Pārvietojies ar velosipēdu droši!

 21. maijs 2009 9:00 Raksts

Šobrīd, kad ekonomisko grūtību laikā cilvēki pilnīgi vai daļēji atsakās no braukšanas ar automobili, satiksmes plūsmā parādās arvien vairāk riteņbraucēju. Kā liecina Ceļu policijas dati, no gada sākuma par Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem riteņbraucējiem ir sastādīti 1 295 protokoli, kas ir gandrīz par 500 pārkāpumiem vairāk nekā šajā periodā 2008. gadā. Neuzmanības dēļ satiksmes negadījumos cietuši 65 riteņbraucēji, miesas bojājumus guvuši 40, bet bojā gājuši divi. Lai izglītotu riteņbraucējus un pārējos satiksmes dalībniekus, un mudinātu viņus ievērot drošas braukšanas principus, Drošas Braukšanas Skola (DBS) uzsāk informatīvu akciju „Drošas riteņbraukšanas ABC”.Akcijas ietvaros ir izanalizēta Rīgas satiksmes plūsma, izveidoti droši riteņbraukšanas maršruti un sagatavoti informējoši video komentāri ar rīcības plāniem bīstamajās maršrutu vietās. Ekspertu padomi, video, kartes un drošas riteņbraukšanas konkurss atrodams Drošas riteņbraukšanas ABC sadaļā portālā delfi.lv.

„Rīgā nav ļoti daudz veloceliņu, un riteņbraucēji pārsvarā pārvietojās pa ielām un ietvēm, kas bieži apdraud viņus pašus, gājējus un provocē autovadītājus. Lai gan pārvietošanās ar velosipēdu kļūst ar vien populārāka, mūsu novērojumi liecina, ka vairums riteņbraucēju nezina Ceļu satiksmes noteikumus un neievēro drošas braukšanas principus. Iesaku ikvienam riteņbraucējam iepazīties ar Drošas riteņbraukšanas ABC un padarīt Rīgu par drošu vietu ikvienam satiksmes dalībniekam,” stāsta Artūrs Priednieks, DBS apmācību direktors.

Drošas riteņbraukšanas ABC
1.    Jāatkārto ceļu satiksmes noteikumi.
2.    Jāpārbauda velosipēda tehnisko kārtību.
3.    Jālieto lampas un/vai gaismu atstarojošus elementus.
4.    Jāvelk ķiveri.
5.    Jāizvēlas piemērotu ātrumu.
6.    Jāinformē citus, kad nogriezies vai manevrē.
7.    Jāpārliecinās par savu drošību - skatiens pa kreisi, pa labi un atpakaļ.
8.    Braucot jākoncentrējas uz ceļu.
9.    Jāturas pēc iespējas tuvāk ceļa labajai malai.
10.  Jāievēro taisnvirziena kustību.

Akcijas ietvaros tiks pievērsta uzmanība ne tikai riteņbraucēju drošības aspektiem, bet arī paša transporta līdzekļa drošībai. Policijas apkopotā informācija liecina, ka Rīgā arvien populārākas kļūst velosipēdu zādzības. No gada sākuma policijā reģistrēti vairāk nekā tūkstoš velosipēdu zagšanas gadījumi, savukārt pēdējo 15 dienu laikā vien nozagti 125 velosipēdi.

Pasaules pieredze rāda, ka, attīstoties drošas riteņbraukšanas kultūrai, pilsētās ievērojami uzlabojas gaisa kvalitāte un mazinās sastrēgumi.

Viens no akcijas mērķiem ir mudināt cilvēkus izvēlēties velosipēdu kā sezonas transporta līdzekli, jo, ievērojot drošas braukšanas principus, tas ir ne tikai veselīgi, bet arī videi draudzīgi. Pasaules pieredze rāda, ka, attīstoties drošas riteņbraukšanas kultūrai, pilsētās ievērojami uzlabojas gaisa kvalitāte un mazinās sastrēgumi. Dānijas galvaspilsēta Kopenhāgena par velosipēdu metropoli kļuva tieši ekonomisko grūtību laikā 20. gadsimta 70.-tajos gados.

„Riteņbraucējus Rīgā  mēdz nostādīt ekstrēmistu lomā un nereti velobraucējiem vajadzīgas īpašas iemaņas un veiklība, lai veiksmīgi un droši piedalītos pilsētas satiksmē. Tādēļ  aicinām  ieklausīties Drošas riteņbraukšanas ABC , kas  ļaus izbaudīt kustību prieku daudziem rīdziniekiem, darīs Rīgas ielas drošākas un zaļākas  un  arī uzlabos gaisa kvalitāti.  Turpinot aktīvi strādāt zaļo ideju atbalstīšanas stratēģijas ietvaros, lai popularizētu drošas velobraukšanas kultūru Rīgā,  „Swedbank” sadarbojoties ar augstskolām ir sarūpējusi  drošas velostāvvietas pie vairāku augstskolu fakultātēm,” informē Līva Dzirniece, „Swedbank“ jauniešu segmenta vadītāja.

Šogad Rīgas domes attīstības plānā paredzēts izbūvēt četrus jaunus velosipēdu celiņus; līdzīgi projekti paredzēti arī turpmākajos gados. 

Materiāls tapis sadarbībā ar Drošas braukšanas skolu
 
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti


Kategorijas