Kā tas ir – dzīvot ārzemēs? 7

 16. aprīlis 2009 9:25 Pieredze

"Kopš 2007.gada nogales dzīvoju Zviedrijas pilsētā Upsalā. Nokļuvu tur sava toreiz vēl nākamā vīra dēļ. Gregs ir jaunzēlandietis, bet nu jau septiņus gadus dzīvo un strādā par pētnieku Zviedrijā. Audzinām divus dēlus: manu astoņus gadus veco dēlu Andreju un deviņus mēnešus veco Martinu. Ik pa laikam mūs apciemo arī Grega deviņgadīgie dvīņu puikas. Pirms pārcelšanās uz Zviedriju strādāju PR jomā. Pašlaik mans vienīgais darbs ir būt mammai". – Aizsākam publicēt Zviedrijā dzīvojošas māmiņas Māras Simons dienasgrāmatu turpinājumos.Foto no Māras ģimenes arhīva


Ārpus ierastās „spēles”

Ir diezgan nogurdinoši mainīt mājvietu. Ikviens, kas pārceļojis no vienas dzīves vietas uz otru, to labi zina. Tas prasa zināmu laika, enerģijas un līdzekļu patēriņu. Taču savā ziņā tas visbiežāk ir arī aizraujoši, lai gan arī nedaudz biedējoši – tas ir kaut kā veca gals un jaunā sākums.

Tie, kas viena vai otra iemesla dēļ nomaina ne tikai dzīves vietu, bet arī valsti, varbūt nemaz sākotnēji līdz galam neaptver, kādas pārmaiņas tas radīs ne tikai ārējā, bet arī iekšējā pasaulē. Un nav jau nemaz iespējams to aptvert. Mēs tiekam ielikti jaunā sociālā kontekstā, un paiet laiks, kamēr saprotam, kā tas funkcionē. Taču ne vienmēr gribas saprast. Ne vienmēr iespējams pieņemt jaunās vides un sabiedrības noteikumus. Manuprāt, ne vienmēr tas ir iespējams un vajadzīgs.

Ne vienu reizi vien esmu domājusi par to, vai ar dažādām valstīm ir tāpat kā ar cilvēkiem – ar vienu ir „klikšķis”, bet ar otru – nē.Vispār kopumā tā ir lieliska pieredze – dzīvot citā valstī. Neskatoties uz to, ka dažkārt gribas, lai ir viss pa vecam, kā ierasts; lai ir skaidri „spēles noteikumi” un sava vietā „spēlē”. Tieši tādēļ varbūt tas arī ir tas lielākais izaicinājums – būt izrautam no ierastā konteksta; atrast sevi jaunajā.

 

Kā iejusties, nezaudējot sevi

Es ne vienu reizi vien esmu domājusi par to, vai ar dažādām valstīm ir tāpat kā ar cilvēkiem – ar vienu ir „klikšķis”, bet ar otru – nē. Jeb jebkurā gadījumā sākuma posms ikvienā vietā būs grūts – atradināties no ierastām lietām, vides, draugu un radu klātbūtnes, pierast pie jaunās vides, cilvēkiem? Es nezinu...

 

Esmu runājusi ar vairākiem cilvēkiem, kuri pat pēc vairāk kā piecu gadu dzīves šajā valstī jūtas nepiederīgi un ilgojas atgriezties tur, no kurienes nākuši.


Savā pirmajā gadā ārpus Latvijas esmu vairākkārt risinājusi iekšējo dialogu ar sevi par to, kas ir tie iesīkstējošie stereotipi, kas man jāmaina, lai būtu vieglāk iedzīvoties šeit. No otras puses, esmu diskutējusi pati ar sevi par to, ko man nekādā gadījumā nevajadzētu mainīt, lai savukārt nepazaudētu sevi. Man vēl joprojām nav atbildes uz visiem jautājumiem, un es vēl joprojām dažu labu dienu jūtos tā, ka nezinu, ko es šeit īsti daru – kāpēc esmu tieši šajā vietā un laikā, kas man vispār kopīgs ar šo vietu u.tml.

 

Savējā starp svešajiem

Iespējams, mans pašreizējais noskaņojums lielā mērā saistīts ar to, ka mājās auklēju mazuli un neeju uz darbu, nesatieku katru dienu kolēģus u.tml. Taču esmu dzirdējusi citu aizceļojošo pieredzi, ka ne vienmēr darbs ir tas, ka palīdz justies sociāli iederīgai vietējā sabiedrībā. Vai tie ir draugi, paziņas? Iespējams. Manai ģimenei ir savs paziņu un draugu loks, tā kā neesmu pilnībā sociāli izolēta. Taču, jāatzīst, ka lielākā daļa paziņu un draugu nav šīs valsts pamatnācijas iedzīvotāji. Tātad – mūs vieno kaut kas kopējs. Mēs esam „citi”. Mēs visi tādā vai citādā veidā cenšamies iekļauties. Esmu runājusi ar vairākiem cilvēkiem, kuri pat pēc vairāk kā piecu gadu dzīves šajā valstī jūtas nepiederīgi un ilgojas atgriezties tur, no kurienes nākuši. Viena vai cita iemesla dēļ tas pašlaik nav iespējams. Tāpat esmu satikusi cilvēkus, kas spējuši iejusties ļoti ātri un ir apmierināti ar saviem jaunajiem apstākļiem. Iespējams, tas ir stāsts par personības īpatnībām; iespējams, par konkrēto valsti. Varbūt par jaunu dzīves mācību stundu... Lai vai kā, man joprojām ir interesanti!

Māra Simons, mammām.lv reģistrētā māmiņa
 
7 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas