Celiņš, kas ved uz mājām

 26. maijs 2009 17:00 Raksts

Ceļš, kas ved uz zemi laimīgo, uz mājām, šķiet īpaši mīļš un nozīmīgs. Šobrīd pastāv vairāki veidi un materiāli, kā risināt celiņu tēmu piemājas teritorijā. Speciālisti vienlīdz labi novērtē visus seguma veidus.Foto: mammamuntetiem.lv


Lai arī celiņu ierīkošanā daudz domājam par to vizuālo iespaidu, galvenā funkcija tomēr ir ērtas pārvietošanās nodrošināšana jebkurā gadalaikā.

Dabīgā akmens celiņi
Dārza ainavas ierīkošana turpinās akmens bums. Akmens tiek izmantots kā dekoratīvs dārza elements - kāpņu pakāpieni, papildinājums strūklakām un ari celiņu segums. Pēc savrupnama īpašnieka gaumes dārza iekārtošanai lielākoties izmanto dolomītu, šūnakmeni, marmoru un granītu. Protams, precīzi viens otram vienādi veidoti dabīga akmens bruģa kluči būs daudzkārt dārgāki nekā cits citam blakus celiņa veidošanā salikti dabīgie laukakmeņi. Lielākie plusi, izvēloties akmeni, ir vizuālais izskats un neierobežotais kalpošanas laiks.

Bruģa celiņi
Bruģis šobrīd ir starp populārākajiem piemājas celiņu seguma materiāliem, jo piesaista ar plašajām vizuālajām iespējām, ērto ieklāšanu, samērīgo cenu un praktiskumu. Visplašāk izmantotie ir betona, granīta un klinkeru bruģakmeņi. Nodiluma pakāpe visiem šiem bruģa veidiem ir līdzīga.

Būtiska ir celiņu plānošana, lai vēlāk ekspluatācijas laikā staigātājiem nerastos vēlme kaut kur doties pa taisno un netiktu izbradāts dārzs.

Slidenākais no šiem materiāliem ir granīts. Gājēju ceļiem izmanto 6-8 cm biezu bruģakmeni, vieglajam transportam ar epizodisku smago transportu -8 cm, smagajam transportam -10-12 cm. Segums ekspluatācijā nedaudz sēžas, kas jāņem vērā, ieklājot un plānojot tā augstumu.

Irdenie segumi
Šie ir vislētākie un biežāk sastopamie celiņi. Ērti, ja nevarat un negribat celiņa ierīkošanai iztērēt daudz laika un līdzekļu, irdeno celiņu var izveidot jebkura vietā, neatkarīgi no virsmas reljefa un pamatnes sastāva. Pie irdenajiem celiņiem pieskaitāmi zāģu skaidu, sasmalcinātu koka mizu, grants, granīta vai dolomīta šķembu, jūras akmeņu un citu sīku beramu materiālu segumi. Irdenie segumi populāri ir lauku mājās, tie labi piemēroti nelielas noslodzes takām un ceļiem, spēļu un sporta laukumiem. Galvenais šo celiņu trūkums ir pastiprinātas kopšanas nepieciešamība ekspluatācijas laika celiņos var augt nezāle, no tiem būs grūti iztīrīt netīrumus un uzirdināt; šāds celiņš var nedaudz iznēsāties.

Citi celiņi
Mūsdienās popularitāti ievērojami zaudējuši monolītie celiņi, piemājas teritorijām tos izvēlas reti - tie ir viengabalaini asfalta vai betona klājumi. Sarežģīti, ka to ieklāšanai nepieciešama speciāla būvtehnika un zinoši speciālisti. Priekšrocība gan būs pamanāma ekspluatācijas laikā - šādi celiņi ir viegli kopjami visos gadalaikos.
Īstens padomju laika līderis celiņu segumu jomā ir betona plākšņu celiņi - joprojām daudzviet manāmi šie pelēkie betona kvadrāti uz celiņiem. Lai ari vecie plākšņu celiņi nereti ir zaudējuši tonnu un apauguši ar nezālēm, jāatzīst, ka Šim segumam piemīt arī virkne priekšrocību - vienkārša ieklāšana, ērta kopšana un nepieciešamības gadījumā problēmas nesagādās labošana. Krāsu un tonnu iespējas gan ir visai ierobežotas.

Pie irdenajiem celiņiem pieskaitāmi zāģu skaidu, sasmalcinātu koka mizu, grants, granīta vai dolomīta šķembu, jūras akmeņu un citu sīku beramu materiālu segumi.

Vēl ne pārāk bieži pamanāmas, taču tirgu pieejamas ir sala un mitruma izturīgas Bizes, kas piemērotas kāpnēm, āra laukumiem un ari celiņiem. Pateicoties daudzajām labajām īpašībām, arī šo flīžu cenas ir atbilstošas. Celiņiem tiek izmantotas akmens masas flīzes vai īpaši izturīgas keramiskās flīzes. Ieklāšana un ekspluatācija līdzīgi kā betona plāksnēm ir ērta.
Ja veidojat dārzu iespējami neskartu un tuvu dabai, iespējams, celiņus pat nav nepieciešams speciāli izveidot. Piemājas zālienā tie laika gaitā iestaigāsies paši, vedot uz vietām, kas ēkas iemītniekiem ir būtiskas.

Koka celiņi
Praktiski visos būvniecības un labiekārtošanas darbos tiek izmantots koks, ari celiņiem šis ir piemērots segums. Ir vairāki varianti, kā veidot koka celiņa segumu, piemēram, kā koka bruģi no apaļiem vai stūrainiem elementiem vai kā koka dēlīšu klājumu, jebkurā gadījumā jāatceras par koka īpašībām - laika apstākļu ietekmē tas var bojāties, tāpēc pirms klāšanas kokmateriāls noteikti jāapstrādā ar spēcīgiem koksnes apstrādes līdzekļiem, jo materiāls atradīsies tiešā saskarē ar zemi un mitrumu. Koksnes pārklājumu vajadzēs atjaunot arī ekspluatācijas laikā. Celiņiem piemērotāki ir skuju koku elementi, jo tie ir izturīgāki pret mainīgiem laika apstākļiem.

Zināšanai
Būtiska ir celiņu plānošana, lai vēlāk ekspluatācijas laikā staigātājiem nerastos vēlme kaut kur doties pa taisno un netiktu izbradāts dārzs. Prātojot par ērtākajiem celiņu virzieniem un skaitu, izvērtējiet, kuri ir būtiskākie punkti, uz kuriem būs nepieciešams pārvietoties, un izvēlieties iespējami taisnākās līnijas, lai savienotu šos punktus.
Celiņiem ieteicams iespējami maz līkumu un pagriezienu. Ja pagriezieni tomēr nepieciešami, veidojiet tos 90 grādu leņķī un platākus - lai pārvietošanās būtu ērta.
Vienam gājējam piemērota ir 60-70 cm plata taciņa, taču, ja tā paredzēta vienlaicīgai kustībai abos virzienos - 120-150 cm -platāku jāveido galveno celiņu, kas ved no ieejas vārtiem/piebrauktuves uz mājas durvīm.
Svarīgi atcerēties celiņus veidot nedaudz slīpi gan attiecībā pret ēku. gan pret paša celiņa vidu - jāpanāk, lai uz celiņa un pie mājas nekrātos lietus ūdens.
Lai celiņi būtu stabili, jāveido pietiekami stingra pamatne.

Materiālu sagatavoja: Linda Tunte, žurnāls Mūsmājas, 162/2007

www.musmajas.lv
0 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas