Pasaules asins donoru dienas akcija Pie:dalies!

 12. maijs 2009 13:00 Ziņa

14. jūnijs — visā pasaulē kopš 2004. gada šo dienu kā svētku dienu atzīmē visi tie cilvēki, kas nesavtīgi ziedo asinis, lai glābtu kāda cita dzīvību. Šogad akcijas Pie:dalies! ietvaros tev ir iespēja īpaši palīdzēt arī priekšlaikus dzimušiem mazuļiem. Akciju atbalsta arī portāls mammam.lv/tetiem.lv.


Foto: Viktorija Kuprijanova, http://www.bernufoto.lv/

Piedaloties akcijā, tu palīdzēsi priekšlaikus dzimušiem mazuļiem.


Pasaules asins donoru dienu atzīmē apmēram 70 valstīs par godu Nobela prēmijas laureāta Karla Landšteinera, kurš atklāja ABO asins grupu sistēmu, dzimšanas dienai. Dažādās pasaules malās mediķi, labdarības organizāciju pārstāvji un brīvprātīgie rīko pasākumus par godu Pasaules asins donoru dienai, sveicot asins donorus un atgādinot sabiedrībai par šo vitāli svarīgo kustību. Šīs dienas mērķis ir pateikties daudzkārtējiem donoriem, kā arī piesaistīt kustībai jaunus donorus.


Sagaidot Pasaules asins donoru dienu, kas kārtējo gadu tradicionāli tiks svinēta 14. jūnijā, Valsts asinsdonoru centrs organizē īpašu akciju Pie:dalies!. Akcijas laikā, no 14. maija līdz 14. jūnijam, ziedojot asinis, visi donori tiek aicināti atsaukties šā gada Pasaules asins donoru dienas sauklim 100% bezatlīdzības donoru kustība, dāvinot* savu donora pusdienu kompensāciju (iespējams ziedot arī mazāku vai lielāku summu) Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai medicīnas aparatūras iegādei, kas nepieciešama mazo pacientu ārstēšanai.


Par atbalstu priekšlaicīgi dzimušiem bērniem

Katrs jaundzimušais vairāk vai mazāk pēc otrās dzīves dienas uz 10 līdz 15 dienām kļūst dzeltens. Dzelteno ādas nokrāsu rada netiešais bilirubīns, kas veidojas augļa hemoglobīna noārdīšanās rezultātā.

Augsts netiešais bilirubīns var radīt neatgriezenisku bojājumu jaundzimušā smadzenēs. Iespējamās sekas — bērns ar dzirdes, intelekta, kustību attīstības traucējumiem līdz bērnu cerebrālai triekai.

 

Kaitīgi daudz netiešais bilirubīns var veidoties pirmajā dzīves dienā, kad ir asins grupu nesaderība starp augli un māti. Augsts netiešais bilirubīns var radīt neatgriezenisku bojājumu jaundzimušā smadzenēs. Iespējamās sekas — bērns ar dzirdes, intelekta, kustību attīstības traucējumiem līdz bērnu cerebrālai triekai.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikā vidēji gadā ārstējas 340 gan laikā, gan priekšlaicīgi dzimuši bērni, no kuriem 70% gadījumos ir jāseko bilirubīna līmenim. Kontrolēt netiešā bilirubīna līmeni asinīs, tas nozīmē biežus, sāpīgus dūrienus, lai paņemtu nepieciešamo asins daudzumu bilirubīna analīzei.


Alternatīva ir neinvazīva bilirubīna kontrole ar bilirubinometru BiliChek.
Aptuvenā cena 2300 LVL + PVN.

Pie ādas pieliekot bilirubinometru, adatas vietā izmantojot noteikta garuma gaismas staru, tiek izmērīts bilirubīna līmenis. Ar BiliChek bilirubīna kontroli var izdarīt biežāk, nesāpīgi bērnam, bet ārstam tūlīt redzot atbildi ir iespēja nekavējoties uzsākt terapiju.

Netiešā bilirubīna neinvazīva neitralizācijas metode ir fototerapija ar BiliTx sistēmu, kas var aizstāt asins apmaiņas operāciju bilirubīna izvadīšanai.
Aptuvenā cena 2 300 LVL + PVN.

BiliTx sistēma ir gan zilo gaismu izstarojošo lampu, gan paneļu („segu”) apvienojums.
Bilirubinometri un fototerapijas iekārtas būtu liels ieguvums gan bērniem, gan mediķiem netiešās hiperbilirubinemijas noteikšanai un ārstēšanai.

„Atceramies gadījumu, kad četrus kg liels zēns uz mūsu slimnīcu tika pārvests pēc asins apmaiņas operācijas jau kā auglim, pēc piedzimšanas bija izdarītas vēl divas asins apmaiņas operācijas un šķita, ka mums būs jāveic trešā asins apmaiņa, taču pēc fototerapijas seansa, netiešā bilirubīna līmenis samazinājās un bērna veselībai kaitējums tika novērsts. Mēs būsim gandarīti, ja varēsim savlaicīgi un saudzīgi kontrolēt bērna stāvokli un palīdzēt ne vienam vien jaundzimušajam,” saka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas speciālisti.
 

Arī tie, kas nevar ziedot asinis, var palīdzēt, pārskaitot dāvinājumu
* Bērnu slimnīcas fonda (Reģ.nr. 40008057120) konta numuru LV02 HABA 0551 000 377 020, kā maksājuma mērķi norādot Akcijai Pie: dalies!.
Akcijas dalībnieki saņems īpašu nozīmi, kas apliecinās donora dalību šajā akcijā. Akcijas noslēgums notiks laikā starp 15. – 19. jūniju, kad tiks apkopoti rezultāti un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai pasniegti saziedotie līdzekļi.
Aicinām cilvēkus būt labestīgiem un atsaucīgiem, sagaidīt vasaru ne tikai ar siltu un jauku laiku, bet arī patīkamām emocijām un apziņu, ka esat palīdzējuši un padarījuši kāda cita cilvēka vai cilvēkbērna dzīvi laimīgāku un labāku!

* Sabiedriskā labuma organizāciju likuma 11.(5) pantā minētie ierobežojumi nozīmē to, ka par dāvinājumu nevar piemērot LR likumdošanā paredzētos nodokļu atvieglojumus.Informāciju sagatavoja: Valsts asinsdonoru centra Sabiedrisko attiecību nodaļa, www.donors.lv