Foto: Aigars Jansons, http://www.ajstudio.lv/


Mīti un patiesība par krūtsbarošanu 26

 11. maijs 2009 17:00 Raksts

Nereti topošās māmiņas jau grūtniecības laikā atmet ar roku domai par krūts barošanu, jo notic maldīgiem pieņēmumiem par zīdīšanu. Izvēle, protams, ir katras pašas māmiņas ziņā, tomēr jāatceras, ka mātes piens ir vislabākais uzturs mazulim pirmajos dzīves mēnešos.  Konsultējusi Diāna Zande, psiholoģe, topošo vecāku skolu lektore.Mīts
Mātes piena aizstājējs veidots pēc formulas, kas maksimāli pietuvināta mātes pienam, tāpēc faktiski ir tikpat vērtīgs.
Patiesība
Krūts piens katrai sievietei veidojas individuāli, lai pēc iespējas labāk apmierinātu tieši viņas mazuļa vajadzības. Piemēram, ja bērniņš dzimis priekšlaikus, tad mātes pienā izstrādājas vielas, kas veicina viņa attīstību un aizsargā no saslimšanām.
Mātes piens ir dzīva viela, kas sastāv no daudzām bioloģiski aktīvām vielām, fermentiem un antivielām, kuras aizsargā mazuļus un palīdz cīnīties pret infekcijām. Tāpēc to ir neiespējami aizvietot.
Ar mātes piena aizstājēju baroti bērniņi ir neaizsargātāki pret saslimšanām.

Mīts

Barošana ar krūti maina krūšu formu.
Patiesība
Krūšu forma mainās jau grūtniecības laikā, un tā nekad vairs nebūs tāda pati kā pirms grūtniecības, arī tad, ja pati nebarosiet savu bērnu. Toties, barojot ar krūti, dienā tiek patērētas aptuveni 500 liekās kalorijas, tāpēc tas palīdz ātrāk atgūt formu un notievēt. Turklāt barošana ar krūti veicina dzemdes savilkšanos.

Mīts
Cilvēkiem šķiet nepieņemami un traucējoši, ja barojat savu mazuli ar krūti sabiedriskā vietā.
Patiesība
Katrs cilvēks, protams, ir individuāls. Iespējams, ka atsevišķām personām tik tiešām ir aizspriedumi, taču, piemēram, Anglijā veiktie pētījumi liecina, ka 84% iedzīvotāju uzskata to par pilnīgi normālu parādību.

Mīts
Dažām sievietēm nav tik daudz piena, lai tā pietiktu mazulim.
Patiesība
Ir ļoti neliels procents sieviešu, kas psiholoģisku vai fizioloģisku iemeslu dēļ nav spējīgas barot savu mazuli ar krūti. Izsmeļoša informācija un laikā sniegts padoms palīdzēs māmiņai pārvarēt šķēršļus un grūtības, lai nodrošinātu veiksmīgu krūts barošanu. Ja jūsu mazulim diennakts laikā jānomaina seši pāri autiņbiksīšu, tā ir ļoti laba zīme, ka piena ir pietiekami. Tas, cik bieži jūsu mazulis ēd, vēl neliecina par to, cik daudz piena un vai pietiekami viņš saņem. Zīdaiņi ir dažādi, vienam patīk ēst retāk, bet ļoti ilgi, citam gribas pēc iespējas biežākas ēdienreizes.

Mīts
Gadījumā, ja neilgi pēc mazuļa zīdīšanas iestājas jauna grūtniecība, zīdīšana jāpārtrauc, jo pazūd piens vai arī bērns pats atsakās no krūts.
Patiesība
Iestājoties grūtniecībai, mainās hormonu darbība, kas organismam rada papildu slodzi, taču piens tikai tāpēc vien nepazūd. Katrs gadījums ir jāskata īpaši un, piemēram, ja māmiņa ir stipra, vesela, nav izsīkusi no mazuļa kopšanas un jaunā grūtniecība attīstās pilnīgi normāli, analīzes ir labas, viņa var nepārtraukt barot savu mazuli ar krūti. Taču biežāk ir tā, ka jaunā grūtniecība prasa savu, bet sievietei jau tāpat pēcdzemdību periodā ir mazāk spēka, tāpēc ārsts pieprasa pārtraukt barošanu ar krūti. Katrā ziņā šis lēmums jāpieņem kopā ar ārstu!

Mīts
Ir mammas, kurām piens ir pārāk liess, lai remdētu mazuļa izsalkumu.
Patiesība
Nereti pienam tiek piedēvētas dažādas īpašības: liess, trekns, barojošs, stresains utt. Patiesība ir tāda, ka piens piemērojas bērna vajadzībām, tieši tāpēc pirmpiens ir trekns, bet īstais piens – liess. 90% mātes piena veido ūdens, un tauku procenti atšķiras ļoti nedaudz. Cita lieta, ka barošanas laikā vispirms izdalās liesākais piens, kas remdē zīdaiņa slāpes, bet beigu piens ir treknāks, tāpēc gadījumā, ja mammai ir daudz piena un vienā barošanas reizē viņa zīda mazuli no abām krūtīm, bērniņš var nesaņemt beigu pienu, kas ir treknāks un barojošāks. Tāpēc, ja vien tas iespējams, būtu ieteicams katrā barošanas reizē dot mazulim vienu un nākamajā otru krūti.

Mīts
Tas, vai māmiņai būs piens, atkarīgs no sievietes krūšu izmēra. Sievietēm ar lielām krūtīm ir vairāk piena nekā sievietēm ar maza izmēra krūtīm.
Patiesība
Mazo krūšu īpašnieces var barot savu mazuli vai, piemēram, dvīņus tikpat veiksmīgi kā sievietes ar lielām krūtīm, jo krūšu lielumu nosaka taukaudi, bet piens veidojas piena dziedzeros, kas visām sievietēm caurmērā ir vienādi.

Mīts
Tievas un sīkas sievietes ir mazāk spējīgas barot bērnu ar krūti nekā dūšīgas un stipras māmiņas.
Patiesība
Tieši tāpat kā piena daudzums nav atkarīgs no sievietes krūšu izmēra, tas nav atkarīgs arī no tā, cik gara un cik smaga ir māmiņa. Nav arī pareizs pieņēmums, ka barojošai sievietei vajadzētu ēst par diviem. Ir jāēd veselīgi, jāuzņem pilnvērtīgs uzturs. Un nekādā gadījumā nevajadzētu ievērot diētas, lai, piemēram, ātrāk atgūtu formu pēc dzemdībām, jo tad organismam piena ražošanai būs jāizsmeļ savas rezerves, no kā savukārt cietīs sieviete – pastiprināti var izkrist mati, lūzt nagi u. c. Ne ar ko nevajag pārspīlēt, piemēram, pārmērīga šķidruma uzņemšana tāpat kā sāļš ēdiens var radīt māmiņai tūsku, kas savukārt ietekmē to, ka piens var veidoties mazāk.

Mīts
Lai uzlabotu piena kvalitāti, jāēd halva, kūkas un citi taukvielām bagāti produkti.
Patiesība
Ar šādu rīcību mamma var izdarīt lāča pakalpjumu gan sev, gan mazulim, jo pati mamma no tādas pārtikas uzbriest, savukārt zīdainim ir grūti pārstrādāt cukuru, tāpēc var rasties vēdergraizes. Lai uzlabotu piena kvalitāti, vislabāk var palīdzēt divas lietas: sabalansēts uzturs un laba atpūta!


Mīts
Reizēm sieviete atsakās no krūts ēdināšanas, jo domā, ka, piemēram, atgriežoties darbā, kur viņu gaida stresaina vide, barojot ar krūti, viņa nodos stresu arī bērnam.
Patiesība
Mamma var nodot stresu bērnam ne tik daudz ar savu pienu, cik ar savu uzvedību. Bērns ļoti jūtīgi reaģē uz mātes garastāvokli, un to nevar atrisināt, nebarojot bērnu ar krūti. Ja mammai jāatgriežas darbā, viņai jānoskaņo sevi, ka tāpēc viņa nejutīsies vainīga, bet ļausies šai dzīves situācijai. Ar šādu pozitīvu domāšanu sieviete var sevi noskaņot, ka tieši mazuļa pabarošana ar krūti vakarā ir viens no viņas atpūtas veidiem. Neviena netraucēts brīdis, ko veltīt bērniņam un sev. Tiesa gan, ja mamma agri atgriežas darbā un turpina barot bērnu ar krūti, viņai jārēķinās, ka iespējams naktī mazulis vēlēsies kompensēt mammas trūkumu dienas laikā un bieži prasīs pēc krūts.


Tas nav mīts

Bērni, kuri nav baroti ar krūti:
•    var biežāk saslimt ar infekcijas slimībām, kuru ārstēšanai nepieciešama uzturēšanās slimnīcā;
•    var būt alerģiskāki un vairāk pakļauti cukura diabētam;
•    biežāk cieš no aptaukošanās, augsta asinsspiediena un paaugstināta holesterīna līmeņa.


Materiāls publicēts sadarbībā ar veselības žurnālu topošajiem un jaunajiem vecākiem Šūpulītis un Ģimenes centra poliklīniku.
26 Pievienot komentāru

Saistītie raksti


Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas