Ēdinātāji brīvpusdienās skolēniem mazāk dod piena produktus. Vienkārši nepietiekot naudas

 18. oktobris 2017 11:45 Ziņa

1,42 eiro dienā – tādu summu valsts atvēl viena sākumskolas skolēna pusdienām. Izglītības iestāžu ēdinātāji norāda, ka finansējums, ko piešķir, lai nodrošinātu bezmaksas ēdināšanu sākumskolas skolēniem, ir nepietiekams.Foto: Shutterstock.com

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija lēš, ka, lai varētu segt visas ar ēdināšanu saistītās izmaksas, valstij par bērnu dienā piešķirt vajadzētu 2,20 eiro (bez PVN).


 

Cenas kāpj, un pienācis laiks pārskatīt brīvpusdienām atvēlēto finansējumu. Uzraugošais dienests novērojis, ka dārdzības dēļ cietusi ēdiena daudzveidība. Augot piena produktu cenām, pieaug arī to uzņēmēju skaits, kuri pārkāpj noteikumus un ēdienkartē piena produktus vairs neiekļauj nepieciešamajā daudzumā. 

Mālpils novada vidusskolā šodien pusdienās griķi ar gulaša mērci un salāti, bet saldajā – rīsu biezputra ar ogu ķīseli, kā arī ābols. Mālpils skolēniem pusdienas gatavo SIA “Aniva”, kuras valdes locekle atzīst – daudzveidīgi, garšīgi un atbilstoši noteikumiem, tās pagatavot nav viegli.

 

Mālpils pašvaldība par sākumskolas skolēnu ēdināšanu papildus nepiemaksā. Tāpat arī daudzviet citur par šo summu ēdinātājiem bez pašvaldības atbalsta jāmaksā darbinieku algas, jāapmaksā komunālie rēķini un jāiepērk iekārtas virtuvei.

Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) vērojumi gan liecina, ka reizēm uzņēmēji nevar iegādāties ne vien tos produktus, kurus gribētos, bet arī tos, kurus vajadzētu nodrošināt pēc normatīvajiem aktiem.


"Praktiski ar šādu cenu mēs nevaram nodrošināt ne kvalificētu darbaspēku, jo mums nav tik daudz naudas, lai mēs maksātu, jo praktiski darbaspēka izmaksas ir nozarē palielinājušās par 100%, dubultojušās, ne arī varam zaļos produktus iepirkt tik, cik mēs gribētu," sacīja Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāve Ilona Dreimane.
 
Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) vērojumi gan liecina, ka reizēm uzņēmēji nevar iegādāties ne vien tos produktus, kurus gribētos, bet arī tos, kurus vajadzētu nodrošināt pēc normatīvajiem aktiem.

 

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija lēš, ka, lai varētu segt visas ar ēdināšanu saistītās izmaksas, valstij par bērnu dienā piešķirt vajadzētu 2,20 eiro (bez PVN). Visās pašvaldībās gan situācija nav vienāda. Rīgā iepirkumos pretendē pat uzņēmumi, kas spēj nodrošināt zemākas izmaksas nekā paredz valsts finansējums.
"Tā pretruna ir tāda, ka izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijā ir uzņēmumi, kas piedalās iepirkumā. Līdz ar to faktiski, no vienas puses, viņu piedāvājums iepirkumā ir pretrunā ar šo viņu prasību paaugstināt cenu," sacīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Kristīne Graudumniece.


Vienlaikus gan departamentā atzīst, ka uzņēmums, kas ēdina bērnus lielā skolā vai vairākās lielās skolās, iepērk vairāk produktu un tāpēc izmaksas ir zemākas. Savukārt ēdinātāju asociācijā norāda, ka uzņēmēji spiesti prasīt mazāk, lai sīvajā konkurencē uzvarētu  konkursos. Atbildīgā ministrija nav pārliecināta, ka tas vajadzīgs, bet finansējuma palielināšanu sola izskatīt.

 

Avots: www.lsm.lv
0 Pievienot komentāru

Kategorijas