Krustmāte pa pagānisko!

 08. decembris 2008 18:00 Pieredze

2007. gada augustā mana māsa un brālis savus bērnus nolēma kristīt pagānu stilā un man bija tas gods kļūt par krustmāti, jeb kūmu, vienam no māsas puikām!


Foto: no personīgā arhīva


Laikam jau jāsāk ar to – kāpēc mūsu ģimene izvēlējās tieši šādas kristības (turpmāk – krustabas, jo runāsim par kristībām pagānu stilā)? Gan es, gan māsa un brālis esam kristīti kā luterāņi, bet nekad neesam bijuši izteikti kristieši. Mēs nenoliedzam Dievu, bet baznīcu arī ļoti bieži neapmeklējām. Gan māsa, gan brālis savus bērnus nokristīt gribēja un tā kā esam valmierieši nolēmām izmantot Valmieras etnogrāfiskā muzeja piedāvāto iespēju – organizēt krustabas pagānu stilā!

Rituāli ar nozīmi
Krustabas notika ārā, pie Valmieras etnogrāfiskā muzeja. Rituāli bija interesanti un kas svarīgi – krustabu vadītājas izskaidroja katras darbības nozīmi. Sākumā kurinājām uguni un veicām dažādas darbības, lai mūsu krusta bērniem būtu laimīga dzīve. Varējām ievēlēties vēlēšanās un kūmas deva solījumus, ka rūpēsies pa saviem krusta bērniem. Viss process bija patiesi interesants, gan mums – pieaugušajiem, gan, bērniem. Svarīgi piezīmēt arī to, ka tas bija arī ļoti sirsnīgi un emocionāli. Visu laiku dziedājām dziesmas un gājām rotaļās, lai krusta bērniem laimīgs mūžs. Atzīšos arī pāris asaras noritēja pār vaigiem, jo latviešu tautas dziesmas šādā ģimeniskā brīdī, patiešām var būt ļoti emocionālas.

Sainītis dzīvei
Vēlāk visas rotaļas un izdarības notika muzeja telpās, kur kūmām bija jāšūpina savi krusta bērni, jādancina viņi. Pēc visām kopīgajām aktivitātēm muzeja darbinieces katram krusta bērnam iedeva sainīti ar maizi, sāli, avīzi un rozi. Katra no šīm lietām bija ar savu nozīmi turpmākajam krusta bērnu dzīves gājumam.
Domāju, ka kopumā var teikt, ka šis pasākums bija piedzīvojums visai ģimenei, jo rotaļās u.c. aktivitātēs piedalījās visi ģimenes locekļi un draugi, kas šajā procesā bija klāt, un viennozīmīgi tas bija ģimeni satuvinošs pasākums. Tas bija jautri, bet vienlaikus arī nopietni un nozīmīgi. Tiešām jauki!

Autore: Malvīne Mennika

Varbūt arī tev ir interesants stāsts par kristībām vai krustabām? Atsūti to, nospiežot pogu: Iesūtīt savu rakstu!