Mēnešziedi tavam skaistumam un laimei 1

 28. aprīlis 2009 12:00 Padoms

Agrāk mēnešreizes sauca par mēnešziediem (skaisti, vai ne?:), tagad mēs tās dēvējam par mēneša grūtajām dienām, lai gan mūsdienās daudz vieglāk ievērot higiēnu un pat uzveikt sāpes.. Latviešu tautas ticējumos atrodamas vairākas pamācības, kā mēnešziedus izmantot skaistuma un laimes vairošanai.
Kad meitai ir pirmo reiz mēnešziedi, tad tas ūdens, kur mazgā netīrās drēbes, jālej zināmās vietās. Ja to lej par zirga muguru, tad meita būs stipra un vesela. Ja to ūdeni lej uz ābeles saknēm, tad meita būs skaista. Ja lej apinājā, tad puiši tīsies ap meitu kā apiņi.
/E. Laime, Tirza./

Kad meitenei pirmie "kaķa bērni" uz piešuva, tad meitenei ar to jāsit pa vaigiem, lai visu mūžu tai vaigi kā rozes zied...
/K. Jansons, Pāņi./

Ja mēnešu ziedi jaunavai pirmo reizi atrodas pie uguns, tad šī jaunava ir ļoti skaudīga.
/V. Krieviņš, Daugmale./

Ja meita grib būt skaista, tad tai tas ūdens, kur mazgātas drēbes no mēnešziediem, ir jālej zem ābeles.
/G. Pols, Vecgulbene./

Kad meitenei pirmo reiz mēnešziedi, tas jāstāsta mātei. Kad mēneša kaite pārgājusi, pēc trīs dienām mātei jāmazgā meitas krekls un ūdens jāielej rožu krūmā, tad meita visu mūžu esot sārta un skaista.
/H. Skujiņš, Smiltene./

Meitenei "pirmie ziedi" pašai jāizmazgā "mazā ūdenī" (ķipītē), kurā uz skaidas trīs reiz jāiemet pelni un ūdens pēc tam jānolej pirts palāvē vienā bedrītē.
/K. Jansons, Plāņi./

Netīrais ūdens pēc menstruācijas laikā savalkāto drēbju mazgāšanas jālej tādā vietā, kur vīrieši nestaigā. Ja izlies tur, kur vīrieši staigā, tad meitas līgavainis cels par to meitu neslavu.
/M. Hermakile, Gauja./

Ūdens kurā pirmos "mēnešziedus" mazgā, cūku migā jālej.
/K. Jansons, Pāņi./

Lai laulībā labi dzīvotu, tad no "mēnešziediem" mazgāto drēbju ūdens jālej starp diviem mietiem.
/G. Pols, Vecgulbene./


Kam mēnešu ziedi par daudz iet, jādzer ozola mizu savārījums. Kad ziedi vecumā atkal nostājas, sien klāt sagrūstus lipstukus, kas palīdz asinīm izstaigāt.
/K. Pētersons, Raņķi./

Pret pārliecīgu asins noiešanu der asu nātru un vībotņu saknes novārījums.
/L. Bičole, Zaļenieki./

Kad dikti noiet asinis, tad jāsavāra ķiršu zaru slotiņa un novārījums jādzer.
IV. Bičole, Zaļenieki./

AVOTS: www.ailab.lv
1 Pievienot komentāru

Kategorijas