Foto: Mammamuntetiem.lv


Špakteļu veidi un pielietojums 2

 26. maijs 2009 17:00 Raksts

Špaktele ir pēdējā virsmu sagatavošanas kārta, kas virsmai piešķir gludumu un virs kuras var klāt pēdējo apdares materiālu - tapetes, krāsu u.c.Sausās un gatavās špakteles
Iespējams iegādāties gan sausos špakteļu maisījumus maisos, gan jau gatavas špakteļmasas.
katram no šiem veidiem ir savas priekšrocības un savi trūkumi. Sausās špakteles ir salīdzinoši Ietākas, savukārt gatavās špakteļmasas ir ērtākas un ātrākas darbā - tās nav nepieciešams sajaukt, tādējādi ietaupīsies laiks; nav iespējams arī kļūdīties ūdens un maisījuma proporcijās; ērti, ka atvērto spaini pēc darba var aiztaisīt un atstāt citam lietošanas reizēm, kas nebūs iespējams ar sajauktu sauso špakteles masu, jo tā sacietēs.

Špakteles dažādām virsmām
Visi ražotāji piedāvā vairāku veidu špakteles, kas paredzētas dažādām virsmām - populārākās un zināmākas ir špakteles sienām un griestiem, špakteles kokam, metālam, mitrām telpām un špakteles grīdām. Tāpat špakteles mēdz būt no dažāda rupjuma graudiem - rupjākas piemērotas lielāku robu un nelīdzenumu aizdarīšanai, smalkākas nobeiguma kārtas gludumam, universālākas ir vidēja rupjuma frakciju špakteles, kas noder dažāda veida špaktelēšanas darbiem, piemēram, pašu remontējamā dzīvoklī.

Meklējot kokam piemērotu špakteli, uz iepakojuma noskaidrojiet tās toni (īpaši svarīgi tas ir, ja koks beigās tiks lakots), lai špaktele neizceltos uz koksnes fona.

Mitrās telpās, piemērāmi vannas istabā, ieteicams izmantot mitrumizturīgus materiālus, tostarp arī špakteli, lai tā mitruma ietekmē nezaudētu formu. Meklējot kokam piemērotu špakteli, uz iepakojuma noskaidrojiet tās toni (īpaši svarīgi tas ir, ja koks beigās tiks lakots), lai špaktele neizceltos uz koksnes fona. Profesionāļiem, kas darbojas lielos apjomos, noderēs ar špaktelēšanas mašīnu iestrādājamas špakteles.

Špakteles patēriņš
Špakteļmasas patēriņš ir visnotaļ grūti aprēķināms. Tas atkarīgs kvalitātes. Ir daži standarta gadījumi, kuros špakteļtepes patēriņš tomēr būs aptuveni prognozējams:
ja normālas kvalitātes sienu vēlas noklāt pilnībā, lai tā būtu gluda, jārēķinās, ka špakteli nav iespējams uzklāt plānāk nekā 0.5 mm slānī - līdz ar to uz vienu kvadrātmetru virsmas tiks patērēts puslitrs spakteļmasas;
ģipškartona šuvju aizpildīšanai (špaktelējot ar lentu un 2 kārtās) nepieciešami aptuveni 0,3 litri uz vienu tekošo sienas vai griestu kvadrātmetru.

Špaktelēšanas ABC
Pirms špaktelēšanas pamatne noteikti jāattīra no dažādiem sīkiem netīrumiem, ta nedrīkst but ari eļļaina, mitra vai ar birstošam frakcijām. Virsmas negludumi nav ieteicami dziļāki par 10 mm (lielākoties finansiālu apsvērumu dēļ).
Sausās špakteles pirms darba ir jāsajauc atbilstoši norādēm uz iepakojuma, gatavās masas nav nepieciešams maisīt vai atšķaidīt, tas ir gatavas lietošanai.
Špakteles uzklāšana uz virsmas iespējama manuāli ar špakteļlāpstiņu vai mehāniski - ar špaktelejamās mašīnas palīdzību.

Pirms špaktelēšanas pamatne noteikti jāattīra no dažādiem sīkiem netīrumiem, ta nedrīkst but ari eļļaina, mitra vai ar birstošam frakcijām.

Jebkurā gadījumā jāielāgo, ka špaktelēšanas darbus nav ieteicams veikt zemā gaisa temperatūrā, citādi masa būs cieta un grūti klājama. Gadījumā, ja izmantojat špakteļlāpstiņu, ar lāpstiņu jāņem neliels daudzums masas un jāklāj uz sagatavotās virsmas, izvelkot špakteles slāni ne vairāk kā 0,5-3 milimetru biezuma. Abos gadījumos pēc špakteļmasas sacietēšanas un izžūšanas virsmu noteikti nepieciešams slīpēt, lai izlīdzinātu nelielos graudu negludumus. Pēc slīpēšanas virsma ir gatava tālākai apstrādei.

Padomi
Iegādājoties špakteli, iegūstiet iespējami daudz informācijas par tās izstrādi, jo dažādiem špakteļu veidiem var būt nedaudz atšķirīgi ieklāšanas principi.
Samaisītu sauso maisījumu jāizstrādā norādītajā laikā, pretējā gadījumā tas būs sacietējis. Ja tomēr darbus nepieciešams atlikt, sagatavotas masas uzglabāšanas laiku var nedaudz paildzināt, gatavo masu kopā ar trauku ievietojot polietilēna maisā un aizsienot to, tādējādi aizkavējot gaisa piekļuvi.
Strādājot ar gatavo špakteļmasu, virsmu pēc tam pirms krāsošanas nav nepieciešams gruntēt.
Arī pirms tapešu līmēšanas špaktelēšana jāveic pietiekami rūpīgi, jo negludumi vēlāk var izspiesties un radīt nepievilcīgu izskatu. īpaši būtiski tas ir, ja izmantojat spīdīgas, platas
tapetes, savukārt raupju tapešu pamatnē var izmantot arī špakteli ar salīdzinoši lielākiem graudiem. Ģipškartona lokšņu konstrukcijas jāšpaktelē ne tikai tādēļ, ka tas nepieciešams vizuālajam iespaidam. Špaktelējot konstrukcijas tiek noblīvētas, tādējādi paaugstinot ugunsdrošības un skaņas izolācijas īpašības.

Zināšanai

  • Špakteles ir smalkgraudaina nobeiguma līdzinātāja masa, kas pielietojama sausās vai mitrās telpās, atsevišķi veidi arī āra darbos.
  • Lielākoties špakteles ir ātri un viegli izstrādājamas, tvaiku caurlaidīgas un elpojošas (ne vienmēr), tām jābūt labai saķeres spējai.
  • Špakteles ir dārgāks materiāls nekā apmetums, taču tām ir paredzēts salīdzinoši daudz mazāks patēriņš (parasti klāj 0,5-3 mm biezumā).

 

Materiālu sagatavoja: Linda Tunte, žurnāls Mūsmājas, 162/2007

www.musmajas.lv


 
2 Pievienot komentāru

Saistītie raksti


Kategorijas