Jāņu svinēšana pilsētā: rituāli, rotāšanās, ugunskura kurināšana

 21. jūnijs 2019 7:40 Raksts

Ierasts Jāņu brīvdienās doties kaut kur ārpus pilsētas – apciemot radus vai draugus vai arī kādā meža ielokā uzsliet teltis un sakurt ugunskuru. 


Foto: Shutterstock.com


Ierasts Jāņu brīvdienās doties kaut kur ārpus pilsētas – apciemot radus vai draugus vai arī kādā meža ielokā uzsliet teltis un sakurt ugunskuru. Taču ne visiem ir lauki, kur pavadīt saulgriežu laiku, vai arī šajā gadā vienkārši gribas palikt pilsētā. Kā īpaši Jāņus nosvinēt starp mājām un mašīnām?


Gājiens uz zāļu tirdziņu
Ik gadu pilsētās notiek zāļu tirdziņi, kuros var iegādāties ne tikai pļavas puķes un jau uzvītus vainagus, bet arī alu, sieru, pīrāgus un latviskā stilistikā darinātas rotaslietas, apģērbu un greznumpriekšmetus. Jāņu sajūtas meklēšanas procesā noteikti var doties uz šiem tirdziņiem arī tad, ja nav plānoti pirkumi, jo tirgus laukumos parasti notiek arī dažādas tematiskas atrakcijas, kurās var piedalīties visa ģimene – apdziedāšanās, vainagu vīšanas darbnīcas, kārumu degustācijas. Te var satikt arī līdzīgi domājošos, ar kuriem aprunāties, kā arī var kavēties sarunās ar dažādu arodu meistariem. Ik gadu Zāļu tirgus notiek Rīgā Doma laukumā, Jelgavā, Rēzeknē, Liepājā, Ventspilī un citviet visā Latvijā. Pasākumu norises vietas var meklēt http://kurp.es vai http://www.latvia.travel/lv

 

Meiju gādāšana un mājas rotāšana
Arī tad, ja esat nolēmuši palikt pilsētā, ļoti svarīgs elements saulgriežu noskaņas radīšanai ir mājokļa rotāšana. Senākos laikos ik mājā nesa meijas, ko salika istabu stūros, kā arī vija ziedu un ozolzaru vainagus, ar ko rotāja durvju un logu aplodas. Līdzīgi var rīkoties arī pilsētā, vainagu piestiprinot arī pie daudzdzīvokļu mājas ārdurvīm. Ja laika ir mazāk, meijas un ziedus varat iegādāties zāļu tirdziņos, taču, ja sanāk, varat doties ārpus pilsētas, kur nepieciešamo varat sarūpēt paši. Vien jāatceras, ka mežā un pļavās nedrīkst plūkt visu pēc kārtas. Lietotne “My Garden Answers” palīdzēs atpazīt tos augus, kuriem jāpaliek pļavā.

 

Jāņu koncerta baudīšana
Jāņi pilsētā dažkārt var būt labākā izvēle, jo pilsētu pašvaldības ik gadu rūpējas par to, lai iedzīvotāji varētu baudīt skaistus koncertus. Arī šogad Rīgā kopīga līgošana notiks krastmalā, kā arī Dzegužkalnā. Lielais Līgo koncerts notiks Dobelē. Teātra izrādes vērošana un zaļumballe plānota arī Ventspilī, Liepājā un citās lielajās un mazajās pilsētās. 

 

Pikniks skaistā pilsētas vietā
Ja nevēlaties Līgo pavadīt un Jāņus sagaidīt lielā burzmā, tad varat rīkot savus mazos svētkus kādā no pilsētas parkiem un atpūtas vietām. Ja runājam par galvaspilsētu, tad te ir daudzas skaistu vietuas, kur sarīkot savu svētku pikniku – Ziedoņdārzs, Mežaparks, Lucavsala, Māras dīķis, Grīziņkalns un citas vietas. Skaistas parki, kuros patīkami uzkavēties, ir arī citās Latvijas pilsētās. 

 

Jāņu pelde
Folklorā sacīts, ka jaunais saules gada cikls jāsagaida tīram - pēc pusnakts bija plikam jāmazgājas rasā, ezerā vai upē. Arī esot pilsētā šo tradīciju ir iespējams realizēt, jo teju katra pašvaldība ir iekārtojusi piemērotu peldvietu. Nakts pelde noteikti iepriecinās ģimenes mazākos locekļus, jo viņi, visticamāk, pieraduši ūdens priekus baudīt dienas gaišajā laikā. Vecākiem jāatceras, ka peldēties nedrīkst alkohola reibumā. Ja Jāņu miestiņš baudīts, tad varbūt pietiks ar pastaigu gar upi un sejas nomazgāšanu tekošajā ūdenī. 

 

Vainaga palaišana upē
Kad esat pie upes vai ezera, varat īstenot vēl kādu Jāņu nakts tradīciju – mest ūdenī uzvītos ziedu vainagus. Ticējums saka, ja vainagi saskaras, neprecētā meita drīzumā izies pie vīra. Taču varat rituālam piešķirt savu jēgu – reizē ar vainagu upe aiznes rūpes un raizes. Tā vietā stāsies baltas un līksmas dienas. Vainagus var mest arī koku zaros. Kurš vaiņags uz pirmo sviedienu pakaras zaros, tā meita pašu gadu izies tautās. Cik reizes vainags nokrīt – tik gadi vēl jāgaida!


Ugunskura un grila kurināšana
Kas būtu īsti Jāņi bez ugunskura. Ikdienā Rīgā ugunskurus kurināt nedrīkst, izņemot speciālas ugunskuru vietas. Taču valsts svētkos šis aizliegums nav spēkā. Tomēr tas nenozīmē, ka ugunskurus drīkst ierīkot jebkur, jo tik un tā pastāv ierobežojums, ka nedrīkst bojāt apstādījumus, kā arī tas, ka jāievēro ugunsdrošības noteikumi. Līdz ar to, ja nama pagalmā ir zālājs, tad tā vidū ugunskuru ierīkot nedrīkst, jo neizbēgami tas bojās apstādījumus (zālāju), tāpat arī Rīgas parkos šāda iespēja nebūs. Līdz ar to ugunskurus namu pagalmos var kurināt tikai tad, ja tajā vietā ir attiecīgs segums vai vienkārši speciāli ierīkota ugunskura vieta. Tāpat ugunskurus pagalmos var kurināt speciālās konstrukcijās, piemēram, liela izmēra grilos.

 

Lai koši un priecīgi svētki!