Mājās pazūd nauda. Vainot meitu? 6

 17. aprīlis 2009 13:00 Audra Šauere, Mammamuntetiem.lv Jautājums & atbilde

„Pēdējo nedēļu laikā esam pamanījuši, ka regulāri mājās pazūd nauda. Sākumā domājām, ka paši esam ko sajaukuši, taču nu tas jau liekas pārāk aizdomīgi. Meitai ir 14 gadu. Kā iesākt sarunu par šo tēmu (pie rokas viņa nav pieķerta ), un kā rīkoties tālāk?”
Situāciju komentē Aija Baha-Velvele, geštaltterapeite un pedagoģijas maģistre.Foto: Rūta Ķiploka, fotohromija@inbox.lv


Jautājums tiešām kutelīgs, ja tā var teikt, jo šajā gadījumā būtu svarīgi runāt ar meitu, kura ir pusaudze, tā, lai viņa saprastu pareizi un nepārprastu. Visticamāk, ja jautāsiet tieši, viņa varētu noliegt faktu, ka ņem naudu (ja vien viņa tiešām to dara). Varbūt varat pavērot savu meitu, vai nav mainījusies uzvedība, vai neparādās jaunas lietas, kuras neesat viņai pirkuši. Tikpat labi iespējams, ka pie meitas nāk kādi paziņas, draugi, kuri ir pamanījušies ņemt naudu. Varianti var būt dažādi, tāpēc svarīgi, lai meita nesaņemtu nepelnītus pārmetumus.

Varbūt viņai pietrūkst Jūsu uzmanības, un šis ir veids, kā viņa to iemācījusies kompensēt.


Pastāv iespēja, ka tad, ja naudu tiešām ņem Jūsu meita, tas ir sauciens pēc Jūsu uzmanības, mīlestības vai atzinības. Varbūt viņai pietrūkst Jūsu uzmanības, un šis ir veids, kā viņa to iemācījusies kompensēt. Tāpat varētu būt, ka Jūsu meitai nav īsti izprotams jēdziens „savs” un „svešs”, viņai šķiet, ka viss, kas atrodas mājās, ir tikpat viņas, cik Jūsu. Varbūt naudas ņemšanai ir cits iemesls, piemēram, vēlme iegūt vienaudžu popularitāti un atzinību, tas varētu būt veids, kā pašapliecināties.

 

Pusaudzim ir ļoti svarīgi, lai vecāki viņu pieņem un mīl arī tad, ja viņš kļūdās!


Manuprāt, būtu svarīgi ar meitu aprunāties, kā viņa jūtas, kā viņai sokas skolā, vai nav radušās kādas problēmas attiecībās ar draugiem vai klasesbiedriem. Iespējams, šādā sarunā sadzirdēsiet meitas vajadzības, sapratīsiet, kā viņai pietrūkst, un varēsiet izsecināt, vai viņa tiešām ir tā, kas ņem naudu. Ja tā izrādīsies taisnība, būtu labi, ja Jūs atrastu sevī spēku, lai meitu nenosodītu, bet gan pateiktu, kā jūtaties šajā situācijā. Piemēram, „tu mums esi ļoti nozīmīga, bet šāda tava rīcība liek mums satraukties un justies neomulīgi!” vai arī „lai mēs varētu justies droši par tevi, mums ir svarīgi tev uzticēties!”. Tas, ko varat darīt pavisam droši, ir ieklausīties savā meitā un būt godīgiem, sarunājoties ar viņu. Svarīgi, lai sarunas laikā jūs teiktu, ka slikta ir nevis meita, bet gan meitas rīcība, jo pusaudzim ir ļoti svarīgi, lai vecāki viņu pieņem un mīl arī tad, ja viņš kļūdās!
6 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas