrinās roku ādu, ja mazgāsi veļu ar rokām.
 

Izmanto tīrīšanas līdzekļa pagatavošanai
5–6 ēdk. kastaņu pulvera ieber lielā burkā, aplej ar 1–2 l verdoša ūdens un atstāj vismaz uz 12 stundām, bet vēl labāk – uz veselu diennakti. Ik pa laikam apmaisi. Labi noder virtuves un vannas istabas virsmu tīrīšanai, kā arī iestāvējušos traipu likvidēšanai.
 

Gatavo zobu pulveri
Ar pulveri, kurš iegūts no kastaņiem, var ne tikai uzlabot smaganu veselību, bet arī izbalināt zobus par vienu toni. 3 tējk. kastaņu pulvera (bez miziņas) samaisi ar 1 tējk. sodas un 3–5 smalki saberztām kaltētām salvijas lapiņām. Aromātam vari pievienot arī saberztu kaltētu piparmētru. 


Vannas līdzeklis
1 ēdk. kastaņu pulvera izmaisa 0.5 I ūdens un atstāj uz nakti. Nākošajā dienā liek maisījumu uz uguns, uzvāra, nokāš un pievieno vannai. Šī piedeva uzlabos ādas asins cirkulāciju, atjaunos un atsvaidzinās to. 

Matu mazgāšanai 
Pēc mēneša matu mazgāšanas ar kastaņu pulveri būsi patīkami pārsteigta. Kastaņu pulveris uzlabo galvas ādas stāvokli, pilnībā aptur matu izkrišanu un paātrinās to augšanu. 
 

Cīņa ar kodēm 
Maisiņu ar kastaņiem novieto drēbju plauktos. Tie aizbiedēs kodes un arī iznīdēs kožu kāpurus. Dažus kastaņus var ielikt arī virtuves skapīšos. 


Sejas un kakla ādas kopšanai
Attīra, tonizē un atjauno sejas un kakla ādu šāda kastaņu pulvera maska – 2 ēdamkarotes pulvera sajauc ar ūdeni līdz šķidra krējuma konsistencei. Uzklāj uz sejas un dekoltē, atstāj 10 minūtes, tad nomazgā. Masu var likt reizi nedēļā. 
 

No žurnāla "100 Labi Padomi"