Ar ko ūdens radībās ir īpašs 3

 18. maijs 2009 14:00 Raksts

Dzemdībās ūdens mazina sāpju izjūtu, jo palīdz tiešā, fizikālā veidā. Turklāt uz sauszemes reti var sasniegt tādu ķermeņa un prāta vienotību kā ūdenī, arī tas it kā apmāna sāpju slieksni.Vai, ieejot vannā, tu vari uz sevi tā kārtīgi sadusmoties? Diez vai. Ūdens tevi apņem, nomierina un ievirza domas labvēlīgākā gaisotnē. Atslābst tavi iekšējie audi un muskuļi, un stresa hormoni neiedarbojas tik spēcīgi.

Ūdens kā masieris
Turklāt ūdens atslābinoši iedarbojas uz placentu, bērniņam var vairāk pieplūst barības vielas, kas ir ļoti nepieciešamas izstumšanas periodā, un viņa smadzenes darbojas saudzējošākā režīmā. Proti, salīdzinājumā ar sauszemes dzemdībām ūdenī par 30 līdz 40% samazinās spiediens uz bērna galviņu izstumšanas laikā, un viņam ir vieglāk pārvarēt atmosfēras spiedienu.

Ūdens sniedz sajūtas, kas līdzvērtīgas tam, it kā tev sniegtu tūkstoš pieskārienu — neviens palīgs ar masāžām to nevarēs sniegt. Ūdens to paveic maigi un saudzīgi, labvēlīgi iedarbojoties uz receptoriem.

Ūdens sniedz sajūtas, kas līdzvērtīgas tam, it kā tev sniegtu tūkstoš pieskārienu — neviens palīgs ar masāžām to nevarēs sniegt. Ūdens to paveic maigi un saudzīgi, labvēlīgi iedarbojoties uz receptoriem. Savukārt cilvēkam ir tikai divas rokas...
Ūdens nedaudz paceļ mammu, neviens taču vannā neiekrīt kā akmens. Pēc sauszemes dzemdībām biežāk rodas tā saucamais pilno vēnu sindroms, proti, kājas kļūst smagas, vēnās pieplūst asinis un tādēļ ceļas asinsspiediens. Ūdenī nav spiešanās sajūtas uz vēnām un tādēļ asinsspiediens nepaaugstinās. Ja problēma ir pretēja — pārāk zems asinsspiediens, var iet vēsākā ūdenī, jo tas nedaudz sašaurina asinsvadus un normalizē asinsspiedienu.

Mazāka plīsumu iespējamība
Vēl ūdens paaugstina audu elastību un starpenes āda var labāk iestiepties, tai ir mazāka iespējamība ieplīst, neskatoties uz to, ka ūdenī izstumšanas periods norit ātrāk nekā uz sauszemes (tādā vidē ātrs izstumšanas periods rada lielāku risku rasties plīsumiem).

Izvēloties ūdensdzemdības slimnīcā, tev ir lielāka iespējamība, ka radībās neiejauksies. Dzemdes kakliņš radību sākumā ir pārāk ciets un neveras vaļā? Tā vietā, lai injicētu medikamentus spazmolītiķus (medikamentus, kas atslābina muskulatūru), pietiek kādu stundu pabūt ūdenī, un, ļoti iespējams, dzemdes kakliņš pats no sevis kļūs mīksts un viena iejaukšanās jau atkritīs. Ūdenī arī izbēgsi no starpenes iegriezuma un vakuumekstrakcijas, jo ūdenī tos nevar izmantot.

Ūdensdzedmībās intīmāka atmosfēra
Ūdensdzemdībās slimnīcā ir lielāka varbūtība, ka radības notiks intīmākā, klusākā gaisotnē — ar vecmāti un savu uzticamības personu. Pieņemot dzemdības ūdenī, vecmāte nevar pieskatīt vēl kādu citu dzemdētāju, tātad — uzmanība tiešām tiks tikai tev.

Interesanti, ka pēc ūdensdzemdībām mammas parasti nejūtas nogurušas. "Man neviena "ūdens mamma" slimnīcā nav pārvesta ar ratiem vai sēdratiem uz palātu," atklāj Aija Mikova, "viņas nejūtas nogurušas — pieceļas, it kā izkāpušas no kārtējās vannas, un noiet vēl diezgan lielu gabalu. Es vienmēr smejos: "Tā kā uz mājām gribas?" "Jā! Varētu iet arī mājās," atjoko mammas.Ūdensdzemdībās slimnīcā ir lielāka varbūtība, ka radības notiks intīmākā, klusākā gaisotnē — ar vecmāti un savu uzticamības personu. Pieņemot dzemdības ūdenī, vecmāte nevar pieskatīt vēl kādu citu dzemdētāju, tātad — uzmanība tiešām tiks tikai tev.

 

Sauszemes bērniņi, kuri pasaulē nāk ap 37. līdz 38. nedēļu, mēdz tā kā pastenēt, kliedziena vietā pavaidēt. Kaut dzimuši jau iznēsātā grūtniecībā, viņi ir līdz galam nenobrieduši, mazaktīvi. Viņu asinsvadiņiem, kas vēl ir trausli, atmosfēras spiediens uz sauszemes var būt pārāk spēcīgs, nekā tas būtu, dzimstot ūdenī, tādēļ var rasties nelieli asinsizplūdumi galvā, līdz ar to mazulis pavaid. "Ūdensdzemdībās neviens bērniņš, kurš nācis pasaulē 37. līdz 38. nedēļā, nav stenējis — tātad ūdens mazuļa asinsvadiņus ir pasargājis," novērojusi vecmāte.

Piemērotas „pēcķeizara” mazuļiem

Ūdensdzemdības ir ļoti piemērots veids, kā nākt pasaulē lieliem bērniem, kā arī "pēcķeizara" mazuļiem. Latvijā gan pieņemts pēc ķeizargrieziena dzemdībām parasti arī nākamo bērniņu pieņemt kā "ķeizaru". Ārzemēs ārstu un vecmāšu viedokļi par to, vai labāk nākamo bērnu dzemdēt vai veikt atkal ķeizargriezienu, atšķiras. Tomēr tur vairāk nekā Latvijā tiek piedāvātas izvēles iespējas dzemdēt mammai pašai<....>.

Verena Geisbūlere (Verena Geissbühler) un Jakobs Eberhards (Jakob Eberhard) Šveicē izpētījuši 2000 ūdensdzemdības dzemdību klīnikā Frauenfeldē (Frauenfeld) laikā no 1991. gada novembra līdz 1997. gada 21. maijam. Pētījumā iekļāva 5953 spontāni sākušās dzemdības, no kurām 2014 bija ūdensdzemdības, 1108 — tādas, kurās sievietes bērnu laida pasaulē uz dzemdību soliņa, un 2362 – uz dzemdību galda (netika iekļautas tās, kurās izmantota vakuumekstrakcija).


Noskaidrots, ka epiziotomiju bija nepieciešams izmantot tikai 12,8% dzemdētāju ūdenī, 27,7% gadījumu dzemdībās uz soliņa un 35,4% dzemdībās uz dzemdību galda. Neskatoties uz to, ka epiziotomijas rādītāji bija augstākie radībās uz galda, tajās arī 3. un 4. pakāpes plīsumu radītājs bija augstākais (4,1%). Ūdensdzemdībās mammām bija mazāks asins zudums, retāk lietoti pretsāpju līdzekļi, turklāt bija lielāka apmierinātība ar dzemdībām un labāki rādītāji bērniem pēc Apgares skalas. Ūdensdzemdībās netika novērotas biežākas jaundzimušo infekcijas. Starp izpētītajām ūdensdzemdībām nebija ūdens aspirācijas gadījumu vai kādu perinatālo komplikāciju ne mātei, ne bērnam, kas varētu būt radušies no ūdens.

Fragments no Lindas Rozenbahas grāmatas Gaidības un radības ar prieku nodaļas No ūdens ūdenī jeb ūdensdzemdības. Nodaļa tapusi sadarbībā ar vecmāti Aiju Mikovu.
Grāmata nopērkama grāmatnīcās. Tagad to var iegādāties arī www.davanas.draugiem.lv.

 
3 Pievienot komentāru

Kategorijas