Kā runāt ar bērniem par seksualitāti 1

 27. novembris 2008 11:10 Raksts

Bērniem ir jāpārzina savs ķermenis un jāizprot sava seksualitāte, tāpēc rodas jautājums: kā saprast, kad pienācis īstais brīdis, lai ar bērnu aprunātos par seksualitāti?Foto: mammamuntetiem.lv


Daudziem bērniem vecumā no diviem līdz pieciem gadiem rodas dabiska ziņkāre par savu augumu, ko viņi ar lielu aizrautību pēta, turklāt nereti daudz nevainīgāk, nekā vecākiem šķiet, skatoties no malas.
Seksualitātes iepazīšana notiek pakāpeniski. Daudzi eksperti ir vienisprātis — īstais vecums, kad runāt ar bērnu par seksualitāti, ir tas, kurā bērns sāk uzdot jautājumus. Mēģiniet atbildēt pēc iespējas vienkāršāk un godīgāk. Var gadīties, ka bērns ir iemācījies un lieto vārdus, kuru patieso nozīmi neizprot. Ja atvase pārsteidz tevi nesagatavotu un atbilde acumirklī nenāk prātā, pasaki bērnam, ka labprāt atbildētu uz šo jautājumu, taču tev vispirms vajadzīgs brīdis pārdomām.

Jāsaglabā pieaugušā tiesības uz privātumu
Bērniem jāmāca izjust personiskās un cieņas robežas. Tas, ko uzskata par „normālu”, katrā ģimenē var būt atšķirīgi. Bērna ziņkāre ir jārespektē, saglabājot pieaugušā tiesības uz privātumu. Vēlams paskaidrot vārdiski, nevis ļaujot aplūkot vai aizskart intīmas ķermeņa vietas. Tā, piemēram, ja trīsgadīgā meita ieinteresēti seko tētim uz tualeti, viņš mierīgā balsī paskaidro: „Es saprotu, ka tu vēlies mani vērot, taču es labprāt tualeti izmantotu vienatnē. Ja tev ir kādi jautājumi, es uz tiem mīļuprāt atbildēšu, kad būšu nokārtojis savas dabiskās vajadzības.” (Un atkal — intimitātes līmenis un izvēlētās valodas lietojums katrā ģimenē būs atšķirīgs.)

 

Daudzus pirmskolas vecuma bērnus musina divi jautājumi: kā bērni mammas puncī aug, un kā viņi tiek no tā laukā. Uzmanies, lai pārāk ātri neizstāstītu bērnam pārāk daudz. Nevajag acumirklī izplūst garos un sarežģītos paskaidrojumos.


Daudzus pirmskolas vecuma bērnus musina divi jautājumi: kā bērni mammas puncī aug, un kā viņi tiek no tā laukā. Uzmanies, lai pārāk ātri neizstāstītu bērnam pārāk daudz. Nevajag acumirklī izplūst garos un sarežģītos paskaidrojumos vai iegrimt fizioloģiskās detaļās, jo tas var bērnus samulsināt vai izraisīt nepatīkamas izjūtas. „Kad mana četrgadīgā meita pajautāja, kā rodas bērni, es izstāstīju, ka bērniņš izaug siltā, īpašā vietā mammas ķermenī,” pieredzē dalās Agita. Meita mammai neuzdeva papildu jautājumus. Šajā brīdī Agitas atbilde bija pietiekami plaša. Papildu informāciju varēs sniegt vienmēr. Sākumā pietiek ar godīgu un kodolīgu atbildi.

Kā runāt par dzimumorgāniem
Iemāci bērnam īstos vārdus, ar kuriem apzīmē dzimumorgānus. Runā par šīm ķermeņa daļām tāpat kā par jebkuru citu ķermeņa daļu. Piemēram, vannā bērnu itin ikdienišķi var palūgt parādīt, kur ir viņa roka, acis, galva, deguns, penis, auss vai puncītis.

 

Runājot ar bērnu par seksu, mēģini saglabāt tādu pašu toni, kādā tu pārrunā citas ikdienišķas lietas. Bērnam jāzina, ka par intīmām lietām iespējams aprunāties bez kaunināšanas un izsmiešanas.


Ja atver istabas durvis un pieķer divus izģērbušos resgaļus spēlējam dakteros, saglabā nosvērtību. Piemēram: „Es redzu, ka jūs spēlējat dakteros. Acīmredzot jums ir kādi jautājumi par savu ķermeni. Apģērbieties, un es tūdaļ atbildēšu uz jūsu jautājumiem, pirms ejat pagalmā spēlēties.” (Tādējādi vēršot bērnu uzmanību uz citām fiziskām aktivitātēm.) Ja otrs bērns bijis ciemos, pastāsti viņa vecākiem, ka bērni spēlējuši dakteros, lai arī šajā ģimenē vecāki ar bērnu aprunātos par viņam aktuāliem jautājumiem.
Runājot ar bērnu par seksu, mēģini saglabāt tādu pašu toni, kādā tu pārrunā citas ikdienišķas lietas. Bērnam jāzina, ka par intīmām lietām iespējams aprunāties bez kaunināšanas un izsmiešanas. Tas radīs savstarpēju uzticēšanos un cieņu, kas palīdzēs veidot jūsu turpmākās savstarpējās attiecības.

Konsultēja Arturs Šulcs, seksologs, tālr.: 26623152
1 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas